natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Poslanci souhlasili se stažením vojáků z Afghánistánu, místo 600 zůstane 150

    13. června 2012  0:02
    Poslanecká sněmovna schválila vládní plán zahraničních misí české armády pro následující dva roky. Podle něj armáda postupně stáhne většinu vojáků z Afghánistánu. Zatímco nyní je vzemi na 600 českých vojáků, na přelomu let 2014 a 2015 jich v misi zůstane maximálně 150.  

    Sestup do údolí řeky Dobandaj v afghánském Lógaru | foto: PRT Lógar

    Hlavní prioritou bude podle schváleného plánu, pro který hlasovalo 134 poslanců, mise ISAF v Afghánistánu. "Tato operace má před sebou poslední dva roky – 2013 a 2014," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra s tím, že se ze země postupně vrátí většina z českých vojáků a zbývající se zaměří na výcvik afghánských vojáků a policistů.

    Příští rok bude podle vládního plánu v Afghánistánu působit až 539 českých vojáků, v roce 2014 nejvýše 340. V roce 2015, kdy odpovědnost za bezpečnost v celé zemi plně převezmou sami Afghánci, bude v misi maximálně 150 českých vojáků. Ti se zaměří na výcvik, podporu a asistenci afghánským bezpečnostním silám.

    Zhruba 20 vojáků speciálních sil by pak mělo stejně jako dosud chránit český zastupitelský úřad v Kábulu.

    Podle Vondry mandát pro další roky odpovídá současné zahraničně-politické a bezpečnostní situaci. "Klademe důraz na kontinuitu našeho působení, ale zároveň jsme realističtí a reflektujeme naše možnosti, závazky i celkové mezinárodní dění," konstatoval Vondra.

    Pro vládní plán zahraničních misí hlasovalo 134 poslanců ze 187 přítomných. Podle stínového ministra obrany Jana Hamáčka z opoziční ČSSD jde vláda cestou racionalizace účasti vojáků v misích, ač by si sociální demokraté dovedli představit i rychlejší stahování v Afghánistánu. Za rozumnou označil současnou pozici vlády šéf národních socialistů Jiří Paroubek.

    "Nepamatuji si, že by byl kdy mandát schválen tak vysokým počtem poslanců a v tak dostatečném časovém předstihu. Tímto se bezesporu ČR stává čitelnějším partnerem," komentoval výsledek hlasování Vondra.

    Stahování vojáků zapadá do celkové strategie Severoatlantické aliance, která zodpovědnost za bezpečnost Afghánistánu postupně předává afghánským bezpečnostním silám do roku 2014. I po tomto datu ale NATO zemi úplně neopustí, spojenci se ale chtějí věnovat výcviku tamější armády a policie.

    České stíhače čeká válka nervů s ruskými bombardéry. Mají chránit Island

    Kromě Afghánistánu budou čeští vojáci v příštích dvou letech nasazeni například také v misi KFOR v Kosovu – zde by mělo působit maximálně deset vojáků. V Bosně a Hercegovině – v operaci Evropské unie – budou působit nejvýše tři lidé. Česká republika bude rovněž pokračovat v působení v protipirátské operaci Atalanta pod velením EU. Na velitelství mise by měli pracovat 3 vojáci. STejný počet se zapojí do mise na Sinajském poloostrově. Poslanci schválili také plánované nasazení českých pilotů do ochrany vzdušného prostoru Islandu v roce 2014. Půjde však jen o několikatýdenní misi.

    Náklady na zahraniční mise budou v příštím roce zhruba 1,6 miliardy korun, o rok později pak asi 1,3 miliardy korun. Podle Vondry částky zahrnují i náklady na dopravu vojáků z Afghánistánu zpět do Česka. Ve středu by nasazení českých vojáků v zahraničních operacích měli projednat také Senát, kde má většinu levice. Předpokládá se, že senátoři návrh podpoří.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media