Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Dánsko: Tajná zpráva kritizuje velení NATO v Libyi

29. října 2012  17:35
Letoun F-16 norského letectva startuje k misi nad Libyí | foto: NATO

Dánsko: Tajná zpráva kritizuje velení NATO v Libyi

Zpráva kritizující strukturu a neschopnost Severoatlantické aliance řídit bombardovací mise v Libyi v roce 2011 omylem unikla z dánského ministerstva obrany. Zpráva kritizovala přílišnou závislost NATO na USA, a to především v přístupu ke zpravodajským službám. NATO také podle zprávy nebylo schopné vyhodnotit škody způsobené civilistům. Alianční struktura velení nebyla v době začátku operace Unified Protector vybudovaná tak, aby takovou operaci vedla, tvrdí autoři z taktického velitelství dánského letectva.

Díky zprávě vyšlo také najevo, že dánské letectvo koupilo munici z Izraele, což vyvolalo politické kontroverze. Šéf dánské armády generál Peter Bertram vysvětlil nákup munice tím, že zásoby letectva se rychle zmenšovaly a žádná členská země nebyla v pozici, kdy by mohla zásobovat někoho jiného. Bývalý ministr obrany Gitte Lillelund Bech se ale nechal slyšet, že o nákupu munice od Izraele nevěděl. "Schválil jsem munici z Nizozemí a Polska, ale nikdy jsem v této souvislosti neslyšel o Izraeli," řekl.

Podle mluvčího NATO Jonase Torpa se poznatky z dánské kritiky stanou součástí projektu alianční obranné iniciativy Smart Defense. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na zveřejnění zprávy reagoval tím, že vítá kritiku, která se v dánském hlášení objevuje. "V rámci probíhající reformy velitelských struktur jsme již podnikli kroky k posílení velení leteckých operací," dodal Ramussen.

Kam dál?
V USA začal summit NATO, spojenci se chtějí vrátit ke svým kořenům (20.5. 2012)
Dánsko prodloužilo svou misi v Libyi (12.8. 2011)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Připravit New York na hurikán pomáhají i vojáci

Guvernér státu New York Andrew Cuomo nařídil mobilizaci newyorské národní gardy, a to jak pozemních, tak vzdušných složek. Učinil tak v reakci na blížící se hurikán Sandy. Cuomo oznámil, že newyorská národní garda vyšle 1175 vojáků, kteří pomůžou úřadům se zvládáním škod v New Yorku, na Long Islandu, v Hudson Valley a Southern Tier.

Dalších 150 vojáků a pilotů bude rozmístěno po celém státě New York, aby pomohli s řízením, kontrolou a logistikou.

Kam dál?
Amerika žádá NATO o pomoc pro oběti hurikánu (5.9. 2005)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Írán se snaží rozšířit svůj vliv v Afghánistánu

Írán zvýšil vliv své armády a zpravodajských služeb v Afghánistánu. Kromě toho se díky nadaci Imána Chomejního snaží prosadit svůj vliv i v kulturních oblastech. Afghánští úředníci říkají, že pomoc organizace je pro ty, kteří jsou nějakým způsobem s Íránem svázaní a slaví jeho náboženské a státní svátky. Také věří, že z Íránu přichází finanční prostředky na podporu afghánských mediálních agentur, které jsou tak pod íránskou kontrolou.

Afghánský úředník pracující v prezidentském paláci uvedl pro deník Wall Street Journal, že Írán nyní může díky svému vlivu zmobilizovat až 20 000 Afghánců, což představuje větší riziko než sebevražedné útoky přicházející z Pákistánu. Dodal, že několik afghánských úředníků, včetně těch v prezidentském paláci, je sponzorováno Íránem.

Humanitární výbor Imána Chomejního (Imam Khumaini Aid Committee) je společenství působící v několika zemích. Podle afghánského novináře, který pracoval několik let v Íránu, jde o vládní organizaci spravovanou Revolučními silami Íránu.

Kam dál?
NATO by mělo posílit vazby na sousedy Íránu, navrhuje expert (1.2. 2012)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Turecko: Žádné americké jednotky zde nemáme

Turecká armáda a turecký ministr zahraničí tvrdí, že se v Turecku nenachází žádní američtí vojáci. Řekli to poté, co přední američtí velitelé prohlásili, že do Turecka byly vyslány vojenské síly, aby pomohly při řešení syrské krize a v boji proti teroristické skupině Kurdské straně pracujících. V prohlášení tureckého generálního štábu se píše, že Američané jsou v Turecku pouze za účelem provozu amerického radaru, který zde byl nasazen jako součást protiraketové obrany NATO a na Úřadu obranné spolupráce, který působí pod záštitou amerického velvyslanectví v Ankaře.

Podle amerického ministra obrany Leona Panetty turecké a americké úřady spolupracují na vyřešení problémů spojených se syrskými chemickými a biologickými zbraněmi. Zároveň se společně snaží urovnat humanitární krizi vzniklou přílivem syrských uprchlíků. Turečtí úředníci naopak tvrdí, že jakákoliv turecko-americká spolupráce týkající se Sýrie je omezena na neveřejná zasedání vojenských úředníků a diplomatů.

Kam dál?
NATO podpořilo Turecko, ale zřejmě nezasáhne (5.10. 2012)
Turecko: NATO by mohlo chránit hranice se Sýrií (12.4. 2012)
Turecko dostane radar za vrtulníky od USA (10.10. 2011)

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

---

Šest bitevních lodí NATO zakotvilo v severní Anglii

Veřejnost měla možnost navštívit šest bitevních lodí NATO, které zakotvily na řece Tyne u Newcastlu v severní Anglii. Jedná se o velitelskou loď a pět minolovek, které sem zamířily po několika dnech výcviku na moři. Podle poručíka Barta Cordyho jsou vody u severní Anglie perfektní pro cvičení.

O víkendu tak lidé mohli navštívit horní paluby lodí a prohlédnout si jejich vybavení.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

ber; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.