natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Austrálie zavádí další sankce proti Rusku

  21. května 2014  16:09

  Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: NATO Photos

  Austrálie zavádí další sankce proti Rusku

  Austrálie zavedla další sankce proti okruhu lidí, kteří jsou blízcí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, a to kvůli vměšování se Ruska do záležitostí sousední Ukrajiny. Třiceti osmi dalším lidem bude zmrazen majetek a bude se jich také týkat zákaz cestování, uvedla australská ministryně zahraničních věcí Julie Bishop. Celkem Austrálie uvalila sankce již na padesát lidí kvůli vývoji na Ukrajině. Poprvé budou sankce zaměřeny i na jedenáct společností. Stejně jako u předchozích sankcí Austrálie jednotlivce ani společnosti, kterých se budou sankce týkat, nejmenovala, aby svůj majetek z Austrálie nepřemístili, než začnou sankce fungovat. „Velmi mě znepokojuje stupňování situace na východě Ukrajiny, jež vyústilo v tragické ztráty na životech,“ prohlásila Bishop.

  Kam dál?
  Rušíme vztahy s Ruskem a pomůžeme Ukrajině, rozhodli spojenci (1.4. 2014)

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Rusové se stahují od našich hranic, informovala Ukrajina

  Ukrajina oznámila několik dní před prezidentskými volbami stažení ruských vojsk od svých hranic, ale již nepotvrdila jejich úplné stažení, jež Západ požaduje. Ukrajinská pohraniční služba uvedla, že žádní vojáci z odhadovaného čtyřicetitisícového vojska nyní nejsou umístěni do deseti kilometrů od hranic země. Vzápětí ale ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja uvedl, že nemůže stažení vojsk potvrdit. „Doufám, že prohlášení ruských politiků o stahování vojsk z ukrajinských hranic nezůstanou pouhými prohlášeními,“ komentoval Deščycja.

  Prozápadní ukrajinské představitele povzbudil i výrok Rinata Achmetova, nejbohatšího muže Ukrajiny, jenž veřejně odsoudil ozbrojené povstalce, kteří obsadili několik měst na východě země, kde má průmyslovou základnu.

  Kam dál?
  Putin „stahoval“ vojáky od Ukrajiny už třikrát, upozornil šéf NATO (20.5. 2014)

  Zdroj: Iafrica.com (Jihoafrická republika)

  ---

  Libye: Haftar získává podporu vojenské rozvědky a policie

  K protiislamistické vojenské alianci vedené libyjským generálem Khalifou Haftarem se přidala vojenská rozvědka a policejní sbor hlavního města Tripolis. Policejní ředitelství hlavního města oznámilo, že se přidává k Haftarově „operaci důstojnost“ jen několik dní poté, co několik jednotek libyjské armády udělalo totéž. Náčelník štábu vzdušných sil a ministerstva vnitra také vyjádřili generálovi Haftarovi podporu.

  Podle vlády se jedná o pokus o převrat. Libyjští džihádisté Ansar al-Shara, které Washington označuje za teroristy, se nechali slyšet, že budou bránit své útočiště ve městě Benghází proti Haftarově rozrůstající se alianci.

  Zdroj: Al Arabiya News (Spojené arabské emiráty)

  ---

  Biden: NATO Ruské agresi zabrání

  Americký viceprezident Joseph Biden odcestoval do Bukurešti, aby tam ujistil Rumunsko o tom, že Spojené státy budou bránit své spojence v Severoatlantické alianci a pokusí se odrazit Rusko v případě agrese do východní Evropy. Ruská nezákonná anexe Krymu, jenž leží dvě stě padesát mil od Rumunska „nám připomíná, proč NATO potřebujeme a proč je Rumunsko členem Aliance“, uvedl Biden.

  Biden potvrdil závazek Obamovy administrativy ke společné obraně všech členů NATO. „Jsem tady, abych jménem prezidenta řekl, co doufám již víte: můžete se na nás spolehnout, tečka,“ prohlásil Biden.

  Kam dál?
  Americké stíhačky cvičí v Polsku, další manévry budou na Ukrajině (21.3. 2014)
  Británie: Státy NATO by měly kvůli Ukrajině více investovat do obrany (10.3. 2014)

  Zdroj: The Washington Times (USA)

  ---

  FT: Rozmístění převážně amerických vojáků ve východní Evropě vysílá špatný signál

  Do Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska byli rozmístěni vojáci kvůli ruské agresi na Ukrajině, ale tito vojáci jsou převážně Američané. Nepřítomnost evropských vojáků by mohla vést k mylným závěrům Moskvy a také by to mohlo podnítit otázky v americkém Kongresu. Do regionu byly vyslány letouny a námořní plavidla, které jsou ovšem většinou rovněž americké, i když Polsko, Velká Británie a Dánsko také vyslaly své stíhačky do Pobaltí. Evropští vojáci se zúčastnili i pozemních cvičení, ale v oblasti na rozdíl od Američanů nezůstávají.

  Přítomnost čistě amerického vojska by mohla Moskvě vyslat špatný signál, a to že je Severoatlantická aliance rozdělena. To je ještě umocněno faktem, že Evropská unie odmítla zavést silnější sankce proti Rusku navrhované Spojenými státy. Moskva by to mohla využít ve snaze rozeštvat evropské členy NATO a Spojené státy.

  Kam dál?
  Stíhačky NATO střeží spojence na východě, země posílají další vojáky (5.5. 2014)
  Britské a francouzské stíhačky dorazily do Litvy a Polska (29.4. 2014)

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media