Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg potvrdil přínos obranné integrace EU

21. prosince 2017  15:38
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

Stoltenberg potvrdil přínos obranné integrace EU

Severoatlantická aliance musí ve svém vývoji a adaptaci na měnící se dobu zahrnout Evropskou unii, domnívá se generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jednání NATO a EU dále pokračují a k posílení spolupráce již došlo například v oblastech kyberobrany, bezpečnosti na moři, boje proti terorismu a hybridním hrozbám. „NATO ani Evropská unie nemají dostatek prostředků, aby se s těmito výzvami vypořádaly samy, společně ale tvoříme impozantní sílu,“ prohlásil Stoltenberg.

Generální tajemník je přesvědčen, že evropská obranná integrace je dobrá pro NATO, pokud respektuje tři zásadní principy. Těmi jsou efektivní budování chybějících obranných schopností, zapojení spojenců mimo EU a komplementarita k NATO namísto duplikace. Duplikace by podle Stoltenberga mohla hrozit například v případě obranného plánování, které v NATO funguje již po mnoho let.

Kam dál?
NATO a EU potvrdily posílení spolupráce (6.12. 2017)

Zdroj: Department of Defense (USA)

---

Jihokorejská armáda vypálila varovné výstřely na hranici s KLDR

Armáda Jižní Koreje vypálila dvacet dávek varovných výstřelů poté, co se severokorejští vojáci přiblížili k demarkační linii. Incident se stal minulý čtvrtek a následoval po dezerci jednoho z vojáků KLDR, který ráno toho dne přešel hranici na jih. Jihokorejská média uvedla, že po varovných výstřelech byla slyšet střelba ze Severní Koreji.

Severokorejští vojáci ojediněle přecházejí přes hranici na jih. Čtvrteční incident se ale stal jen po 40 dnech, kdy byl další ze severokorejských vojáků postřelen při přechodu hranice svými pronásledovateli. Skrze hranici s Jižní Koreou v letošním roce zběhli čtyři vojáci KLDR, uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany.

Kam dál?
Severokorejská armáda se připravuje na zimní cvičení (14.11. 2017)

Zdroj: New York Post (USA)

---

Jižní Korea chce kvůli olympiádě odložit cvičení s USA

Jižní Korea požádala USA o odložení společných vojenských cvičení až po skončení zimní olympiády, která se bude konat v únoru 2018 v Pchjongčchangu. Uvedl to jihokorejský prezident Mun Če-in a dodal, že bude na oplátku požadovat, aby i KLDR zastavila před olympijskými hrami své raketové testy. Prezident Mun Če-in předložil takový návrh USA k posouzení. „Vše záleží na tom, jak se bude Severní Korea chovat,“ dodal jihokorejský prezident.

Severní Korea dříve nabídla, že pozastaví své jaderné a raketové testy, pokud USA a Jižní Korea přestanou ve společných cvičeních. KLDR tato cvičení vnímá jako přípravu na invazi.

Kam dál?
Cvičení amerických bombardérů podráždilo Severní Koreu (3.11. 2017)

Zdroj: NBC News (USA)

---

USA letos provedly více než 120 náletů na Jemen

Americká armáda provedla více než sto dvacet leteckých úderů a několik pozemních operací v Jemenu, které byly namířeny proti al-Káidě a Islámskému státu, jak oznámilo americké Centrální velitelství (Centcom). „Tyto operace pomohly k odhalení teroristických sítí, získání zpravodajských informací a následnému zacílení a provedení navazujících operací produktivněji a efektivněji,“ uvedl tiskový mluvčí velitelství plukovník Earl Brown.

Letecké údery jsou zamířeny proti al-Káidě na Arabském poloostrově, která bývá považována za jednu z nejnebezpečnějších větví této teroristické organizace. Při náletech bylo zabito několik z jejích vůdců. Zároveň vede armáda USA útoky proti silám IS v Jemenu. „Toto paralelní zaměření má za cíl předejít tomu, aby IS-Jemen vyplnil vakuum, které zůstane po mizející větvi al-Káidy, a získal vliv v regionu,“ dodal plukovník Brown.

Kam dál?
Americká armáda udeřila v Jemenu a Somálsku (14.11. 2017)

Zdroj: The Hill (USA)

---

V Afghánistánu se zvyšuje napětí na politické scéně

Jedna z nejsilnějších afghánských stran Islámská strana (Jamiat-e Islami) zpochybnila svou podporu vládě. Stalo se tak poté, co prezident Ašraf Ghání odvolal jednoho z jejích nejvlivnějších regionálních guvernérů Atta Nura. Strana považuje prezidentův krok za jednostranný a označuje ho za zneužití přítomnosti mezinárodní komunity. Ve svém prohlášení uvedla, že může anulovat dohodu o ustanovení vlády z roku 2014.

Událost zhoršila již tak dost nepřehlednou situaci v afghánské politice, ve které se mezinárodně podporovaná vláda prezidenta Gháního musí potýkat s opozičními tlaky.

Kam dál?
USA vyzdvihují úspěchy afghánských sil a tlačí Tálibán k vyjednávání (18.12. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.