Závodníky sužoval vítr, déšť i sníh

29. ledna 2003  4:53
Praděd - Ostrý vítr sílí a vytrvalý déšť, který soutěžící týmy provázel od rána, se během několika minut mění v hustou chumelenici. Účastníci extrémního armádního závodu o přežití v přírodě postupují zasněženou krajinou Jeseníků. Od rána urazily týmy asi dvacet kilometrů. Čeká ještě dalších deset, než se na noc uchýlí do vlastnoručně postavených přístřešků a bivaků a před dalším dnem hlavní etapy závodu si alespoň na pár hodin odpočinou.  

Už krátce po šesté hodině ráno vyjíždí od horské chaty Ovčárna dva autobusy se závodními týmy, aby je dopravily na start druhé a zřejmě nejtěžší etapy extrémního závodu Winter Survival 2003.¨

Krátce po sedmé už první družstvo vyráží na šedesátikilometrovou trať plnou náročných úkolů. "Tady máte mapu, buzolu a mobilní telefon pro případ nouze," udílí poslední informace před startem šéf etapy Jan Migdau.

Týmy vyráží na trať v sedmiminutových intervalech tak, jak se umístily po prvním soutěžním dni. V etapě na vojáky čeká plnění disciplín jako překonání vodního toku pomocí lanového koně, lezení po skalách, časovka do vrchu, střelba na cíl, nouzové přespání ve volné přírodě, přeprava raněného a přeprava osmdesátikilového břemene přes skalní masív.

Během dvou hodin se první týmy přeženou několika údolími. Za dalším hřebenem, který musí zdolat, je čeká zdánlivě lehký úkol - horská říčka s ledovou vodou a dvě lana nad hladinou. "Musí se dostat přes vodu s veškerým vybavením, které si s sebou nesou na zádech," popisuje úkol rozhodčí.

Během několika minut se obloha zatahuje a vytrvalý déšť se mění ve sněhovou vánici. Na protějším břehu se scházejí hned tři týmy. "Mají zpoždění, prvních osm družstev tady bylo skoro před hodinou," konstatuje rozhodčí.

Týmy si navzájem pomáhají do prudkého svahu, na jehož vrcholku je umístěn kontrolní bod. Poté opatrně dolů a přes vodu. "Vyrovnávej, to zvládneš," povzbuzují třetího člena družstva jeho dva spolubojovníci, kterým se už podařilo po dvou lanech dostat přes řeku. Dva metry od břehu však mladík ztrácí stabilitu a jednou nohou došlápne do horské říčky. "Nevadí, pak se usušíš, musíme dál," shoduje se tým a podle mapy se vydává na další úsek cesty. Před vojáky je několik kopců a pak skály, které prověří jejich horolezecké dovednosti.

Míjí další hodina a dva týmy, které vyrazily na trať jako poslední, se u řeky zatím neukázaly. "Museli zabloudit," obává se šéf etapy Jan Migau a zkouší vysílačkou zjistit, jestli oba týmy už prošly první kontrolou.

Po další půlhodině konečně oba týmy sestupují k bystřině. Družstvo německých horských myslivců, jednoho ze dvou zahraničních účastníku závodu, nelení a okamžitě se pouští přes řeku. Druhý z trojice zlehka našlapuje na lano. Vzápětí zavrávorá a takřka leží nad vodní hladinou. Padesátikilogramový batoh však vojáka nemilosrdně strhává do ledové vody.

Mokrý se dostává na břeh a s napětím sleduje posledního kolegu. Ten volí relativně bezpečnější, ale rovněž mokrý způsob a raději se lan ani nedotýká. Vodou prochází až na druhou stranu. "Těžké, batoh váží moc, neměl sílu," škrábe se do strmého břehu a komentuje pád svého kolegy.

Každý tým si na celé trase s sebou nese na zádech veškerou výbavu, kterou k přežití a ke splnění všech úkolů potřebuje. Kromě horolezecké výstroje nechybí ve výbavě ani sněžnice a lyže.

Je osmnáct hodin a Jeseníky už zakryla tma. Nepřetržitě sněží a ručička teploměru se opět dostává pod bod mrazu. Závodníci jednotlivých týmů už mají první část etapy za sebou a intenzivně pracují na svých přístřešcích. Noc totiž stráví venku a ve sněhu. Kolem rozdělaného ohně se někteří snaží vysušit promáčené svršky.
Někteří uléhají do spacáků a zasloužené usínají. V sedm ráno vyráží dál, čeká je druhá polovina etapy.

Účastník extrémního závodu Winter Survival 2003 překonává s veškerou výbavou na zádech horskou bystřinu.

inc (natoaktual.cz)

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.