Co psala světová média o Severoatlantické alianci

„Svět stále potřebuje NATO,“ píše německá ministryně obrany

22. ledna 2019  15:27
Ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

„Svět stále potřebuje NATO,“ píše německá ministryně obrany

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen se zastala Severoatlantické aliance v textu pro deník New York Times. V článku s názvem „Svět stále potřebuje NATO“ vysvětluje, že NATO je „nenahraditelným stavebním kamenem v mezinárodním řádu, který zastává svobodu a mír“. Von der Leyen také upozorňuje na hrozby vycházející z Ruska, Číny, islámského terorismu a výroby jaderných zbraní.

Článek je vydán v době, kdy se ukázalo, že americký prezident Donald Trump uvažoval o vystoupení z NATO. Von der Leyen proto připomněla, že alianční spojenci přišli Spojeným státům na pomoc, když aktivovali článek 5 o kolektivní obraně po 11. září 2001.

Kam dál?
Trump chtěl údajně loni několikrát vystoupit z NATO (15.1. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Kanada zaplatí desítky milionů kvůli zkažené armádní zakázce

Kanadská vláda musí zaplatit vysokou kompenzaci americké firmě Oshkosh, která nezískala zakázku na dodání vojenských nákladních automobilů pro kanadskou armádu. Kontrakt za 834 milionů dolarů získala americká firma Mack Trucks. Kanadský tribunál pro mezinárodní obchod však udělení této zakázky označil za chybné kvůli nejasnému nacenění vozidel.

Kanadská vláda ani zapojené firmy nechtějí uvést, kolik bude tato chyba stát. Uvádí se, že kompenzace firmě Oshkosh by mohla dosáhnout až 60 milionů kanadských dolarů.

Kam dál?
Výdaje Kanady na obranu zpochybněny na Parlamentním shromáždění NATO (19.11. 2018)

Zdroj: National Post (Kanada)

---

Lotyšský ministr vyzývá ke společnému postupu EU a NATO proti hybridním hrozbám

Hybridní hrozby potřebují integrovanou reakci Evropské unie a Severoatlantické aliance, prohlásil lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevics. Pro společný postup je podle něj důležitá spolupráce mezi Centrem výjimečnosti NATO pro strategickou komunikaci v Rize a Centrem výjimečnosti EU pro boj s hybridními hrozbami v Helsinkách.

Rinkevics to uvedl na setkání ministrů zahraničí EU, kteří diskutovali o boji proti dezinformacím. Ministři se shodli na Akčním plánu proti dezinformacím, který bude implementován členskými státy EU.

Kam dál?
Dezinformace mají v Lotyšsku snížit důvěru ve spojence (27.12. 2018)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

---

Rheinmetall a BAE chtějí spojit síly na britském trhu

Německý výrobce tanků Rheinmetall plánuje koupit většinový podíl v britské společnosti BAE Systems. Toto spojení může vést ke vzniku nového silného hráče na trhu s vojenskými vozidly. Prvním cílem bude britský domácí trh a získání zakázek u britské armády, jako je modernizace tanku Challenger 2 nebo nákup nových bojových vozidel pěchoty.

„Toto rozhodnutí je jasným hlasem důvěry v britský obranný sektor, který je světovým lídrem ve výrobě vojenských bojových vozidel,“ podpořil spojení firem britský ministr pro obranné zakázky Stuart Andrew. Smlouva zatím čeká na schválení vládními regulačními orgány.

Kam dál?
Bundeswehr si objednal 32 těžkých tahačů Elefant 2 (14.12. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rada NATO-Rusko se setká na úrovni velvyslanců

V Bruselu se setkají velvyslanci Severoatlantické aliance a Ruska, kteří budou podle předpokladů diskutovat především situaci na Ukrajině a jaderné zbraně. „Po konzultacích s Ruskem jsme se dohodli, že bude uspořádána Rada NATO-Rusko na úrovni velvyslanců,“ oznámil představitel NATO. Bude se jednat o deváté zasedání Rady NATO-Rusko od roku 2016.

Aliance kritizuje Rusko za zadržení ukrajinských lodí a jejich posádek v listopadu loňského roku. Rusko naopak varuje před novou americkou raketovou strategií, která by podle něj mohla vést k nebezpečným závodům ve zbrojení.

Kam dál?
NATO: Největší hrozbou jsou Rusko a teroristické organizace (17.1. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.