Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Biden spojencům potvrdil závazky NATO

Vydáno 19.03.2014

Americký viceprezident Joe Biden (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany USA

Biden spojencům potvrdil závazky NATO

Americký viceprezident Joe Biden ujistil východoevropské spojence ze Severoatlantické aliance, že NATO je zavázáno je chránit před útokem. Reagoval tak na kroky Ruské federace na Krymu, jež označil za zábor půdy. "Přidáváme se k Polsku a mezinárodnímu společenství a odsuzujeme útok na ukrajinskou suverenitu a teritoriální integritu a bezostyšné porušení mezinárodního práva," dodal Biden.

Při jednání s polským premiérem Donaldem Tuskem se společně věnovali problematice závislosti Polska na Rusku v oblasti energetiky a řešili způsoby, kterými by Polsko mohlo závislost na Rusku snížit. Představitelé USA totiž tvrdí, že ji Kreml využívá k politickému nátlaku na Polsko a další země regionu.

Kam dál?
NATO vysílá letouny AWACS do Polska a Rumunska (11.3. 2014)

Zdroj: Global Post (USA)

---

Nový ukrajinský premiér nechce do NATO

Prozápadní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk neusiluje o členství v Severoatlantické alianci. Tímto prohlášením chtěl ujistil Moskvu a velké množství rusky mluvících Ukrajinců o svých budoucích záměrech. Jaceňuk současně uvedl, že decentralizace moci na Ukrajině je hlavním bodem programu nové ukrajinské vlády. Integrace do Evropy pak podle něj bude reflektovat zájmy průmyslového východu Ukrajiny, pro nějž jsou důležité kontakty s Ruskem: "Všechna nová opatření spojená s decentralizací moci budou zahrnuta v nové ústavě."

Premiér zároveň uvedl, že představitelé Ukrajiny jsou odhodláni odzbrojit všechny skupiny, které disponují nelegálními zbraněmi bez ohledu na jejich záměry. "Neexistuje žádné ospravedlnění pro nelegální držení zbraní," uvedl Jaceňuk a dodal, že Ukrajina hodlá ještě tento týden podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Ekonomická opatření však prozatím půjdou stranou, aby bylo zajištěno, že nebudou mít negativní dopad na průmyslové oblasti země.

Kam dál?
NATO posílí spolupráci s Ukrajinou (18.3. 2014)
Švédsko zvažuje po krymské krizi členství v NATO (13.3. 2014)

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

---

Moskva nechce vojáky NATO u svého území

Rusko je otevřeno další spolupráci se Severoatlantickou aliancí, ale je nadále proti přítomnosti Aliance na ruském historickém území nebo v sousedství ruských domovů. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin na zvláštním shromáždění obou komor parlamentu, představitelů ruských regionů a zástupců veřejných organizací.

Následně Putin podepsal smlouvu s představiteli ukrajinského Krymu, která formalizuje opětovné sjednocení odtržené provincie s Ruskem. Smlouvě předcházelo referendum, v němž se voliči vyslovili pro začlenění do Ruské federace.

Kam dál?
Podle EU je referendum na Krymu nelegální (18.3. 2014)
NATO zvyšuje aktivitu u ruských hranic (14.3. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Svět odsuzuje ruskou anexi Krymu

Světoví lídři postupně odsuzují podpis smlouvy mezi Ruskem a Krymem, která má Krym přičlenit k Ruské federaci. "Jednostranná deklarace nezávislosti Krymu a jeho včlenění do Ruské federace jsou neakceptovatelné, protože porušují územní integritu Ukrajiny," uvedla německá kancléřka Angela Merkel. "(Ruské kroky) narušují jednotu Ukrajiny, její suverenitu a teritoriální integritu, což odsuzujeme. Naše země nemůže přehlížet pokus o změnu statu quo pomocí síly," přidal se ke kritice japonský premiér Shinzo Abe. V telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zase indický premiér Manmohan Singh "vyjádřil naději, že všechny zúčastněné strany budou konstruktivně spolupracovat..., aby zajistily stabilitu v Evropě i jinde ve světě".

Státníci se tak přidali k řadě dalších politiků, kteří ruské kroky již stihli odsoudit. Mezi ně patří zástupci Severoatlantické aliance, EU, OSN, ale také Velké Británie, USA, Francie nebo Austrálie.

Kam dál?
Státy G7 společně varovaly Rusko před anexí Krymu, USA zvažují sankce (13.3. 2014)

Zdroj: Pakistan Today (Pákistán)

---

Turecko ohledně na Krymu upřednostňuje diplomacii před sankcemi

Zatímco Spojené státy a Evropská unie přikročily k zavedení sankcí vůči Rusku poté, co Moskva uzavřela smlouvu s Krymem o opětovném sjednocení, Turecko upřednostňuje diplomacii. "Diplomacie je cesta spíše než sankce. Turecko je na této frontě aktivní a snaží se najít řešení skrze diplomatická jednání," uvedl nejmenovaný turecký diplomat. Na vývoj na Krymu reagoval také turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu, když uvedl, že Turecko neuznává referendum, které o víkendu proběhlo na Krymu.

Hasan Kanbolat z tureckého think tanku Centrum pro blízkovýchodní strategická studia si myslí, že by se Turecko mělo v otázce sankcí přidat na stranu svých evropských partnerů. Současné sankce však Kanbolat považuje jen za názorné. "Koho zajímá, jestli nějaký velitel nebude moci vstoupit na půdu EU nebo USA. To na Rusko nemá žádný reálný dopad. V Rusku jsou tři tisíce oligarchů. Pokud zavedete sankce na ně, potom teprve budou sankce účinkovat."

Kam dál?
Turecko zaujme vůči Ukrajině stejný postoj jako NATO, tvrdí experti (18.3. 2014)
Turecko prý ochrání krymské Tatary (17.3. 2014)

Zdroj: Cihan (Turecko)

koc; natoaktual.cz