Afghánští vojáci umírají pětkrát častěji než alianční
Příslušníci afghánských bezpečnostních sil mají pětkrát vyšší ztráty oproti svým aliančním kolegům. Zatímco úmrtí vojáků z mise ISAF jsou pravidelně zaznamenávána, ztráty afghánské armády a policie se do médií dostanou jen zřídka.
Za poslední čtyři měsíce přišlo o život 853 afghánských vojáků a policistů, což je mnohem víc než 165 mrtvých aliančních vojáků zaznamenaných za stejné období. Afghánský prezident Hamíd Karzáí varoval, že s postupným stahováním aliančních jednotek bude mrtvých afghánských vojáků přibývat.
Kam dál?
NATO: Útoky afghánských povstalců vzrostly o 11 % (27.7. 2012)
Zdroj: AFP (Francie)
---
Jednání o mezinárodní smlouvě omezující obchod se zbraněmi zkrachovala
Delegace zemí z celého světa se pátek v sídle OSN nedokázaly shodnout na přelomové smlouvě stanovující pravidla pro obchod se zbraněmi. Jednání o textu, který by měl regulovat obchod s ročním obratem 60 miliard dolarů, budou pokračovat dále, přičemž na podzim o smlouvě bude možná hlasovat Valné shromáždění OSN.
Ještě ve čtvrtek večer vypadala situace příznivě. Revidovaný text smlouvy zpřísňoval a upřesňoval předtím rozmytá kritéria pro kontrolu obchodu se zbraněmi. Spojené státy ale v pátek ráno oznámily, že na analýzu textu potřebují víc času. Žádost o druhé kolo jednání pak ještě podaly Čína a Rusko. Smlouvu by muselo schválit všech 193 členských států OSN.
Smlouva by signatářům měla nařizovat vytvoření národních pravidel pro kontrolu vývozu konvenčních zbraní, regulovat prostředníky obchodu a také zakazovat export nebo prodej zbraní v případě, že by sloužily ke genocidě, zločinům proti lidskosti, válečným zločinům nebo k teroristickým útokům.
Smlouva narazila na opozici americké lobbistické organizace National Rifle Association, podle níž je ohroženo právo Američanů na vlastnictví zbraní zakotvené ve druhém dodatku ústavy. Text smlouvy však jasně stanoví, že vnitrostátní obchod se zbraněmi zůstává výhradně v gesci národní legislativy. Zamítnutím smlouvy kvůli obavám z narušení ústavních práv v otevřeném dopise Baracku Obamovi pohrozilo 51 amerických senátorů z obou hlavních politických stran.
Kam dál?
Analýza:Je to padouch, ale náš padouch: Do Sýrie tečou zbraně podle mustru studené války (30.7. 2012)
Svět čeká na první smlouvu regulující obchod se zbraněmi (27.7. 2012)
Zdroj: Associated Press (USA), Reuters (Velká Británie)
---
Syrská občanská válka eskaluje. Z největšího města prchají statisíce
Kolem 200 tisíc civilistů uteklo z nejlidnatějšího syrského města Aleppo před prudkou ofenzivou vládních jednotek namířenou proti povstaleckým silám. Další statisíce lidí zůstávají ve víc jak dvoumilionovém městě uvězněny.
Opoziční Syrská národní rada režimní armádu obvinila z přípravy v „masakrů“ a požádala mezinárodní společenství o těžké zbraně, se kterými by se mohla postavit palbě helikoptér, tanků a dělostřelectva. Vyzvala také ke konání mimořádného zasedání OSN, na němž se má projednat ochrana civilního obyvatelstva.
Kam dál?
OSN: Turecko-syrské hranice zůstávají otevřené pro uprchlíky (26.7. 2012)
Zdroj: Radio Netherlands Worldwide (Nizozemí)
---
Americké protiraketové interceptory v Polsku do roku 2018
Spojené státy potvrdily, že základna protiraketové obrany s interceptory SM-3 v Polsku bude vybudována do roku 2018. Rakety budou součástí aliančního systému, který byl schválen na summitu NATO v Lisabonu. Systém by měl chránit proti hrozbám raketového útoku Íránu a podle aliančních představitelů není namířen proti Rusku.
Polsko-americká dohoda o umístění základny byla podepsána v roce 2010. V rámci posílení bilaterálních vztahů bude od podzimu v Polsku působit americká letecká jednotka skládající se z 12 vojáků.
Kam dál?
Armádní špičky USA a Ruska jednají o Sýrii a protiraketové obraně (13.7. 2012)
Polsko: Protiraketový štít není záležitostí Ruska (23.5. 2012)
Zdroj: Polskie Radio (Polsko)
---
Do půl roku budou muset z Pákistánu odejít všichni afghánští uprchlíci
Pákistánské úřady oznámily, že do konce roku musí zemi opustit všichni uprchlíci, kteří do Pákistánu přišli od 80. let minulého století. V současnosti v Pákistánu žije kolem 1,5 milionu legálních a přes milion nelegálních imigrantů pocházejících v Afghánistánu.
Vztahy mezi dvěma zeměmi se zhoršily kvůli příhraničním potyčkám, při nichž pákistánská armáda ostřeluje afghánské území granáty a raketami. V posledních šesti týdnech kvůli smrtonosné palbě přišlo o život 40 afghánských civilistů.
Kam dál?
Dělostřelecká palba z Pákistánu zabíjela afghánské civilisty (23.7. 2012)
Zdroj: Hlas Ruska (Rusko)