Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO je ostražité vůči Číně

3. dubna 2019  15:29
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO je ostražité vůči Číně

Čína se stává kritickou hrozbou pro Severoatlantickou alianci, varovali představitelé Spojených států před summitem Aliance ve Washingtonu.

„Vyhodnocujeme riziko. Vůči Číně jsme v tomto ohledu mnohem aktivnější,“ uvedla vyslankyně USA při NATO Kay Bailey Hutchinson. Z pohledu USA je nutno zachovat bezpečné a spolehlivé sítě infrastruktury, abychom v případě krize byli schopni reagovat bez obav z hrozeb, jaké by mohl představovat vliv Číny na tuto infrastrukturu, uvedl vysoce postavený zástupce ministerstva zahraničí USA.

Kam dál?
NATO varuje před námořní expanzí Číny (1.4. 2019)

Zdroj: Washington Examiner (USA)

---

Rozdělení nákladů uvnitř NATO se zlepšuje, ale je potřeba pokračovat, míní Trump

Mezi členy Severoatlantické aliance došlo k jistému zlepšení v rámci sdílení nákladů na obranu, nicméně doufám, že v následujících letech budou členské země investovat ještě více, uvedl prezident Spojených států Donald Trump.

„Spolupracovali jsme a přiměli některé naše spojence zaplatit férový podíl. Říká se tomu sdílení břemene,“ prohlásil Trump při schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Došlo k „obrovskému pokroku“, vztah USA s Aliancí je dobrý a vztah se Stoltenbergem „vynikající“, dodal Trump.

Kam dál?
USA jsou frustrovány nízkými výdaji Německa na obranu (2.4. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Gruzie: Po 70 letech je NATO stále žádané

Sedmdesát let po založení Severoatlantické aliance se udržování organizace možná dostává méně pozornosti než při jejím založení, obzvláště v Evropě, kde se hrozba vpádu tankových divizí zdá většině obyvatel malá. Zkušenosti východních zemí ovšem hovoří jasně – tento scénář není fantasií – jedná se o nedávnou historii.

Pro nečlenskou zemi, jakou je Gruzie, je členství v NATO chtěnou metou. Aliance je pro nás podmínkou, „vždy budeme mít obrovského souseda, který uvažuje o zničení Gruzie. Bez silných partnerů nemůžeme zvítězit,“ říká ředitel tbiliského think tanku Institute of Social Studies and Analysis Jago Kačkačišvili.

Kam dál?
Šéf vojenského výboru NATO žádá Rusko, aby stáhlo vojáky z Gruzie (28.3. 2019)

Zdroj: The Atlantic (USA)

---

Rusko otevřelo ve Venezuele výcvikové středisko pro vrtulníky

Středisko pro výcvik pilotů vojenských vrtulníků otevřelo ve Venezuele Rusko, coby další projev podpory prezidenta Vladimira Putina režimu prezidenta Nicolase Madura.

Domníváme se, že ruští vojáci, kteří byli dopraveni do Venezuely s vybavením, mají za úkol opravit sovětské raketové systémy S-300, které byly odstaveny řadou výpadků energie, doplňuje zvláštní vyslanec USA pro Venezuelu Elliot Abrams. Otázka ruských jednotek ve Venezuele bude vznesena při zasedání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance ve Washingtonu, uzavřel mluvčí ministerstva zahraničí USA.

Kam dál?
Kvůli zasahování do Venezuely hrozí Trumpova administrativa sankcemi vůči Rusku (1.4. 2019)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Bundeswehr rozšiřuje službu vojenských kaplanů o rabíny

V zájmu zohlednění „nárůstu rozdílů“ v řadách vojáků budou v bundeswehru brzy sloužit rabíni a v plánu jsou také muslimští kněží, uvádí spolkové ministerstvo obrany. Rabíni budou v německých ozbrojených silách sloužit zhruba po 100 letechac, při jejich výběru bude bundeswehr úzce spolupracovat s Ústředním židovským výborem. Každý voják má právo „svobodného náboženského vyznání a pastorace“, toto se samozřejmě vztahuje i na židovské a muslimské vojáky, uvedla ministryně obrany Ursula von der Leyen.

Kam dál?
Předsedkyně německé CDU žádá více peněz pro bundeswehr (25.3. 2019)

Zdroj: Der Tagesspiegel (Německo)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.