natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Řecký exministr obrany byl odsouzen na 20 let za zpronevěru

    8. října 2013  23:44

    Na zakázkách pro řeckou armádu si měl Akis Tsochatzopoulos přijít na 55 milionů eur. (Řecká armáda - ilusrtační foto) | foto: NATO Photos

    Řecký exministr obrany byl odsouzen na 20 let za zpronevěru

    Rozsudek odnětí svobody na dvacet let si v Aténách vyslechl bývalý ministr obrany Řecka Akis Tsochatzopoulos, který byl uznán vinným ze zpronevěry 55 milionů eur. K těm se měl podle prokuratury dostat prostřednictvím přijímání úplatků za vojenské zakázky, jež jako ministr obrany mezi lety 1996 a 2001 uzavíral. Společně s Tsochatzopoulosem bylo odsouzeno dalších 16 obviněných, mezi nimi i jeho manželka, dcera a bratranec. Podle dostupných informací měl Tsochatzopoulos přijmout mnohamilionový úplatek například při nákupu ruského protiraketového obranného systému nebo německých ponorek.

    Spoluzakladatel řecké sociálnědemokratické strany PASOK popřel všechna obvinění a i přes množství usvědčujících důkazů se ohradil, že je obětí polického procesu. Tsochatzopoulos, který letos dosáhl věku 74 let, si odsedí minimálně osm roků, kdy se po uplynutí třetiny trestu bude rozhodovat, jestli může být z vězení propuštěn, nebo bude ve výkonu trestu pokračovat. Tsochatzopoulos byl odsouzen na osm let i letos na jaře za to, že nepřiznal úřadům veškerý svůj majetek.

    Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

    ---

    Rasmussen: Turecko si snad nákup čínského protiraketového systému ještě rozmyslí

    Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyjádřil znepokojení nad nedávným tureckým rozhodnutím spolupracovat na vybudování svého protiraketového obranného systému s čínskou firmou. Rasmussen prý očekával, že si Turecko vybere takový systém, který je kompatibilní se systémy jeho spojenců. Spojené státy již prohlásily, že protiraketový systém vybudovaný Čínou by nebyl integrován s protiraketovými systémy NATO.

    „Pro nás je důležité, aby systémy, které si jednotlivé státy vyberou, mohly kooperovat se systémy ostatních států. Předpokládám, že se tomu Turecko také přizpůsobí,“ uvedl Rasmussen s tím, že Turecko ještě neudělalo konečné rozhodnutí. Podle diplomatů NATO by integrování čínského a aliančních protiraketových systémů ohrozilo bezpečí aliančního vojenského kyberprostoru. Někteří zástupci Aliance se také nechali slyšet, že nákup čínského systému ze strany Turecka poškodí schopnost členů NATO vzájemně spolupracovat.

    Kam dál?
    Turecko: Čínský raketový systém bude slučitelný s aliančním (3.10. 2013)
    Turecko: Rozhodnutí o nákupu čínské raketové obrany není definitivní (2.10. 2013)

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    NATO vyzvalo Rusko, ať odstraní své pohraniční bariéry v Gruzii

    Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyzval Rusko, ať odstraní bariéry, které buduje podél administrativní hranice mezi Gruzií a Jižní Osetií. „Toto je v rozporu s mezinárodními závazky Ruska a nepřispívá to k mírovému řešení konfliktu,“ reagoval na ruskou výstavbu zábran Rasmussen. Podle něj má vztyčování plotů a různých zábran na administrativní hranici negativní dopad na celou situaci a ovlivňuje život lidí, kteří žijí na obou stranách hranice.

    NATO dle slov Rasmussena podporuje územní celistvost a suverenitu Gruzie v jejích mezinárodně uznaných hranicích. Aliance v tomto kontextu Rusko také vyzvala, aby změnilo své uznání Abcházie a Jižní Osetie za nezávislé státy.

    Kam dál?
    NATO a USA chtějí po Rusku rozebrat plot kolem Jižní Osetie (4.10. 2013)
    Rusko oplocuje Jižní Osetii, Gruzie žádá o pomoc EU a NATO (2.10. 2013)

    Zdroj: RTT News (USA)

    ---

    Srbsko se ve spolupráci s NATO zbaví přebytečné munice

    Srbské úřady začaly společně s experty NATO uskladňovat přebytečnou munici, jíž se v Srbsku nachází až 4 tisíce tun. Daný projekt, jenž má za cíl snížit hrozbu výbuchu této munice či možnost, že by se ilegálně dostala do nepovolaných rukou, je součástí aliančního programu Partnerství pro mír, kterého je Srbsko členem od roku 2006. Náklady tohoto projektu se podle srbského ministerstva obrany pohybují kolem 3,7 milionů eur, z čehož Srbsko platí necelou sedminu, zbytek peněz poskytne právě NATO. Kromě finanční pomoci se NATO bude podílet také na samotné realizaci projektu.

    Společný projekt uskladnění přebytečné munice zároveň otevírá kapitolu spolupráce Srbska a NATO. Srbsko, jež vyhlásilo v roce 2007 neutralitu s tím, že nebude vstupovat do žádných existujících vojenských aliancí, kooperuje s Aliancí prostřednictvím programu Partnerství pro mír. Podle Alexandry Lasandové ze slovenské ambasády v Srbsku je současný vztah Srbska k NATO pragmatický a praktický. Na srbské straně momentálně leží text akčního plánu individuálního partnerství, na jehož základě by se spolupráce mezi Srbskem a NATO měla přesunout i do politické roviny, což by do budoucna značně usnadnilo nové projekty a vzájemnou spolupráci, mezi oběma stranami.

    Kam dál?
    Srbsko: 53% pro vstup do EU, 13% do NATO (19.7. 2013)

    Zdroj: SETimes (USA)

    ---

    Předseda vojenského výboru NATO navštívil Jordánsko

    Alianční vojenská delegace v čele s předsedou vojenského výboru NATO generálem Knudem Bartelsem podnikla oficiální návštěvu Jordánska, kam ji pozval předseda sboru náčelníků generálních štábů jordánských sil, generál Mashal Al-Zaben. Bartels při té příležitosti vyzdvihl jordánské úsilí o spolupráci s NATO, která probíhá jak na vojenské, tak akademické úrovni. Jordánsko se například podílelo na aliančních misích KFOR v Kosovu či Unified Protector v Libyi.

    „Jordánsko je nesmírně váženým partnerem NATO v jeho úsilí chránit mezinárodní bezpečnost a stabilitu,“ prohlásil také Bartels při svém setkání s jordánským králem Faisalem Al-Husseinim a doplnil, že se Aliance bude těšit na další prohlubování spolupráce a vzájemných konzultací i v následujících letech. Jordánsko spolupracuje s Aliancí již od roku 1995, kdy se připojilo k Středomořskému dialogu, programu, prostřednictvím kterého NATO udržuje vztahy se sedmi blízkovýchodními a severoafrickými zeměmi, mezi nimiž je například i Izrael, Egypt nebo Alžírsko.

    Kam dál?
    Češi povedou výcvik Jordánců v ochraně před chemickými zbraněmi (17.6. 2013)

    Zdroj: NATO

    dun; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media