Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americké letectvo natrvalo zakotvilo v Polsku

12. listopadu 2012  19:10
Stíhací letouny F-16 polského letectva. | foto: Ministerstvo obrany Polska

Americké letectvo natrvalo zakotvilo v Polsku

Deset členů amerického letectva bude od nynějška trvale přítomno na polské letecké základně Lask, kde by se měli zapojovat do podpory mnohonárodního leteckého výcviku a cvičení. K desetičlenné posádce se pak na rotační bázi každý čtvrtrok připojí dalších až 200 amerických letců, jejichž přítomnost budou doplňovat americké stíhačky F-16 a vojenské nákladní letouny C-130 Hercules. Dohodu o permanentní americké vojenské přítomnosti v zemi podepsal prezident Barack Obama s polským premiírem Donaldem Tuskem při loňské návštěvě amerického prezidenta v Polsku.

Tajemník ministra obrany USA Derek Chollet se zároveň nechal slyšet, že s plánovaným umístěním základny protiraketových střel u města Radzikowo v roce 2018 očekává postupné navýšení počtu trvale přítomných vojáků USA v Polsku.

Kam dál?
Polsko oznámilo účast v aliančním systému AGS (26.10. 2012)

Zdroj: U.S. Air Force (USA)

---

NATO by mohlo Asada v Sýrii zatknout

Světoví vůdci mají dobrý důvod požádat Severoatlantickou alianci o vypracování zatykače na současného syrského prezidenta Bašára Asada, prohlásil bývalý žalobce Mezinárodního trestního soudu, Luis Moreno-Ocampo. Argentinský právník uvedl, že je naprosto jasné, že jednotky spadající pod vrchního velitele syrských ozbrojených sil, tedy prezidenta Asada, zabíjely civilisty. Pakliže by zatknutí provedly mezinárodní a syrské síly, bylo by to jedním z možných řešení současné krize, které nicméně předpokládá konsenzus světové komunity.

"Můžeme mít nový, více inovativní přístup, kombinující spravedlnost, úsilí uplatnit zatykač a zároveň vyjednávání," sdělil svůj názor Morena-Ocampa s tím, že není nakloněn vojenskému zásahu v Sýrii.

Kam dál?
NATO popírá, že by plánovalo intervenci v Sýrii (30.8. 2021)

Zdroj: The Nation (Pákistán)

---

Karzáí láká indické investory do Afghánistánu

Afghánský prezident Hamíd Karzáí pobízí na své pětidenní návštěvě Indie místní firmy k investicím v Afghánistánu s tím, že investiční příležitosti jsou nyní v Afghánistánu mnohem příhodnější. Indie již investovala do rozvoje afghánské infrastruktury a výstavby nemocnic přes dvě miliardy dolarů. Pro Indii je to šance a způsob, jak získat vliv v Afghánistánu po stažení jednotek NATO ze země v roce 2014. Premiér Indie Manmohan Singh uvedl, že hospodářský rozvoj válkou sužované země by přispěl ke stabilizaci regionu.

Indie se podílí na rozvoji afghánských bezpečnostních sil, justice i diplomatických služeb. Nezveřejněný počet afghánských vojáků je například trénován na indických vojenských školách. Přes danou spolupráci i rok starou Dohodu o strategickém partnerství se obě země snaží, aby jejich vztahy nebyly vnímány jako hrozba pro sousední Pákistán.

Kam dál?
Indie pořádá summit investičních příležitostí v Afghánistánu (29.6. 2012)

Zdroj: Seattle Times (USA)

---

Gruzínský premiér navštívil Evropu

Aby se zbavil nálepky "ruské loutky" a ukázal, že vztahy s NATO a Evropou jsou důležitější než ty s Ruskem, započal nový gruzínský premiér svou zahraniční cestu návštěvou Bruselu. Bidzina Ivanišvili byl po parlamentních volbách, kdy jeho koalice porazila stranu současného prezidenta Saakašviliho, obviňován, že je ruskou loutkou. Výběrem své první destinace dal však najevo, že Západ i nadále zůstane pro Gruzii prioritou. Gruzínský ministr zahraničí prohlásil, že tato návštěva jasně demonstruje zahraniční orientaci nové gruzínské vlády.

Daniel Keohane, analytik bruselského think-tanku FRIDE, uvedl, že pro integraci do NATO bude stěžejní vyřešení statutu Abcházie a Jižní Osetie, dvou odtržených gruzínských regionů. Nejmenovaný zdroj z Evropské komise naopak podtrhnul nutnost pokračovat v liberálních reformách a vyřešení vztahu mezi premiérem a prezidentem, jakožto klíčové prvky pro hlubší integraci s Evropou.

Kam dál?
Gruzie po volbách: Kurz euroatlantické integrace zůstává nezměněn (3.10. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Pákistán vyzývá afghánské povstalce k míru

Pákistán se bude snažit přesvědčit afghánské povstalecké skupiny, aby se zapojily do vyjednávání o míru. Bojí se nicméně, že politické skupiny, které v současnosti stojí v opozici vůči Talibanu, se tomu budou snažit zabránit, uvedl velvyslanec Pákistánu v USA, Mohammad Sadiq. "Afghánci se nyní mnohem více chtějí zapojit do smírčího procesu než před dvěma lety. Ale je zde mnoho důležitých lidí, kteří bojovali proti Talibanu a kteří nejsou ochotni s ním vyjednávat. A s těmi my pracujeme."

Sám afghánský prezident Hamíd Karzáí nedávno vytvořil Vysokou mírovou radu, která zahrnuje představitele různých etnických i politických skupin v Afghánistánu. Ta má za účel vybudovat důvěru mezi skupinami a napomoct vytvoření mírové dohody.

Sadiq prohlásil, že zapojení povstaleckých skupin do vyjednávání je mnohem efektivnější způsob, jak dojít k míru. Pákistán je přitom často obviňován z podpory povstaleckých skupin, především sítě Hakkání, díky čemuž podrývá vliv Indie v Afghánistánu.

Kam dál?
Velitel ISAF bude naléhat na Pákistán ohledně sítě Hakkání (26.6. 2012)

Zdroj: CNBC (USA)

dun; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.