Česká bilance v Afghánistánu? Tisíce operací a minimální ztráty

Vydáno 06.08.2012
I přes klesající výdaje na obranu zatím nemusí Česká republika propadat beznaději, že se v rámci NATO stane "černým pasažérem", který jen spoléhá na ochranu od ostatních spojenců. Alespoň co se týká zahraničních operací a obzvlášť té v Afghánistánu, kde například už pátým rokem působí český provinční rekonstrukční tým.  

Čeští vojáci u vozidel nad údolím řeky Dobandaj v afghánském Lógaru | foto: PRT Lógar

Armáda v pondělí začala se střídáním vojáků v afghánském Lógaru, kde české jednotky působí už pátý rok. Jádro čerstvých sil, v pořadí již desátého kontingentu, tvoří příslušníci 7. mechanizované brigády z Hranic. Pro řadu z vojáků to bude už jejich několikáté nasazení v zemi pod Hindukúšem. Jde o informaci, kterou řada lidí přejde, aniž by ji zaznamenala. Nicméně v kontextu naší historie i blízké budoucnosti je nesmírně cenná.

Kritika: oprávněná?

"Nemáte tanky, nemáte děla, nemáte stíhačky..., tak k čemu vlastně jste?" může v budoucnu znít tichá, ale ostrá kritika od ostatních členů Severoatlantické aliance, která není vzhledem ke stavu českých financí a drtivým škrtům ve výdajích na obranu vůbec nepředstavitelná.

Související texty na natoaktual.cz:

Kdyby taková slova - ovšem samozřejmě zabalená v diplomatické košilce - na Prahu skutečně někdo vystřelil, může mít Česko díky aktivní účasti v zahraničních misích dobrou munici pro odpověď: "Nemáme sice dost peněz a nemůžeme si dovolit všechno, ale životy daleko za hranicemi nasazujeme stejně jako vy".

Platba tím nejcennějším

Jistě, účast v zahraničních misích není v žádném případě stoprocentní omluvenka, ale vzhledem k omezeným možnostem České republiky může být důkazem, že na své závazky ze členství a aliančním spojenectví nehodláme rezignovat. 
 
Vláda nedávno "vzala na vědomí" zajímavou bilanční zprávu o působení českých vojáků v zahraničních misích za loňský rok. Tento informativní dokument nyní přistál na stolech poslanců - včetně těch, kteří účast českých vojáků v misích dlouhodobě kritizují.

Z dokumentu vyplývá, že zahraniční mise české armády loni stály zhruba 1,72 miliardy korun. Předloni to bylo zhruba 2,1 miliardy korun. Dlouhodobě nejdražší je pochopitelně působení v Afghánistánu, kde se vystřídaly celkově už tisíce českých vojáků. Za působení pestré škály jednotek v Afghánistánu loni česká armáda zaplatila 1,45 miliardy korun.

Hodně muziky za málo peněz

"Za dvanáct měsíců toho přitom podle zprávy stihnuli čeští vojáci hodně. A to za cenu, která tvoří v konečném součtu jen pár procent z armádního rozpočtu."

Doma v Česku si lidé většinou všimnou spíš jednotlivých bojových úspěchů nebo problémů. Ať už lidských nebo s technikou, které se občas vynoří. Pak je Afghánistán na čas skloňován ve všech pádech. Po většinu času je ale afghánská mise o "černé" práci, na kterou běžní lidé při své každodenní vytíženosti nemohou a ani vlastně nechtějí kdesi ze srdce Evropy dohlédnout.

Za dvanáct měsíců toho přitom podle zprávy stihnuli čeští vojáci hodně. A to za cenu, která tvoří v konečném součtu jen pár procent z armádního rozpočtu. Na druhou stranu loni Češi za svou účast v afghánském angažmá platili i tím nejcennějším - lidskými životy. Za deset let trvání konfliktu tak v zemi padlo pět českých vojáků.

Češi, kam se podíváš

Přečtěte si dále:

Podle vládní zprávy bylo v Afghánistánu průběhu roku 2011 zraněno deset vojáků lehce a jeden voják těžce. Na konci května zemřel v provincii Vardak jednatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal. Najel vozem na improvizované výbušné zařízení. V říjnu na následky těžkých zranění z mise v Afghánistánu zemřel ve vojenské nemocnici rotmistr Adrian Werner. Počátkem července byl zraněn rovněž v provincii Vardak.
 
Nejpočetnější česká jednotka působí v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru. Desítka civilních expertů z ministerstva zahraničí a přes 290 vojáků má na starost obnovu a rozvoj celé oblasti. Civilní část týmů loni dokončila celkem 45 nejrůznějších projektů. Vojáci tam mají zase za sebou přes 900 patrol, prohledávacích a bezpečnostních akcí po celé provincii. Vojenští policisté tam navíc vycvičili přes tisícovku afghánských policistů a příslušníků lokální policie.

Provinční rekonstrukční tým v roce 2011

"Civilní část týmů loni dokončila celkem 45 nejrůznějších projektů. Vojáci tam mají zase za sebou přes 900 patrol, prohledávacích a bezpečnostních akcí po celé provincii."

Na mezinárodním letišti v Kábulu působí malá devatenáctičlenná jednotka českých letců, která učí afghánské piloty a pozemní personál na vrtulnících Mi-24 a Mi-17. Za loňský rok strávili ve vzduchu více než tisíc hodin.

V jedné z nejnebezpečnější oblastí země, ve Vardaku, operuje český výcvikový a poradní tým, přezdívaný "omeleta". Čeští specialisté loni podnikli s afghánskými vojáky, na které dohlížejí, přes 300 operací a v mnoha případech došlo na tvrdé střety s povstalci.

Kromě nich působí ve Vardaku i dvanáctičlenná jednotka Vojenské policie. Ta za devět měsíců loňského roku vycvičila zhruba 1 600 afghánských policistů.

V provincii Paktika loni působila česká vrtulníková jednotka se třemi transportními stroji Mi-171Š. Kromě přepravy osob a zásobování jednotek čeští letci zajišťovali také pátrání nebo přepravu zraněných. Do října Češi zvládli 2 500 letů a ve vzduchu strávili více jak 1 300 hodin. Přepravili přes 4 500 osob a 167 tun materiálu.

Další bojové ostruhy pak získali elitní čeští bojovníci ze 601. skupiny speciálních sil. V kraji kolem mýty opředené jeskynní pevnosti Tora Bora děsili povstalce a ničili tamější obchod s drogami.

Lubomír Světnička
natoaktual.cz