Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánští vojáci útočí na spojence hlavně z osobních motivů

Vydáno 21.12.2012

Afghánští vojáci na hlídce (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

Afghánští vojáci útočí na spojence hlavně z osobních motivů

Útoky afghánských vojáků na jejich alianční kolegy byly až doposud vysvětlovány jako bojová strategie Talibanu. Podrobnější údaje zveřejněné americkou armádou v rámci zprávy Pentagonu ale naznačují, že většina incidentů byla zapříčiněna spíše osobním motivem než nepřátelskou infiltrací.

Ze 79 těchto útoků od května 2007 do září 2012 bylo podle vojenských detektivů 38 % motivováno osobní pohnutkou, 6 % jsou nejspíše případy nepřátelského průniku a ve 14 % případů povstalci k útoku příslušníka bezpečnostních sil přesvědčili. Zbylých 38 % je nadále ve vyšetřování.

Jeden z představitelů amerického ministerstva obrany řekl, že "je to problém, kterým se budeme i nadále zabývat". Dále se nechal slyšet, že bez ohledu na motiv, "použil Taliban všechny útoky jako součást své strategie".

V říjnu byla vydána příručka s přehledem kulturních rozdílů a s doporučeným chováním. Ahmad Shuja, afghánský spisovatel a analytik tvrdí, že američtí vůdci ISAF v Afghánistánu dobře pochopili a vysvětlili kulturní rozdíly, které byly často původcem napětí. "Tou těžší částí je ale tyto informace předat bojovým jednotkám a přimět je tak změnit chování," prohlásil Shuja.

Kam dál?
Počet útoků afghánských povstalců na jednotky NATO se snížil (25.9. 2012)
NATO zkoumá, jak zastavit útoky afghánských vojáků na jejich kolegy z ISAF (14.8. 2012)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Gruzínský voják v Afghánistánu nezvěstný

Jeden z gruzínských vojáků sloužících v Afghánistánu je od 19. prosince nezvěstný. Oznámilo to gruzínské ministerstvo obrany, podle nějž nejsou zatím známy žádné okolnosti incidentu. V provinciích Hílmand a Nimroz bylo na to zahájeno pátrání. Ministerstvo obrany Gruzie dále dalo na vědomí, že "všechny gruzínské jednotky byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti".

Od roku 2009, kdy se Gruzie přidala k ISAF v Afghánistánu, bylo zabito nejméně 18 jejích vojáků.

Kam dál?
Počet zabitých vojáků NATO v Afghánistánu v září klesl (1.10. 2012)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Kanada prodlužuje svou účast v KFOR

Kanadská vláda se rozhodla prodloužit svůj závazek v Kosovu a tamní misi Severoatlantické aliance poskytne své vojáky až do prosince 2014. Oznámil to kanadský ministr obrany Peter MacKay. "Vláda zůstává zavázána spolupráci se spojenci a mezinárodními partnery, a bude tak podporovat trvalou bezpečnost a stabilitu v regionu," nechal se slyšet MacKay. "Je velice povzbudivé vidět, jak velkého pokroku bylo v tomto regionu za posledních deset let dosaženo, je ale důležité v našem úsilí pokračovat i nadále," řekl náčelník kanadského štábu generál Tom Lawson.

Kosovská mise NATO od roku 1999 přispívá k zachování svobody a zajištění bezpečného prostředí a zároveň zodpovídá za vývoj kosovských bezpečnostních sil. Kanada byla součástí mise v Kosovu od jejího počátku, momentálně je jí účastní 8 kanadských důstojníků sloužících na velitelství mise.

Kam dál?
Kvůli volbám v Srbsku hrozí napětí v Kosovu, Němci a Rakušané posílí KFOR (23.4. 2012)

Zdroj: Marketwire (Kanada)

---

Spojenecké jednotky v Kosovu zůstávají v Kosovu na pozoru

Admirál James Stavridis ocenil zásluhy 5000 vojáků Severoatlantické aliance, kteří udržují mír v Kosovu. Doufá však, že bezpečnostní situace umožní v roce 2013 snížit jejich počet. Připomenul, že v 90. letech bylo do Kosova povoláno na 60 000 aliančních vojáků. V roce 2009 byl jejich počet snížen z 15 000 na nynějších 5000. Kromě občasných demonstrací a násilí je podle Stavridise "situace z velké části pod kontrolou". Ke stažení dalších vojáků je třeba "stabilní a mezinárodní tlak na Srbsko a Kosovo, aby řešily své problémy, které se týkají zejména hraničních sporů".

Stavridis uvedl, že síly NATO v Kosovu zůstanou podle potřeby a podotknul, že Aliance v uplynulém desetiletí pomohla formovat diametrálně odlišné bezpečnostní prostředí. "Zatímco napětí zůstává, Chorvatsko, Albánie a Slovinsko jsou nyní členy NATO, Bosna a Hercegovina, Makedonie a Černá Hora jsou v různých stádiích žádosti o členství do Alianci. Srbsko se chce stát součástí Evropské unie a Kosovo je uznáváno v téměř 100 zemích," řekl Stavridis.

Kam dál?
Srbové začali rozebírat barikády k hranicím na severu Kosova (6.12. 2011)
Srbsko: KFOR v Kosovu nejedná správně (10.11. 2011)

Zdroj: American Forces Press Service (USA)

---

Lukašenko: Není třeba, aby CSTO byla proti jiným organizacím, včetně NATO

Není třeba, aby se Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) stavěla do opozice proti jiným organizacím, a to včetně Severoatlantické aliance. Běloruský prezident Alexander Lukašenko tak komentoval právě skončený summit CSTO. "NATO a CSTO, která rok od roku sílí, by měly spolupracovat na zajišťování míru a bezpečnosti na euroasijském kontinentě," prohlásil Lukašenko. "Regionální bezpečnost v Eurasii nemůže být rozdělena. Všechny organizace, které jsou schopny k této bezpečnosti přispět, by měly spolupracovat".

Běloruský prezident uvedl, že na schůzce Rady kolektivní obrany CSTO bylo vyřčeno mnoho návrhů na spolupráci i s dalšími mezinárodními organizacemi, jako je například Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Organizace spojených národů, a to především v oblasti budování míru.

Kam dál?
CSTO do Afghánistánu vojáky místo NATO nevyšle (9.10. 2012)

Zdroj: Belarusian Telegraph Agency (Bělorusko)

ber; natoaktual.cz