Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánské posily dorazily do Sandžínu, vojáky vysílá i Británie

Vydáno 23.12.2015

Společná britsko-afghánská hlídka v Kábulu (ilustrační foto) | foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Afghánské posily dorazily do Sandžínu, vojáky vysílá i Británie

Posily Afghánské národní armády dorazily do města Sandžín, kde podpoří policisty a vojáky obklíčené ozbrojenci hnutí Tálibán. Boj o město je součástí širší bitvy o kontrolu nad provincií Hílmand. Skupina Tálibán usiluje o město zejména kvůli klíčovým trasám pro obchod s opiem a pro jeho blízkost k hranicím s Pákistánem.

Zhruba 30 vojáků britských elitních jednotek SAS se připojí k vojákům speciálních sil USA, a posílí tak afghánské síly v obraně města. Podle informací britského ministerstva obrany se ovšem jednotky nezapojí do bojů. Jejich role je pouze poradní, vojáci neopustí základnu, uvedla mluvčí ministerstva.

Kam dál?
Americké speciální jednotky přebírají v Afghánistánu větší roli (15.12. 2015)
Při sebevražedném útoku v Afghánistánu zahynulo šest amerických vojáků (22.12. 2015)
Bundestag prodloužil a zesílil mandát Bundeswehru v Afghánistánu (18.12. 2015)
Factbox: Operace Resolute Support

Zdroj: Reuters, BBC (USA, Velká Británie)

---

Estonský prezident: NATO by mělo odstrašovat i v kyberprostoru

Odstrašovací prostředky Severoatlantické aliance by se měly rozšířit i do oblasti kyberprostoru, uvedl prezident Estonska Toomas Hendrik Ilves na schůzce s polským prezidentem Andrzejem Dudou ve Varšavě. Dodal, že Evropa bude stále čelit novým výzvám a musí být připravena vypořádat se s nimi jednotně. Podle Ilvese jsou Polsko a Německo pro střední a východní Evropu vůdčími zeměmi v ekonomice a bezpečnostní politice.

Ilves a Duda diskutovali také o situaci v Doněcku a Luhansku, kde jsou stále přítomné ruské vojenské jednotky. Obě hlavy států se shodly, že summit NATO 2016 bude nejdůležitější událostí v oblasti bezpečnostní politiky této dekády. Měl by upevnit zastrašovací politiku Aliance a rozhodnout o dlouhodobém nasazení rotačních jednotek NATO na jeho východní hranici.

Kam dál?
Izrael zvažuje vytvoření aliance zabývající se kyberobranou (14.12. 2015)

Zdroj: The Baltic Course (Velká Británie)

---

Irácké síly bojují s IS o Ramádí

V bojích proti organizaci Islámský stát (IS) o klíčové město Ramádí postoupily irácké síly až k vládní čtvrti v centru města. Město bude vyčištěno během následujících 72 hodin, předpokládá mluvčí iráckých protiteroristických sil. Proti zbývajícím ozbrojencům hnutí IS postupují složky irácké armády i policie, společně se sunnitskými kmenovými bojovníky.

Pokud se iráckým silám podaří obnovit kontrolu nad hlavním městem provincie Anbar, bude se jednat o jednu z nejdůležitějších porážek organizace IS od počátku její expanze do Iráku v minulém roce. V dubnu převzaly irácké síly a šíitské milice kontrolu nad městem Tikrít, v říjnu nad městem Bajdží a jeho ropnou rafinérií. Minulý měsíc vyhnali Kurdové společně s jezídy bojovníky skupiny IS ze Sindžáru.

Kam dál?
USA nabízí Iráku helikoptéry a poradce k boji o Ramádí (10.12. 2015)
NATO chce, aby Kanada cvičila irácké síly (8.12. 2015)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Je třeba lépe pochopit hybridní válku, varují akademici

Nové metody boje přináší právní výzvy, je nezbytné naučit se je lépe chápat, varuje odborník na právo z univerzity v Exeteru Aurel Sari. Uvedl to na konferenci ARRCADE Brief pořádané pro důstojníky aliančních sil rychlé reakce. V současné době jsou ozbrojené konflikty stále častěji vedeny „hybridním“ způsobem, kdy se nepřátelé spoléhají na kombinaci konvenčních a nekonvenčních taktik.

Podle Sariho spočívá klíčový prvek tohoto způsobu válčení v rozvoji prostředí právní nejistoty. Využívání šedých zón posouvá právní úvahy do centra hybridního boje.

Kam dál?
Analýza: Jak čelit hybridním hrozbám? Doporučení českých expertů
Policy Paper: Hybridní válka jako nový fenomén v bezpečnostním prostředí Evropy

Zdroj: Phys.org (Velká Británie)

---

Rezoluce OSN umožní nálety proti islamistům v Libyi

Plánovaná rezoluce Organizace spojených národů na podporu nové libyjské vlády přiblíží uskutečnění britských plánů na útoky proti pozicím organizace Islámský stát (IS) v Libyi. Brity prosazovaná rezoluce by měla především podpořit nový režim, zároveň však otevře cestu libyjské vládě pro pozvání cizích zemí na pomoc proti šířícímu se hnutí IS. Útoky britských letounů by se měly stát součástí širší koalice mezinárodních sil.

Na rozdíl od Sýrie by britská vláda k tomuto kroku nepotřebovala schválení parlamentu, pokud by reagovala na pozvání místní vlády. V rámci Italy vedené koalice je Velká Británie připravena vyslat až 1 000 vojáků na pomoc při výcviku libyjské armády. K leteckým útokům se připravují USA, Británie, Francie a Itálie, uvedl vyslanec Libye při OSN Ibrahim Dabbashi.

Kam dál?
IS využívá Libyi jako svůj opěrný bod v Africe (10.12. 2015)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz