Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Posádka zřícené francouzské stíhačky Mirage 2000D je mrtvá

11. ledna 2019  14:39
Letoun Mirage 2000N francouzského Ramex Delta | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Posádka zřícené francouzské stíhačky Mirage 2000D je mrtvá

Posádka francouzského stíhacího letounu Mirage 2000D, který se zřítil během vánice v hornaté oblasti nedaleko švýcarských hranic, byla prohlášena za mrtvou. Co k tomuto prohlášení vedlo zatím není jasné.

Letoun odstartoval ze základny Nancy-Ochey a v horách prováděl nácvik letu v nízké výšce. Na palubě byl pilot, kapitán Baptiste Chirie, a operátorka zbraňových systémů, poručice Audrey Michelon. V obou případech šlo o letce s bojovými zkušenostmi. Dle svědků bylo po průletu letounu slyšet náraz, který následovalo ticho. Pátrací akce se účastnilo více než sto záchranářů, kteří v oblasti havárie údajně nalezli padák a mapu.

Kam dál?
Francie hledá posádku zříceného letounu Mirage (10. 1. 2019)

Zdroj: Evening Standard (Velká Británie)

---

Porošenko: Ukrajinská armáda splní standardy NATO do roku 2020

„V roce 2020 budou ukrajinské ozbrojené síly schopny fungovat v plném souladu se standardy NATO, jak je uvedeno v zákoně o národní bezpečnosti,“ prohlásil na setkání s občany města Zdolbuniv ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ukrajinská diplomacie také posiluje vazby se svými spojenci. „Hovoříme tady o velmi širokém spektru podpory - od sankcí a spolupráce na výcviku odborníků v mnoha výcvikových střediscích, která byla nově postavena nebo přestavěna, až po dodávku zbraní, jako jsou protitankové raketové systémy Javelin,“ dodal Porošenko. Právě rakety Javelin si Porošenko pochvaloval jako výborný prostředek pro zastrašení ruských tanků.

Kam dál?
Stoltenberg: Členství Ukrajiny v NATO není záležitost Ruska (27. 9. 2018)

Zdroj: UNIAN (Ukrajina)

---

Pentagon tlačí na stažení ze Sýrie

Americké ozbrojené síly pokračují v plánech na stažení všech svých jednotek se Sýrie v souladu s prosincovým nařízením Bílého domu. Celou proceduru však nejspíše zdrží roztržka mezi Spojenými státy a Tureckem. Podle poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona se totiž Američané ze Sýrie nestáhnou, dokud nedostanou záruku, že Turecko nezaútočí na americké spojence Kurdy.

Podle představitelů ministerstva obrany však Pentagon žádné nové pokyny neobdržel, a tak postupuje podle předchozích plánů. V současné době se do oblasti přesunují pozemní jednotky i výsadková letadlová loď USS Kearsarge, aby stahujícím se jednotkám zajistily bezpečný odchod ze země.

Kam dál?
Turecký prezident kritizuje amerického bezpečnostního poradce (9. 1. 2019)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Američtí velitelé chtějí, aby vojáci více používali kritické myšlení

Termín konvenční válka zastaral už někdy koncem šedesátých let. V současné době bývají hlavními protivníky amerických ozbrojených sil povstalci. Američané se dostávají do konfliktů, ve kterých žádná jasná frontová linie neexistuje. S ohledem na tuto skutečnost americké námořnictvo provádí rozsáhlou studii, která by měla vést k radikálnímu posunu ve vzdělávání jeho zaměstnanců.

Je téměř jisté, že námořnictvo ve svých nových vzdělávacích programech podpoří rozvoj kritického myšlení. Dle mnohých jsou výcvikové metody námořnictva již dlouho pozadu. Odborníky znepokojuje úroveň kritického myšlení v ozbrojených silách již od počátku nového tisíciletí. Co víc, uplynulo již sto let od zásadnější reformy vzdělávacího systému námořnictva.

Kam dál?
Američtí vojáci tloustnou a málo spí, tvrdí studie (5. 10. 2018)

Zdroj: Forbes (USA)

---

Česká armáda změní barvu zelených baretů

Armádní barety jsou poznávací znamení. Vojáci podle nich okamžitě poznají, jestli před nimi stojí příslušník vzdušných sil, vojenský policista, nebo mají co do činění s řadovým příslušníkem pozemního vojska. Těch posledních je v českém vojsku nejvíce. Nosí světle zelené barety, pro které se v armádě vžilo označení „žába“. Není moc lichotivé a odráží míru obliby brčálových pokrývek hlavy mezi vojáky.

Půjde-li vše podle plánu, příští rok se to změní. Téměř polovina české armády sundá světle zelené barety a nahradí je pokrývkou v pískově khaki odstínu, připomínajícím druhoválečné battledressy na památku vojenského oděvu příslušníků československého zahraničního vojska ve Velké Británii. Nová barva baretu se v armádě stane nejrozšířenější.

Kam dál?
Maskáče budou. Šlechtová odsouhlasila nákup uniforem za půl miliardy (29. 5. 2018)

Zdroj: Deník N (ČR)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.