Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Polsko volá po „společném stanovisku“ EU a NATO ke kauze Huawei

14. ledna 2019  16:53
Internet, sociální sítě | foto: NATO

Polsko volá po „společném stanovisku“ EU a NATO ke kauze Huawei

Evropská unie a Severoatlantická aliance by měly přijmout „společné stanovisko“ ke společnosti Huawei, vyzývá polský ministr vnitra Joachim Brudziński poté, co byl zaměstnanec čínského výrobce telekomunikačních technologií zatčen a obviněn ze špionáže.

Spolu s Wang Wej-ťingem byl zatčen také bývalý polský zpravodajský důstojník Piotr D., oba mohou být zadrženi až na tři měsíce. „Znepokojení okolo firmy Huawei panuje též v NATO,“ řekl Brudziński a dodal, že organizace by měly společně rozhodnout, zda vyloučit Huawei ze svých trhů. Polsko chce pokračovat ve spolupráci s Čínou, ale potřebuje otevřít diskusi ohledně firmy Huawei, uzavřel ministr.

Kam dál?
Tajné služby: V Česku sílí čínská špionáž, Rusko využívá ambasádu (3.12. 2018)
Čína dotahuje NATO v armádních informačních technologiích (19.11. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Amerika „již není nejdůležitějším světovým aktérem“, říká bývalý vyslanec USA při NATO

V roce 2017 zaujímaly Spojené státy významnou pozici v myslích vedoucích světových představitelů, míní bývalý velvyslanec USA při Severoatlantické alianci Ivo Daalder. „Záleželo na tom, co si Amerika myslí, co dělá nebo nedělá. Nejsem si jist, že v roce 2021 budou světoví představitelé stále přemýšlet o tom, co plánují podniknout USA,“ uvádí Daalder.

Spojené státy „si nemohou dopřát ten luxus, jako všechny ostatní země, aby ignorovaly, co se děje ve světě, a soustředily se jen na vlastní vnitřní dění,“ dodává Ivo Daalder, současný president think-tanku Chicago Council on Global Affairs.

Jedním z možných výsledků zahraničně-politické strategie současné administrativy je, že se „nikdo neujme vedení a vrátíme se do dob, kdy všichni usilovali jen o vlastní výhody, sféru vlivu, vlastní způsob kontroly všeho nezbytného pro úspěch v boji o moc,“ varuje Daalder.

Kam dál?
Pentagon tlačí na stažení ze Sýrie (11.1. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Zákonodárci USA zvažují rezoluci o zrušení spojeneckého statusu Pákistánu

V Kongresu Spojených států byl představen zákon žádající pozastavení statusu Pákistánu coby významného spojence mimo Severoatlantickou alianci (tzv. major non-NATO ally). Spolu s podmínkami pro obnovení statutu představil rezoluci republikánský kongresman Andy Briggs.

Obnovení statutu je podmíněno prezidentovým doložením v Kongresu, že Pákistán pokračuje ve vojenských operacích proti povstalecké síti Hakkání. Mezi další podmínky rezoluce patří postup v zatýkání a stíhání vůdců a operativců sítě Hakkání.

Kam dál?
Pákistán usiluje o mír v Afghánistánu (31.12. 2018)

Zdroj: CNN-News 18 (Indie)

---

Bílý dům měl požádat Pentagon o vojenské plány pro útok na Írán

Možnosti vojenského útoku na Írán si Bílý dům vyžádal loni v září, uvádí zpráva listu Wall Street Journal a cituje současné i bývalé představitele USA. Žádost, která měla vzejít z Rady pro národní bezpečnost, vedené poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem, znepokojila představitele Pentagonu a ministerstva zahraničí, píše zpráva.

Rada podala žádost poté, co skupina spojovaná s Íránem odpálila střely na diplomatickou čtvrť v iráckém Bagdádu, kde sídlí i ambasáda USA v Iráku. Útok se obešel bez obětí. Není známo, zda o žádosti věděl prezident Trump.

Kam dál?
Turecko, Rusko a Írán se sešli v Astaně kvůli Sýrii (30.11. 2018)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Armáda USA plánuje první raketovou zkoušku v okolí Okinawy

O plánované raketové zkoušce v okolí Okinawy informovala armáda Spojených států japonské ozbrojené síly. Ke zkoušce by mělo dojít v průběhu letošního roku, test má odstrašit stále asertivnější Čínu, píše japonský list Sankei.

Do zkoušky by měly být zapojeny dva systémy, vysoce mobilní dělostřelecký raketový systém (HIMARS) a taktický raketový systém (ATACMS), dodává deník. Představitelé ministerstva zprávu odmítli komentovat.

Kam dál?
Japonsko posiluje obranu kvůli obavám z čínské vojenské síly (18.12. 2018)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.