natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Alianční vrtulníkové centrum vznikne v Česku do čtyř let

  22. listopadu 2012  19:15

  Simulátor vrtulníku Mi-17 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Alianční vrtulníkové centrum vznikne v Česku do čtyř let

  Výcvikové vrtulníkové středisko Severoatlantické aliance v Pardubickém kraji zřejmě zahájí provoz v roce 2015 nebo 2016. Po jednání se svým americkým protějškem Leonem Panettou to řekl český ministr obrany Alexandr Vondra. Vznik centra posvětilo NATO na letošním summitu v Chicagu, v rámci snahy šetřit alianční zdroje.

  Kromě Česka a Spojených států se na projektu podílí také Chorvatsko. V těchto zemích už se provádí výcvik pilotů pro afghánské ozbrojené síly. Účast v centru přislíbily také Slovensko a Lotyšsko a zájem o spolupráci se ozývá rovněž z Litvy a Maďarska. V lednu příštího roku by měli ministři obrany NATO podepsat dohodu o budoucí dohodě na společném výcvikovém středisku.

  Kam dál?
  V Česku vznikne vrtulníkové výcvikové centrum pro spojence (21.5. 2012)

  Zdroj: Prague Monitor (ČR)

  ---

  Turecko podalo oficiální žádost o Patrioty

  Vláda Turecka formálně požádala Severoatlantickou alianci o rozmístění raketových systémů Patriot u svých hranic se Sýrií. Ankara se tak chce chránit proti eskalaci občanské války v sousední zemi a jejímu přelití na území Turecka.

  Aliance v prohlášení uvedla, že tureckou žádost bez prodlení zváží. V příštím týdnu by na syrsko-tureckou hranici měl dorazit tým odborníků, který posoudí vhodná místa pro rozmístění raket. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena by Patrioty měly "přispět k deeskalaci krize u jihovýchodních hranic NATO a prokázat alianční solidaritu a odhodlanost."

  Kam dál?
  NATO se shodlo na vyzbrojení Turecka (21.11. 2012)

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Po osmi dnech války v Gaze začalo platit příměří

  Na území Izraele začalo platit příměří mezi palestinským hnutím Hamás a izraelskou armádou, které zprostředkoval sousední Egypt. Podle dohody musí Izrael skoncovat s cílenými nálety a dalšími útoky v pásmu Gazy a Hamás má přestat s odpalováním raket na izraelské osady.

  Oběma stranám vyjednané podmínky příměří vyhovují. Izraelské ozbrojené síly uvedly, že jejich operace v Gaze dosáhla stanovených cílů a že se jim podařilo vážně narušit vojenské schopnosti Hamásu.

  Politický vůdce Hamásu Khaled Meshaal nazval dohodu vítězstvím Palestinců. Vyzdvihl zejména fakt, že do 24 hodin od vstupu příměří v platnost musí být otevřeny všechny hraniční přechody spojující palestinskou enklávu s okolním světem. Tím prý fakticky končí blokáda Gazy.

  Kam dál?
  Rasmussen nabádá Izrael ke zdrženlivosti (20.11. 2012)
  Rada bezpečnosti OSN je ohledně izraelských náletů zablokovaná (16.11. 2012)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  NATO: Gruzínské volby byly úspěšným testem vyspělosti

  Při říjnových parlamentních volbách gruzínská vláda obstála v důležitém testu, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po setkání s členy nově zvoleného gruzínského kabinetu v Bruselu.

  Podle Rasmussena čeká zemi další zkouška při prezidentských volbách plánovaných na příští rok. To by také měla začít platit pozměněná ústava, v jejímž rámci bude většina prezidentských pravomocí převedena na úřad premiéra.

  Kam dál?
  Gruzie: Spor mezi Ivanišvilim a Saakašvilim pokračuje na Rasmussenově facebookovém profilu (14.11. 2012)
  Gruzínský premiér navštívil Evropu (12.11. 2012)

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  NATO posiluje bezpečnost Albánie

  Navázání vztahů se Severoatlantickou aliancí na začátku 90. let minulého století přineslo Albánii dramatické zlepšení stavu ozbrojených sil, bezpečnosti, a ve výsledku zemi pomohlo i ekonomicky. Díky reformním snahám albánských představitelů jsou nyní albánské ozbrojené síly profesionálnější a víc než 5000 jejich členů prošlo nasazením v mezinárodních misích NATO, OSN nebo EU.

  Albánie se plnoprávným členem Aliance stala v dubnu roku 2009. Její členství v organizaci podporují všechny hlavní politické strany v zemi.

  Kam dál?
  USA a EU tlačí Balkán k dalším reformám a integraci do Evropy (30.10. 2012)

  Zdroj: Eurasia Review (Španělsko)

  vtr; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media