Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: Největší hrozbou jsou Rusko a teroristické organizace

17. ledna 2019  16:52
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO: Největší hrozbou jsou Rusko a teroristické organizace

Rusko a mezinárodní teroristické organizace představují podle Vojenského výboru Aliance největší hrozbu pro 29 členských států NATO. Na svém zasedání v Bruselu probírali vojenští šéfové NATO způsoby sledování ruských vojenských aktivit. Dalším tématem byly schopnosti aliančních jednotek rychlé reakce.

Kam dál?
Rusko a terorismus jsou největší hrozby, shodli se náčelníci štábů (17. 1. 2019)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

Vladimir Putin míří na Balkán, aby zdejší země odradil od vstupu do NATO

Ruský prezident Vladimir Putin se vydává na cestu na Balkánský poloostrov, kde se pokusí přesvědčit místní vlády, aby se obrátily zády k NATO a naopak zlepšily své vztahy s Moskvou. Dle něj se totiž USA a jejich spojenci snaží region destabilizovat.

Na schůzku v Bělehradě byli pozváni také představitelé černohorské opoziční strany Demokratická fronta, což je podle expertů velmi nestandardní. Právě proruskou Demokratickou frontu se mělo Rusko pokusit dosadit do čela země při plánovaném puči v roce 2016 – tak to alespoň tvrdí představitelé Černé Hory. Plány na převrat však selhaly a Černá Hora se v roce 2017 stala členskou zemí Aliance.

Kam dál?
Ruští nacionalisté chystali vraždu premiéra a převrat, tvrdí Černá Hora (7. 11. 2016)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Předseda sboru náčelníků štábů USA se sešel s vojenskými veliteli NATO

Předseda sboru náčelníků štábů USA Joe Dunford se sešel se svými protějšky z aliančních zemí. Náčelníci budou hodnotit všechny mise, na nichž se podílejí alianční síly, jako například mise v Afghánistánu, Iráku nebo Kosovu, i ty, které mají za úkol odstrašit Rusko. Dalšími tématy mají být rozvoj Aliance, nová alianční vojenská strategie a vývoj ve struktuře velení. Členové Vojenského výboru se také sejdou s představiteli Pákistánu.

Kam dál?
Američtí generálové ve výslužbě kritizují Trumpa (7. 1. 2019)

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

IS se přihlásil k sebevražednému útoku na americkou patrolu v Sýrii

Dva příslušníci ozbrojených sil USA a další dva američtí občané jsou mezi obětmi sebevražedného útoku v syrském městě Manbij, při kterém zahynulo celkem šestnáct lidí. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát. Útok přišel jako odpověď na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že IS byl v Sýrii poražen a přišel čas ke stažení amerických vojáků.

Toto prohlášení, které později zopakoval také americký viceprezident Mike Pence, se stalo terčem kritiky. Odpůrci stažení namítali, že by tento krok mohl vést k mocenskému vakuu, které by vedlo k ještě většímu násilí. Celá situace vyústila v rezignaci ministra obran Jima Mattise.

Kam dál?
Trumpův plán stáhnout jednotky ze Sýrie překvapil spojence (20. 12. 2018)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Export zbraní klesl v Německu o čtvrtinu

Německé ministerstvo hospodářství zaznamenalo v roce 2018 pokles vydaných souhlasů k vývozu zbraní o 23 %. Jednou z příčin je zákaz vývozu zbraní do Saúdské Arábie. V loňském roce dosáhl vývoz zbraní výše 4,82 miliardy eur. Předloni to bylo přitom 6,24 miliardy. Potvrzuje se tak trend poklesu německého exportu zbraní, který trvá od roku 2015, kdy Německo vyvezlo zbraně za rekordních 7,86 miliardy eur.

Obchod se zbraněmi je v Německu kontroverzním tématem, a to i kvůli jeho druhoválečné minulosti. Proto každý vývoz zbraní musí nejdříve schválit ministr hospodářství. Zákaz prodeje zbraní do Saúdské Arábie platí pouze do března. Vláda však nejspíše rozhodne o jeho pokračování.

Kam dál?
Vývoz německých zbraní se propadl o 10 procent (21. 6. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.