natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Nové sídlo NATO čelí kritice za vysoké náklady

    14. listopadu 2013  14:20

    Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Nové sídlo NATO čelí kritice za vysoké náklady

    Budované nové sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu za miliardu dolarů je podle kritiků přemrštěný a zbytečně drahý, když je většina členských států nucena snižovat své vojenské rozpočty.

    Budova ze skla a oceli, která je již z 80 % hotova, se nachází naproti starému ústředí. To bylo vytvořeno v roce 1967 a mělo sloužit pouhých deset let. Nakonec vydrželo téměř půl století. S postupným rozšiřováním NATO se musely kolem původní budovy postavit budovy další, aby ústředí bylo schopné pojmout zástupce současných 28 členských států. Nová centrála by od roku 2016 měla pojmout více než 4000 zaměstnanců a diplomatů z členských států Aliance a 22 partnerských zemí.

    Proti kritice se ohradil Matthew Klimow, zástupce náměstka generálního tajemníka Aliance. "Je to funkcionalistická stavba, která nám umožní říci světu, že NATO je připraveno na výzvy 21. století."

    Kam dál?
    Americké škrty ohrožují schopnost vést vojenské akce (19.9. 2013)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Letoun NATO dopravil pomoc zpustošeným Filipínám

    Transportní letoun Ilyushin II-76 z aliančního programu SALIS dopravil humanitární pomoc do města Tacloban na Filipínách. Zásoby mají zemi pomoci při zotavování po ničivém tajfunu, který se minulý týden prohnal přes její území. Náklad obsahoval generátory, stany, čističky vod, potraviny, zařízení pro kanceláře a počítače. Strategický letoun NATO byl povolán do akce na podnět Švédska, které požádalo o podporu při dopravě humanitární pomoci na Filipíny. Zároveň jsou již na následující dny další lety naplánovány do Manily a Cebu.

    SALIS je jednou ze dvou doplňkových iniciativ, které Alianci poskytují strategické letouny. Jejími členy je dvanáct států NATO včetně České republiky a Finsko se Švédskem. Druhou iniciativou je SAC, pod jejíž značkou deset členských států NATO opět společně s Finskem a Švédskem zakoupilo tři transportní letouny Boeing C-17.

    Kam dál?
    Pomůže Filipíncům po tajfunu letadlová loď? Je jako obří vodárna (13.11. 2013)

    Zdroj: NATO

    ---

    Srbsko se nepřipojí k NATO ani CSTO

    Srbsko chce zůstat vojensky neutrální a nemá v úmyslu se připojit k Severoatlantické alianci ani k Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), jejíž určující silou je Moskva. Podle neoficiálních zdrojů to uvedl zástupce srbského premiéra Aleksandar Vucic při jednání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu v Bělehradě.

    Vucic uvedl, že strategická orientace Srbska se nezmění, protože se rozhodlo zůstat vojensky neutrální. Reagoval tak na ruské obavy ohledně budoucích plánů Srbska vůči NATO.

    Kam dál?
    Srbsko se ve spolupráci s NATO zbaví přebytečné munice (8.10. 2013)
    Srbsko: 53% pro vstup do EU, pouze 13% do NATO (19.7. 2013)

    Zdroj: In Serbia (Srbsko)

    ---

    Firma napojená na Tálibán měla přístup na afghánskou základnu

    Afghánská společnost s kontakty na Tálibán získala přístup do vězení, které se nachází na letecké základně Severoatlantické aliance. Podle amerického vyšetřovatele v Afghánistánu se tak stalo kvůli špatné komunikaci americké vlády a nečinnosti americké armády. Americké velení v září minulého roku identifikovalo firmu Zurmat jako podporovatele ozbrojenců a Pentagon jí přestal zadávat zakázky. Tato informace se však nedostala ke společnosti, která zajišťovala výstavbu soudní budovy na alianční základně v Bagramu. Kontraktor tak Zurmat najal a v listopadu 2012 jí tak umožnil přístup na základnu.

    Generální inspektor John Sopko nyní chce zakázat 43 zahraničních osob a společností, které byly identifikovány jako podporovatelé ozbrojenců v Afghánistánu. Jenže americká armáda tyto požadavky odmítá, protože by tak byla porušena práva, která jí zaručuje americká ústava. "Na základě dostupných důkazů je pozice armády právně pochybná... a proti naším bezpečnostním cílům v Afghánistánu," uvedl Sopko v dopise zaslaném americkému ministru obrany Chucku Hagelovi.

    Kam dál?
    ISAF uvažuje o změně plánů pro stavbu afghánských základen (16.9. 2013)
    NATO bude lépe čistit afghánské základny od munice (2.8. 2013)

    Zdroj: The Washington Times (USA)

    ---

    NATO se účastní protipirátské konference

    Více než 200 účastníků včetně zástupců afrických států, lodního průmyslu, právních expertů a Severoatlantické aliance tento týden v Džibutsku projednávají stávající hrozbu pirátství na východním pobřeží Afriky. Setkání bylo patnáctým zasedáním pléna tzv. Kontaktní skupiny pro pirátství na pobřeží Somálska. Poprvé se skupina setkala v Džibutsku, což má signalizovat výraznější zapojení této východoafrické země do boje proti pirátům.

    "Džibutsko vnímá význam své role v boji proti pirátům. Stejně jako jeho sousedé v regionu je stále ovlivněno následky pirátství a zatímco útoky již nejsou tak časté, hrozba stále přetrvává," uvedla předsedkyně skupiny Donna Hopkins z amerického ministerstva zahraničí. "Bude stále více důležité, aby země regionu včetně Somálska převzaly vedoucí roli v boji proti pirátům, na němž mezinárodní společenství v posledních pěti letech usilovně pracovalo."

    "NATO se zavázalo k tomuto boji a s pomocí zemí regionu můžeme pokračovat při snižování hrozby pirátství, které tak negativně ovlivnilo bezpečnost v regionu stejně jako naše ekonomiky," dodal zástupce delegace NATO Rick Froh.

    Kam dál?
    NATO zatklo v Indickém oceánu skupinu pirátů (12.11. 2013)

    Zdroj: NATO

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media