Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Podpořte dohodu o názvu, vyzývá Makedonce Stoltenberg

7. září 2018  15:09
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Podpořte dohodu o názvu, vyzývá Makedonce Stoltenberg

„Pokud naplníte dohodu o názvu (státu), stanete se členem Severoatlantické aliance,“ uvedl v průběhu návštěvy makedonského hlavního města Skopje generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Věřím, že při mé příští návštěvě již budete členem Aliance,“ uvedl Stoltenberg před blížícím se referendem o dohodě na změně názvu státu vyjednané s Řeckem. Dohoda byla sjednána v červnu, referendum proběhne 30. září. Plebiscit, jak poznamenal generální tajemník, rozhodne o budoucnosti Makedonie a jejím vstupu do NATO a Evropské unie.

Kam dál?
Makedonie se chystá na referendum o novém názvu (5.9. 2018)

Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

---

Zákonodárci USA představují rezoluce pro přejmenování sídla NATO

Rezoluce vyjadřující podporu pro pojmenování sídla Severoatlantické aliance po senátoru Johnu McCainovi předložila skupina zastupující obě strany zákonodárců v Kongresu Spojených států. Senátoři Ben Cardin (Demokraté) a Marco Rubio (Republikáni) předložili rezoluci Senátu, zatímco reprezentanti Mike Gallagher (Republikáni) a Jimmy Panetta (Demokraté) předložili rezoluci Sněmovně reprezentantů. Rezoluce připomíná, že McCain oceňoval NATO, což dokládá jeho loňským zahajovacím proslovem v pozici předsedy výboru Senátu pro ozbrojené složky.

Kam dál?
NATO zvažuje pojmenování svého sídla po McCainovi (31.8. 2018)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Alianční spojenci podpořili územní celistvost Gruzie

Plnou podporu suverenitě a územní celistvosti Gruzie vyjádřili členové Severoatlantické aliance a odsoudili ruské uznání gruzínských regionů Abcházie a Jižní Osetie za nezávislé. Schůzka komise NATO-Gruzie proběhla v bruselském sídle Aliance za účelem diskuse o současné situaci v gruzínských regionech a pokračujících snahách o dosažení míru. V průběhu zasedání si Komise připomněla desáté výročí svého založení, první zasedání se konalo 15. září roku 2008. Spojenci ocenili snahy Gruzie o urovnání konfliktu mírovou cestou v rámci mezinárodních diskusí v Ženevě.

Kam dál?
Vstup Gruzie do NATO by mohl odstartovat „strašný konflikt“, varuje ruský premiér (7.8. 2018)

Zdroj: Georgia Today (Gruzie)

---

Indie a USA podepsaly vojenskou dohodu o nákupu citlivého vybavení

Na pozadí napětí kvůli sankcím proti Íránu podepsala Indie se Spojenými státy dohodu o zabezpečení vojenské komunikace, která umožní Indii nákup citlivého vojenského vybavení, tvrdí analytici. Za „milník“ ve vztazích USA a Indie označil dohodu ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Smlouva rozšíří obranné schopnosti a připravenost Indie, dodala indická ministryně obrany Nirmala Sitharaman.

„Jedná se o důležitou dohodu, Indie získá výhodu v námořním prostředí. Může ovšem dojít ke komplikacím s ohledem na neamerickou techniku, kterou indická armáda využívá ve svých bojových letounech, lodích a v neposlední řadě při užívání ruských raketových systémů S-400,“ míní analytik think tanku Observer Research Foundation Manoj Joshi.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Washington by mohl přerušit vojenskou pomoc Libanonu

Rostoucí vliv hnutí Hizballáh na vládu Libanonu by mohl znamenat přerušení dodávek vojenské pomoci proudících z Washingtonu. Zastavení pomoci libanonským ozbrojeným silám (LAF) a dalším libanonským bezpečnostním agenturám by mohlo mít citelné dopady na Izrael. Od roku 2006 poskytly Spojené státy LAF vojenské vybavení v hodnotě 1,7 miliardy dolarů, aby pomohly jednotkám chránit hranice země a posílit proti hrozbám militantních skupin.

Zprávy přinesl mezinárodní arabský deník Ašark al-Awsat sídlící v Londýně a agentura Al-Džarída se sídlem v Kuvajtu. USA plánují uvalit na Libanon sankce z důvodu rostoucí nespokojenosti prezidenta Donalda Trumpa s vládou v Bejrútu, uvádí tisk.

Kam dál?
Rusko pomůže obnovit hlídky OSN na izraelsko-syrské hranici (15.8. 2018)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.