natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Čínsko-japonské vztahy se vyostřují kvůli sporným ostrovům

    29. srpna 2016  17:07
    V posledních přibližně pěti letech se stalo bezmála pravidlem nacházet v novinách a časopisech zprávy o zhoršující se bezpečnostní situaci východní Asii. O tom, že tento region představuje místo s velkým konfliktním potenciálem, jsme na stránkách natoaktual.cz informovali již dříve. Oproti předchozím zprávám se tentokrát napětí přeneslo na sever do Východočínského moře.  

    Čínské námořnictvo. | foto: Ministerstvo obrany USA

    Předmětem dlouhotrvajícího sporu je souostroví, které Japonci označují jako Senkaku a Číňané (ČLR) Diaoyu.

    Závody ve zbrojení a konflikt o Jihočínské moře

    Přečtěte si související text Pavla Hlaváčka na natoaktual.cz

    Počátkem června tohoto roku japonská vláda se značným znepokojením oznámila, že vůbec poprvé do výsostných vod u Senkaku vstoupila čínská vojenská fregata. Tokijské ministerstvo zahraniční si nechalo ke konzultacím předvolat čínského velvyslance, aby mu tlumočilo znepokojení a předalo protestní nótu. Na setkání s novináři pak Jošihide Suga, vedoucí tajemník vlády, apeloval: „Ve spolupráci se Spojenými státy a mezinárodním společenstvím, důrazně žádáme, aby Čína upustila od takového jednání, které unilaterálně zvyšuje napětí.“

    Pekingská vláda připustila, že se ve vodách kolem Diaoyu skutečně nacházela jejich loď, nicméně působila zde zcela legálně, protože měla údajně povolení k proplutí. Jak se později ukázalo, ve stejné oblasti se pohybovala také tři ruská vojenská plavidla a podle některých zdrojů čínská fregata koordinovala svůj kurz právě s ruskými loděmi.

    O co vlastně jde?

    Nejen pro laika spor Senkaku/Diauyo zdánlivě nedává smysl: jedná se o pět menších a neobyvatelných ostrůvků, plus tři skaliska, jejichž celková rozloha nepřesahuje 7 km². Souostroví samo o sobě skutečně žádný strategický význam nemá.

    Téměř na den přesně o dva měsíce později se se celý incident znovu zopakoval. Japonská opět vydala diplomatický protest, neboť k pobřeží Senkaku se přiblížila flotila přibližně 230 čínských lodí. V drtivě většině šlo o soukromé rybářské lodě, které ale byly doprovázeny 28 čluny čínské pobřežní hlídky. Podle japonských zdrojů minimálně několik z nich bylo ozbrojeno, což má dokládat video, které zveřejnila japonská média.

    Nejen pro laika spor Senkaku/Diauyo zdánlivě nedává smysl: jedná se o pět menších a neobyvatelných ostrůvků, plus tři skaliska, jejichž celková rozloha nepřesahuje 7 km². Souostroví samo o sobě skutečně žádný strategický význam nemá. Zkusme se ale na celou věc podívat z jiného úhlu pohledu.

    Stát, který je kontroluje Senkaku/Diauyo, získá – na základě Konvence OSN o výlučné hospodářské zóně (EEC – Exclusive Economic Zone) – „bonus“ přibližně 150 tisíc námořních mil v okolí ostrovů pro komerční využití. Už v 70. letech minulého století byla v okolí Senkaku/Diaoyu potvrzena ložiska ropy a zemního plynu. Zatím ale zůstávají nedotčena.

    Proč Tchajwanci vidí Čechy jako chytrý národ

    Celá oblast je navíc velmi atraktivní pro rybářský průmysl a prochází zde také frekventovaná námořní trasa. To všechno jsou dostatečně silné důvody, aby se „majitel“ domáhal svých práv a nedovolil nikomu dalšímu, aby se na jeho území pohyboval.

    Daniel Blumenthal, dopisovatel časopisu Foregin Policy a ředitel Asijských studií na American Enterprise Institute, neváhal spor o Senkaku/Diaoyu už v roce 2012 označit za „nejvíce explozivní problém v Asii“. Události z léta 2016 mu bohužel dávají za pravdu. Japonci, Číňané i Tchajwanci jsou skálopevně přesvědčeni, že mezinárodní právo stojí na jejich straně. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by chtěli uzavřít kompromis.

    Stručný přehled sporů o Senkaku/Diaoyu od roku 2010

    • 9/2010: Čínský rybářský trauler Minjinyu 5179 se srazil se dvěma loděmi japonské pobřežní hlídky (Jonakuni a Mizuki) u souostroví Senkaku/Diaoyu. Japonci zajali čínského kapitána, což následně vyvolalo hlubokou diplomatickou roztržku.
    • 4/2012: Šintaró Išihara, vysoce kontroverzní politik a bývalý starosta Tokia, vyhlásil založení soukromé sbírky na vykoupení čtyř z pěti ostrovů Senkaku, které vlastní rodina Kurihara (pátý patří státu). V Číně tím vyvolal masivní protijaponské demonstrace, protože japonskou suverenitu nad Diaoyu nikdo neuznává.
    • 8/2012: Skupinka čínských aktivistů vyvěsila nad ostrovy Senkaku/Diaoyu čínskou vlajku. Japonská pobřežní stráž je zatkla, proti čemuž se ohradila čínská vláda a požadovala propuštění.
    • 11/2012: Čína vybudovala vzdušný obranný identifikační systém (tzv. ADIZ) nad většinou Východočínského moře (včetně souostroví Senkaku/Diaoyu), aby mohla vyžadovat identifikaci u všech letadel v tomto prostoru se nacházejících. Vlády v Tokiu a Washingtonu to odsoudily.
    • 1/2013: Čínský generál Luo Yuan, zástupce ředitele Čínské vojenské vědecké společnosti, prohlásil, že Čína by měla prosadit svou suverenitu nad Diaoyu i za použití vojenské sily.
    • 8/2013: V Číně se objevila první počítačová on-line hra, kterou spoluvyvíjela Čínská lidová armáda. Na jedné misi jsou hráči vyzýváni, aby bránili Diaoyu proti japonským agresorům.
    • 4/2014: Čínské ozbrojené stíhačky se podle japonských zdrojů v prostoru nad Senkaku/Diaoyu nebezpečně přiblížily k japonským průzkumným letounům na pouhých 30, resp. 50 metrů. Japonská vláda podala protest. Čínská vláda to odmítla s tím, že japonské letadla vstoupila do prostoru, který byl z důvodu vojenského cvičení prohlášen za bezletovou zónu.
    • 6/2016: Čínské vojenské plavidlo – patrně na cvičení v doprovodu ruských plavidel – vstoupilo do teritoriálních vod Senkaku/Diaoyu.
    • 8/2016: Čínská flotila o 230 rybářských plavidlech, včetně několika ozbrojených lodí čínské pobřežní stráže, proplula kolem Senkaku/Diaoyu.

    Pavel Hlaváček
    autor působí na Západočeské univerzitě v Plzni

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media