Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánistán po stažení požaduje 4 miliardy dolarů ročně

Vydáno 17.05.2012

Příslušníci afghánské policie. | foto: ISAF Media

Afghánistán po stažení požaduje 4 miliardy dolarů ročně

Afghánská delegace odjíždí na chicagský summit NATO s jasným požadavkem. Po stažení drtivé většiny zahraničních vojsk v roce 2014 od mezinárodního společenství očekává 4,1 miliardy dolarů ročně na udržování armády a policie. Peníze považuje za investici Západu do vlastní bezpečnosti, hlavně v boji proti terorismu.

"To není charita, Afghánistán je a bude v přední linii světového boje proti terorismu," prohlásil náměstek ministra afghánského zahraničí Jawed Ludin s tím, že Afghánci budou ještě roky přinášet oběti v tomto konfliktu, který je ve své podstatě mezinárodní. Pro země, jejichž vojáci se bojů v Afghánistánu zatím stále účastní, to prý bude mnohem levnější řešení.

Spojené státy mají v současnosti v zemi 100 000 vojáků a na válku vydávají zhruba 10 miliard dolarů měsíčně.

Kam dál?
Karzáí oznámil třetí fázi předávání odpovědnosti

Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

---

Pákistán vyčíslil cenu za otevření cest: 5000 dolarů za kontejner

Pákistánští vyjednávači navrhli vybírat poplatek 5000 dolarů za každý alianční kontejner či cisternu, které přes pákistánské území doputují do Afghánistánu. Částka je hlavním sporným bodem rozhovorů o znovuotevření cest pro alianční konvoje vezoucí zásoby a materiál zahraničním a afghánským vojákům. Blokáda afghánsko-pákistánské hranice trvá už šest měsíců.

Podle pákistánských představitelů je dohoda se Spojenými státy na spadnutí. Nyní se pouze dolaďují detaily. Američtí vyjednavači tvrdí, že na ceně za tranzit zatím shoda dosažena nebyla. Před blokádou pohyb aliančních konvojů v Pákistánu zpoplatněn nebyl.

Kam dál?
Pákistán opět naznačuje možnost otevření zásobovacích tras

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Velitel ISAF: Blokáda pákistánských cest nás neovlivňuje

Uzavření pákistánských zásobovacích cest se alianční mise ISAF v Afghánistánu nedotklo, prohlásil velitel ISAF generál John Allen. Signály o možném zrušení blokády afghánsko-pákistánské hranice jsou však podle něj povzbudivé a budou mít pozitivní dopad na vztahy mezi Spojenými státy a Pákistánem.

Kam dál?
Velitel ISAF možná převezme post šéfa sil v Evropě

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Ministr: Kyberútok by mohl vyvolat odpověď NATO

Útok v kyberprostoru namířený proti členské zemi NATO by mohl mobilizovat celou Alianci a vyústit v akci proti agresorovi, prohlásil britský ministr obrany Nick Harvey. Kyberútok by podle něj mohl aktivovat článek 5 Washingtonské smlouvy "stejně jako konvenční útok".

Článek 5 v sobě zakotvuje pravidlo kolektivní obrany Severoatlantické aliance. Útok na jednoho člena je podle něj považován za útok na všechny. V historii Aliance byl aktivován jen jednou – po teroristických útocích na Spojené státy v září roku 2001.

Kam dál?
USA rozšiřují mezinárodní spolupráci v kyberprostoru

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Summit zvýší mezinárodní prestiž Chicaga, myslí si jeho obyvatelé

Čtěte speciál k summitu

Chicagský starosta Rahm Emanuel vyzdvihuje nadcházející summit NATO jako možnost předvést město na mezinárodní scéně. Podle průzkumu, který si nechala vypracovat lokální média, s tímto názorem souhlasí většina obyvatel Chicaga a jeho okolí.

Téměř 6 z 10 dotázaných konání summitu ve městě podporuje a myslí si, že akce podpoří pověst Chicaga. Víc než polovina respondentů se rovněž domnívá, že protesty, na něž se mají sjet tisíce aktivistů z celého světa, budou probíhat poklidně.

Kam dál?
Chicagská policie je připravena čelit násilí na summitu

Zdroj: Chicago Tribune (USA)

vtr; natoaktual.cz