natoaktual.cz

KOMENTÁŘ: Gripeny sloužily dobře, ale musíme myslet na budoucnost

9. září 2023  13:51
Není náhodou, že drtivá většina členských států NATO zavádí do své výzbroje letoun F-35. „Nepochybuji o tom, že všechny tyto státy provedly důkladnou analýzu, na základě které se, stejně jako naši odborníci, rozhodly pořídit letoun F-35,“ píše v komentáři někdejší zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák.  

Čtveřice letounů F-35 a pod nimi Gripen švédských vzdušných sil během cvičení Arctic Challenge 2023 | foto: Forsvaret

Při výběru jakéhokoli nového zbraňového systému do výzbroje Armády ČR je nutné důkladně zvážit, jak bude takový systém integrován a zvláště v případě nového taktického letounu také do aliančních sil.

Je důležité, aby nový taktický letoun českých vzdušných sil splnil požadavky nového konceptu vedení bojových operací tzv. Multi-Domain Operations (MDO) nebo chcete-li Joint All Domain Operations (JADO).

„Nezapomínejme, že tyto letouny nekupujeme pro dobu míru, ale pro použití v bojové situaci, i když všichni doufáme, že k tomu nikdy nedojde.“

JADO v sobě zahrnuje obrovský potenciál skutečně integrovaných sil a aktualizuje tento koncept tím, že do něj začleňuje několik zásadních aspektů toho, jak chce NATO vést budoucí operace.

Armáda ČR se jako součást Aliance musí přizpůsobit novým směrům v oblastí vedení bojové činnosti a k tomu mít také odpovídající výzbroj.

Nezapomínejme, že se musíme připravit na možný budoucí konflikt a nový taktický letoun bude zaveden do výzbroje někdy po roce 2030. Chceme, aby to byla platforma, která splní nejen současné, ale i budoucí operační požadavky a „chvilku“ (asi 40 let) nám také ve výzbroji vydržela. Bavíme se tedy o možném ukončení provozu někdy po roce 2070.

Není tedy náhodou, že drtivá většina členských států NATO zavádí do své výzbroje letoun F-35 (přesnější je asi výraz zbraňový systém), který je plně připraven se s těmito výzvami vyrovnat.

Například Norsko, Finsko, Nizozemsko, Británie, Itálie a další. Nepochybuji o tom, že všechny tyto státy provedly důkladnou analýzu, na základě které se, stejně jako naši odborníci, rozhodly pořídit letoun F-35.

Tím samozřejmě nechci snižovat hodnotu letounů JAS-39 Gripen C/D i nejnovějších verzí E/F. Jsou to skvělé letouny a já pevně věřím, že spolupráce se Švédským královským letectvem bude i nadále pokračovat na nadstandardní úrovni jako dosud.

Gripen bude ve výzbroji Armády ČR jistě ještě mnoho dalších let. Švédským kolegům patří velký dík za podporu, kterou jsme z jejich strany dostali.

Z osobních zkušeností jsem přesvědčen, že bojový systém F-35 neznamená nějaké významné navýšení ekonomických nákladů na zajištění životního cyklu oproti jiným řešením.

Výhodou bude velké množství uživatelů a s tím spojená možná spolupráce uživatelských států na zajištění provozuschopnosti i postupných modernizací, které každý taký systém vyžaduje, aby mohl plnit i budoucí operační úkoly.

Fixní náklady spojené s infrastrukturou bychom tak jako tak museli investovat.

Velkým přínosem zbraňového systému F-35 bude bezesporu plná kompatibilita v rámci mezinárodních uskupení vzdušných sil členských států Aliance, moderní výzbroj a palubní prostředky elektronického boje.

Nezapomínejme, že tyto letouny nekupujeme pro dobu míru, ale pro použití v bojové situaci, i když všichni doufáme, že k tomu nikdy nedojde.

A aby si případný protivník netroufl na něco takového jenom pomyslet, musí být Aliance silná a akceschopná. K tomu potřebuje mít operační schopnosti, které tvoří ozbrojené síly členských států tedy i ČR.

generálmajor v.v. Bohuslav Dvořák

Autor působil jako první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR a je bývalý armádní vrtulníkový pilot.

natoaktual.cz
zpět na článek