Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO varuje před námořní expanzí Číny

1. dubna 2019  15:46
Moderní čínský torpédobrec Che-fej v Severním moři | foto: Koninklijke Marine

NATO varuje před námořní expanzí Číny

Znepokojení ohledně námořní expanze Číny vyjádřil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Vzhledem k pokračující modernizaci čínské armády by mezinárodní spojenci měli být obezřetní, varoval Stoltenberg.

Mimo USA nemá žádná jiná země vyšší vojenský rozpočet než Čína, zdůrazňuje Stoltenberg. Dopad vojenského růstu již můžeme pociťovat při čínských námořních cvičeních v Baltském a Středozemním moři, kterými se čínská armáda dostala blíže k členským státům NATO, dodal generální tajemník a připomněl společná cvičení s ruským námořnictvem z let 2017 a 2018.

Kam dál?
Americký velvyslanec v ČR: Největší hrozbou pro NATO jsou Rusko a Čína (7.3. 2019)

Zdroj: Taiwan News (Tchaj-wan)

---

Stoltenberg trvá na výdajích Německa na obranu

Německo musí dodržet své závazky k navýšení rozpočtu pro obranu, naléhá generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Předpokládám, že Němci dodrží své sliby,“ uvedl pro týdeník Der Spiegel Stoltenberg, jenž se domnívá, že současný návrh rozpočtu by měl být dále navýšen.

Dosáhnout úrovně výdajů 1,5 % HDP do roku 2024 se spolu s ostatními spojenci zavázala německá spolková vláda. Hospodářské plány spolkového ministra financí Olafa Scholze ovšem s potřebnými výdaji nepočítají.

Kam dál?
Předsedkyně německé CDU žádá více peněz pro bundeswehr (25.3. 2019)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Estonská prezidentka si připomněla vstup do NATO vojenským pochodem

Na každoroční 30km pochod s plnou polní organizovaný průzkumným praporem vyrazila společně s členy estonských a spojeneckých sil prezidentka Estonska Kersti Kaljulaid. Připomněla tak výročí vstupu země do Severoatlantické aliance.

„Spolu se šesti spojenci si dnes připomínáme 15. výročí ratifikace našeho vstupu do NATO ministerstvem zahraničí USA. Je skutečně symbolické, že se tak děje v den narozenin Lennarta Meriho (bývalého prezidenta), který do tohoto kroku vložil velké úsilí, aby zabránil opakování událostí roku 1939,“ uvedla prezidentka.

Kaljulaid navíc předvedla obdivuhodný výkon, když 30km pochod s 15kg zátěží zvládla za 4 hodiny a 19 minut. Estonská armáda stanovuje limit pro zvládnutí závodu na 8 hodin.

Kam dál?
Estonská rozvědka: Rusko zůstává hrozbou (12.3. 2019)

Zdroj: ERR News (Estonsko)

---

Kvůli zasahování do Venezuely hrozí Trumpova administrativa sankcemi vůči Rusku

Americká vláda by mohla na Rusko uvalit hospodářské sankce, pokud bude Moskva nadále zasahovat do dění ve Venezuele, varoval zvláštní vyslanec USA pro Venezuelu Elliott Abrams. Seznam možných variant, včetně diplomatického tlaku a hospodářských sankcí, které by mohly být v případě neustálého vysílání ruských vojáků do Caracasu na Rusko uvaleny, jsem již předal ministru zahraničí Miku Pompeovi, dodal Abrams.

„Bylo by chybou, pokud by si Rusové mysleli, že zde mají volné ruce. Nemají,“ prohlásil velvyslanec Abrams.

Kam dál?
Vojenští představitelé Ruska dorazili do Venezuely podpořit Madura (25.3. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Afghánský viceprezident těsně unikl útoku Tálibánu

Z útoku hnutí Tálibán, který si vyžádal život jednoho z tělesných strážců, vyvázl viceprezident Afghánistánu Abdul Rašíd Dostum beze zranění. Útočníci přepadli konvoj viceprezidenta při cestě z města Mazáre Šaríf v provincii Balch do provincie Džauzdžán na severu země, uvedl mluvčí viceprezidentovy strany Džunbiš. Viceprezident o chystaném útoku věděl, přesto se rozhodl cestu uskutečnit, dodal mluvčí. Při útoku byli zraněni další dva viceprezidentovi strážci.

Kam dál?
Afghánistán odvolává velvyslance z Pákistánu (27.3. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.