Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trumpův rozpočet na obranu přesahuje ruský i čínský

12. února 2018  22:34
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

Trumpův rozpočet na obranu přesahuje ruský i čínský

Americký prezident Donald Trump podepsal návrh státního rozpočtu, jehož součástí je i největší rozpočet na obranu v historii USA. Částka, která dosahuje 700 miliard dolarů, dalece přesahuje obranné rozpočty Číny a Ruska a znamená, že Spojené státy budou moci přijmout tisíce nových vojáků, uspořádat více cvičení a nakoupit nové vybavení.

V příštím roce by však měl rozpočet Pentagonu přiřknout ještě o 16 miliard dolarů více. Podle ministra obrany Jamese Mattise je takováto suma potřebná, aby vytáhla americkou armádu z úpadku, především v době vyhrocené situace v Afghánistánu a na Korejském poloostrově.

Kam dál?
Trump chce od Pentagonu velkou vojenskou přehlídku (7.2. 2018)

Zdroj: Al Jazeera (Katar)

---

Mattis: Je moc brzy říct, zda olympiáda sníží napětí na Korejském poloostrově

Americký ministr obrany James Mattis prohlásil, že je ještě brzy hodnotit, zdali zimní olympiáda přinese zlepšení vztahů mezi Severní a Jižní Koreou. Mírné oteplení vztahů nutně nemusí znamenat mír mezi zeměmi, myslí si Mattis a poukázal na rozhodnutí severokorejského diktátora Kim Čong-una uspořádat vojenskou přehlídku, na které vystavil na odiv balistické rakety, jen chvíli před zahájením olympijských her.

Sestra severokorejského diktátora pozvala jihokorejského prezidenta Mun Če-ina k rozhovorům s Kim Čong-unem do Pchjongjangu

Kam dál?
Jižní Korea chce kvůli olympiádě odložit cvičení s USA (21.12. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Zpráva: Většina zemí NATO neplánuje splnit cílové výdaje na obranu

Většina členských států Severoatlantické aliance dosud nevypracovala plány na splnění závazku vydávat 2 % HDP na obranu. Na tom trvaly Spojené státy americké. Aliance v příštím týdnu oznámí, že členové zvýšili své vojenské výdaje v Evropě, více než polovina z nich však nenaplánovala postup pro zvýšení na slibovaná 2 % HDP.

Z 29 členských států NATO čtrnáct plánovalo dosáhnout cíle 2 procent do roku 2024. Osm z těchto zemí již tento cíl splnilo: USA, Velká Británie, Řecko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Estonsko a Rumunsko. Šest dalších zemí – Bulharsko, Francie, Maďarsko, Černá Hora, Slovensko a Turecko - plánuje splnit cíl do roku 2024.

Kam dál?
Španělsko se zavázalo zvýšit obranný rozpočet o 80 % (29.12. 2017)

Zdroj: The Hill (USA)

---

Zmocněnec pro Bundeswehr: Námořnictvo víc misí nezvládne

„Žádná nová námořní mise pro NATO, EU nebo OSN by se neměla uskutečnit,“ řekl zmocněnec německého spolkového parlamentu pro ozbrojené složky Hans-Peter Bartels. V současné době má Německo ve Středomoří tři lodě účastnící se mezinárodních misí. Bartels se domnívá, že německé námořnictvo by zapojení do dalších misí nezvládlo z důvodu nedostatku náhradních dílů pro lodě, chybějícího personálu a velké byrokracii.

Jedna ze tří největších lodí v námořnictvu, zásobovací loď třídy Berlín, je od března 2017 po dobu jednoho a půl roku v loděnici. Dokonce i jednoduché náhradní díly, jako jsou vstřikovací čerpadla (dodací doba 5 měsíců) nebo olejový chladič pro fregaty (dodací lhůta 6 měsíců), nemá námořnictvo na skladě, proto se může čas strávený v loděnici protáhnout.

Kam dál?
Německá armáda postrádá strategickou vizi, tvrdí odborníci (22.1. 2018)

Zdroj: Bild (Německo)

---

Turecká armáda hlásí dalšího mrtvého vojáka v Sýrii

Turecká armáda oznámila smrt dalšího vojáka v operaci proti syrské kurdské milici v severní Sýrii, celkový počet obětí z řad tureckých vojáků je 31.Voják zemřel ve střetu se syrskou kurdskou skupinou známou jako YPG. Turecko považuje skupinu YPG za teroristickou a tvrdí, že je tato jednotka spojena se zakázanou kurdskou povstaleckou skupinou operující na tureckém území.

Turecko v neděli pokračovalo v operacích a zaměřilo se na boj s YPG pomocí vzdušných a dělostřeleckých útoků. Podle organizace pro sledování lidských práv v Sýrii bylo během třítýdenních bojů zabito asi 148 bojovníků YPG a 157 bojovníků syrské opozice.

Kam dál?
NATO tlačí na politické řešení vztahů mezi USA, Tureckem a Sýrií (6.2. 2018)

Zdroj: ABC News (USA)

oko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.