Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump chtěl údajně loni několikrát vystoupit z NATO

15. ledna 2019  23:39
Donald Trump | foto: Gage Skidmore / Flickr

Trump chtěl údajně loni několikrát vystoupit z NATO

Během soukromých rozhovorů se měl v loňském roce prezident Spojených států Donald Trump opakovaně vyjádřit ve smyslu, že chce, aby USA vystoupily ze Severoatlantické aliance, uvádí deník The New York Times.

Zjištění by mohlo obnovit obavy z rozpadu organizace. Po schůzce NATO v červenci loňského roku nicméně Trump prohlásil, že spojenci se zavázali k jeho požadavkům (na vyšší výdaje), a odchod z organizace tak „nebude nezbytný.“

Kam dál?
Trump si znovu stěžuje na NATO (13.11. 2018)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Novým šéfem izraelských sil je generál Kochavi

Na pozici náčelníka generálního štábu izraelských obranných sil vystřídá generálmajor Aviv Kochavi generálporučíka Gadi Eisenkota. Místo 22. NGŠ zaujímá Kochavi v neklidných dobách. Spojené státy, nejsilnější spojenec Izraele, se stahují ze Sýrie, proti čemuž na protest odstoupilo mnoho vysoce postavených amerických představitelů a generálů. Izrael vojensky soupeří s Íránem na svých severních hranicích, zatímco hnutí Hamás pokračuje v tlaku na obyvatele pásma Gazy a atmosféra na Západním břehu zůstává napjatá.

Kam dál?
Izrael spouští vojenskou operaci proti „tunelům Hizballáhu“ (4.12. 2018)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Turecká armáda posiluje svou přítomnost u hranic se Sýrií

Jednotky turecké armády provedly při hranicích se Sýrií několik cvičení, uvedl státní tisk. Turecký konvoj překročil hranice severní Sýrie, upozorňuje ovšem monitorovací skupina Syrská observatoř pro lidská práva. Tanky a obrněná vozidla byly vyslány k posílení jednotek v blízkosti syrské provincie Idlíb, poslední větší državy syrských rebelů. Jedná se o rotaci sil v rámci regionu, uvedl bez podrobností zdroj z tureckého bezpečnostního prostředí.

„Děláme vše, co je v našich silách, abychom zachovali příměří a stabilitu v Idlíbu, v souladu s dohodou ze Soči. Pokračuje naše blízká spolupráce s Ruskem,“ prohlásil turecký ministr obrany Hulusi Akar.

Kam dál?
Turecký prezident kritizuje amerického bezpečnostního poradce (9.1. 2019)

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

Ruská armáda chce pravomoci k sestřelování dopravních letounů

Ruské ministerstvo obrany usiluje o schválení nových pravidel, na jejichž základě by armáda měla pravomoc v nouzových situacích sestřelovat nebezpečné dopravní letouny. Stávající legislativa se k reakci armády na situace, jakou bylo například 11. září 2001 v Americe, vyjadřuje rozdílně.

Armáda může zahájit palbu na unesené civilní letadlo, a zároveň nesmí sestřelit dopravní letoun, pokud jsou na palubě rukojmí. Dle nových pravidel by ruská armáda mohla zahájit palbu na dopravní letoun, „který odmítá poslechnout příkazy pozemního řízení provozu,“ uvádí deník The Moscow Times.

Kam dál?
Rusko pošle na Krym bojové letouny (18.12. 2018)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Bundeswehr nabírá méně nezletilých

Počet rekrutů mladších 18 let se v německé armádě poprvé za posledních pět let snížil, za loňský rok o 20 % v porovnání s rokem 2017, uvádí deník Neue Osnabrücker Zeitung.

„Nábor nezletilých „musí zůstat výjimkou,“ přivítal tento vývoj parlamentní zmocněnec pro ozbrojené složky Hans Peter Bartels. Veřejná kritika armády je patrně důvodem, proč „bylo tolik mladých lidí a jejich rodičů od této myšlenky odrazeno,“ míní poslanec levicové strany Die Linke Norbert Müller. „V náborových postupech bundeswehru nedošlo ke změnám,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany.

Kam dál?
Německo možná začne nabírat vojáky v zahraničí (10.1. 2019)
Němci ztrácí důvěru ve společenské instituce, včetně armády (8.1. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.