Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Němečtí státní zástupci vyšetřují kontrakt o ponorkách s Izraelem

27. března 2019  15:46
(ilustrační snímek) Protiponorkové cvičení NATO. | foto: MARCOM

Němečtí státní zástupci vyšetřují kontrakt o ponorkách s Izraelem

Vyšetřování dohody mezi německou firmou ThyssenKrupp a izraelskou armádou zahájili němečtí státní zástupci. Skandál pronásledující izraelského premiéra Benjamina Netanyahua upoutal pozornost německých úřadů, které nyní vyšetřují možné zneužití prostředků daňových poplatníků k podplacení izraelských představitelů.

Možné úplatkářství a korupci, coby součásti dohody o prodeji tří ponorek třídy Dolphin a čtyř korvetních plavidel, skutečně prošetřujeme, potvrdilo státní zastupitelství deníku DW.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO musí vyřešit problém součinnosti ve vzduchu, varuje RAF

Co se týče cíle zachovat odpovídající bojovou sílu ve vzduchu, Severoatlantická aliance vkládala velké naděje do představení stíhacího letounu F-35. Pohled na počty nicméně ukazuje, že tento stroj samotný by proti ruské přesile nedostačoval. „Pokud máme dojem, že vyčkáme příchodu nové generace, která problémy vyřeší, mohu vám rozhodně říci, že při vypuknutí příštího velkého konfliktu selžeme,“ prohlásil vicemaršál královského letectva Simon Rochelle.

Jediný praktický způsob pro udržení převahy vzdušných sil NATO je rozšířit výhody stroje F-35 horizontálně, tedy mezi další stroje, uvádí Rochelle. „Potřebuji zpravodajské, dohledové a průzkumné informační schopnosti F-35 dostat i mimo její palubu,“ vysvětluje vicemaršál s tím, že je nutné využívat alianční stroje v symbióze a nemůžeme si dovolit špatnou součinnost.

Kam dál?
Scaparrotti doporučuje neprodávat letouny F-35 do Turecka (6.3. 2019)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Zákaz služby transsexuálů v armádě USA bude platit

Poslední překážku pro zákaz prezidenta Donalda Trumpa, zapovídající službu v armádě všem transsexuálům, odstranil federální odvolací soud.

„Vládní plán již nyní způsobuje zmatek v životě transsexuálních vojáků, kteří čelí pochmurnému rozhodnutí zda potlačit svou identitu, nebo opustit vojenskou službu,“ uvedla ředitelka Národního centra pro lesbická práva Shannon Minter.

Mnozí vojáci se nyní snaží zahájit proces přechodu mezi pohlavími před termínem 12. dubna, aby byli zahrnuti do dřívější právní úpravy, dodala Minter.

Kam dál?
Transgender vojáci svědčili před americkým kongresem (28.2. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Spojené arabské emiráty přebírají část letiště v Jemenu

Část mezinárodního letiště Al-Rayyan v jemenském městě Mukalla budou nadále využívat síly Spojených arabských emirátů k vojenským účelům. Jedním z hlavních důvodů prodlev při znovuotevření letiště je zabezpečení vojenského velitelství SAE v rámci areálu, uvedl nejmenovaný zdroj pro deník Al-Khaleej.

Tři roky po odchodu ozbrojenců hnutí al-Káida z města zůstává letiště, které bylo silami Emirátů užíváno coby vojenská základna a zadržovací zařízení, nadále uzavřené.

Kam dál?
Americký senát schválil zastavení podpory pro Saúdy v Jemenu (14.3. 2019)

Zdroj: Middle East Monitor (Velká Británie)

---

Afghánistán odvolává velvyslance z Pákistánu

Afghánistán odvolal svého velvyslance z Pákistánu kvůli poznámce pákistánského předsedy vlády Imrana Khána, který měl Kábulu doporučovat utvoření prozatímní vlády. Komentář pákistánského předsedy vlády označil Kábul za „nezodpovědný“.

Zformování prozatímní vlády v Afghánistánu by mohlo zjednodušit mírové rozhovory mezi Spojenými státy a představiteli hnutí Tálibán, kteří odmítají jednat se současnou vládou, uvedl pro pákistánské novináře premiér Khán.

Kam dál?
Americký zvláštní vyslanec v Afghánistánu seznámí své protějšky s pokroky v mírovém úsilí (21.3. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.