natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • KOMENTÁŘ: Gripeny sloužily dobře, ale musíme myslet na budoucnost

    9. září 2023  13:51
    Není náhodou, že drtivá většina členských států NATO zavádí do své výzbroje letoun F-35. „Nepochybuji o tom, že všechny tyto státy provedly důkladnou analýzu, na základě které se, stejně jako naši odborníci, rozhodly pořídit letoun F-35,“ píše v komentáři někdejší zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák.  

    Čtveřice letounů F-35 a pod nimi Gripen švédských vzdušných sil během cvičení Arctic Challenge 2023 | foto: Forsvaret

    Při výběru jakéhokoli nového zbraňového systému do výzbroje Armády ČR je nutné důkladně zvážit, jak bude takový systém integrován a zvláště v případě nového taktického letounu také do aliančních sil.

    Je důležité, aby nový taktický letoun českých vzdušných sil splnil požadavky nového konceptu vedení bojových operací tzv. Multi-Domain Operations (MDO) nebo chcete-li Joint All Domain Operations (JADO).

    „Nezapomínejme, že tyto letouny nekupujeme pro dobu míru, ale pro použití v bojové situaci, i když všichni doufáme, že k tomu nikdy nedojde.“

    JADO v sobě zahrnuje obrovský potenciál skutečně integrovaných sil a aktualizuje tento koncept tím, že do něj začleňuje několik zásadních aspektů toho, jak chce NATO vést budoucí operace.

    Armáda ČR se jako součást Aliance musí přizpůsobit novým směrům v oblastí vedení bojové činnosti a k tomu mít také odpovídající výzbroj.

    Nezapomínejme, že se musíme připravit na možný budoucí konflikt a nový taktický letoun bude zaveden do výzbroje někdy po roce 2030. Chceme, aby to byla platforma, která splní nejen současné, ale i budoucí operační požadavky a „chvilku“ (asi 40 let) nám také ve výzbroji vydržela. Bavíme se tedy o možném ukončení provozu někdy po roce 2070.

    Není tedy náhodou, že drtivá většina členských států NATO zavádí do své výzbroje letoun F-35 (přesnější je asi výraz zbraňový systém), který je plně připraven se s těmito výzvami vyrovnat.

    Například Norsko, Finsko, Nizozemsko, Británie, Itálie a další. Nepochybuji o tom, že všechny tyto státy provedly důkladnou analýzu, na základě které se, stejně jako naši odborníci, rozhodly pořídit letoun F-35.

    Tím samozřejmě nechci snižovat hodnotu letounů JAS-39 Gripen C/D i nejnovějších verzí E/F. Jsou to skvělé letouny a já pevně věřím, že spolupráce se Švédským královským letectvem bude i nadále pokračovat na nadstandardní úrovni jako dosud.

    Gripen bude ve výzbroji Armády ČR jistě ještě mnoho dalších let. Švédským kolegům patří velký dík za podporu, kterou jsme z jejich strany dostali.

    Z osobních zkušeností jsem přesvědčen, že bojový systém F-35 neznamená nějaké významné navýšení ekonomických nákladů na zajištění životního cyklu oproti jiným řešením.

    Výhodou bude velké množství uživatelů a s tím spojená možná spolupráce uživatelských států na zajištění provozuschopnosti i postupných modernizací, které každý taký systém vyžaduje, aby mohl plnit i budoucí operační úkoly.

    Fixní náklady spojené s infrastrukturou bychom tak jako tak museli investovat.

    Velkým přínosem zbraňového systému F-35 bude bezesporu plná kompatibilita v rámci mezinárodních uskupení vzdušných sil členských států Aliance, moderní výzbroj a palubní prostředky elektronického boje.

    Nezapomínejme, že tyto letouny nekupujeme pro dobu míru, ale pro použití v bojové situaci, i když všichni doufáme, že k tomu nikdy nedojde.

    A aby si případný protivník netroufl na něco takového jenom pomyslet, musí být Aliance silná a akceschopná. K tomu potřebuje mít operační schopnosti, které tvoří ozbrojené síly členských států tedy i ČR.

    generálmajor v.v. Bohuslav Dvořák

    Autor působil jako první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR a je bývalý armádní vrtulníkový pilot.

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media