natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Proč Tchajwanci vidí Čechy jako chytrý národ

    21. září 2015  13:21
    Pavel Hlaváček, Západočeská univerzita v Plzni
    Před několika lety vyjela kolegyně z katedry na výzkumný pobyt na Tchaj-wan. Měla možnost hovořit s několika odborníky na mezinárodní vztahy. Ačkoli o České republice toho mnoho nevěděli, o naší zemi se vyjadřovali s úctou. Proč?  

    Tchajwanské námořnictvo (ilustrační foto) | foto: 玄史生

    „Vy musíte být moc chytrý národ,“ tvrdil jeden akademik. Jeho lichotivé zdůvodnění znělo asi takto: „Žijete uprostřed Evropy, mezi velmocemi jako je Německo a Rusko. A přesto jste dokázali přežít a ještě vybudovat samostatný stát. Takže při obhajobě svých zájmů musíte být velmi schopní.“

    Spolupráce, nikoli stabilita

    Mohlo by se zdát, že prohlubující se spolupráce bude posilovat i celkovou stabilitu v regionu. Nicméně skutečnost je trochu komplikovanější.

    Ponechme stranou, jak je na tom národ český se svou inteligencí a jaká je úroveň naší diplomacie. Ten výrok totiž vypovídá především o tom, v jak složité mezinárodní situaci se nachází země mluvčího, tj. Tchaj-wan. Občané tohoto malého ostrova se od skončení čínské občanské války (1949) prakticky neustále obávají o svou nezávislost. Vláda Čínské lidové republiky totiž označuje Tchaj-wan za svou „odpadlickou provincii“ a jeho samostatnost neuznává.

    Vztahy mezi Pekingem a Tchaj-pejí se v uplynulých deseti letech výrazně zlepšily. Mezi oběma hlavními městy bylo vytvořeno pravidelné letecké a poštovní spojení, komunikace v oblasti kulturní a vzdělávací. K neoficiálním setkáním dochází dokonce i na vládní úrovni. Neopomenutelná je také rostoucí obchodní výměna. Jen za rok 2014 dosáhl vzájemný obchod přes 198 miliard USD, z toho investice Tchaj-wanu na kontinentu přesáhly 152 miliard.

    Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že prohlubující se spolupráce bude posilovat i celkovou stabilitu v regionu. Nicméně skutečnost je trochu komplikovanější. Tchajwanci s hlubokými obavami pozorují vzestup čínských investic do armády. Pouze ty oficiálně přiznané rostou již nepřetržitě 24 let a výjimku nepředstavuje ani ten současný.

    Navzdory očekávanému poklesu výkonnosti čínské ekonomiky byly výdaje na armádu vládou navýšeny o více než 10 % na 143 miliard USD. To je sice stále daleko za USA (665 mld. USA za rok 2011), ale jedná se již o druhé nejvyšší vojenské výdaje na světě. Navíc nepřiznané investice mohou být dle různých odhadů dvakrát až třikrát vyšší. Rozpočet tchajwanského ministerstva obrany se v tomto světle jeví jako zanedbatelný: 10,7 miliard USD, přičemž podíl výdajů z HDP dlouhodobě osciluje kolem 2 procent.

    Závody ve zbrojení a konflikt o Jihočínské moře

    Přečtěte si související text Pavla Hlaváčka

    V Pekingu se formálně nikdy nevzdali možnosti vyřešit spor s Tchaj-wanem vojenskou cestou a na ostrov trvale míří až 2000 čínských balistických raket. Ke stabilizaci poměrů mezi Pekingem a Tchaj-pejí bezpochyby nepřispěla ani nedávná aféra, kterou vyvolalo zveřejnění snímků čínské vojenské základny ve Vnitřním Mongolsku. Satelitní fotografie odhalily, že zde v zimě 2014-2015 proběhla vojenská cvičení na maketách budov, které téměř dokonale kopírovaly obrysy komplexu Prezidentského paláce na Tchaj-peji. Když dále vezmeme v potaz, jak asertivně začala Čína v uplynulých měsících postupovat ve sporech o území v Jihočínském moři, je tchajwanská obezřetnost pochopitelná.

    Když v Pekingu nedávno probíhaly velkolepé oslavy konce druhé světové války, Tchaj-pej zde nevyslala žádného svého oficiálního zástupce. A dokonce naléhala na své generály a válečné veterány, aby na této události neparticipovali, ačkoli byli pozváni. Čína totiž vítězství nad Japonskem označuje jako vítězství čínského lidu, nicméně před 70 lety Čínu vedl generál Čankajšek, který byl nucen před komunisty utéct právě na Tchaj-wan.

    Podle kusých zpráv tchajwanského ministerstva obrany vládu v Pekingu velmi znepokojuje situace na tchajwanské politické scéně. V roce 2016 by se zde měly konat prezidentské volby. Doposud v průzkumech veřejného mínění vede kandidátka opoziční Demokratické pokrokové strany, která v minulosti koketovala s myšlenkou vyhlášení formálního aktu nezávislosti. A pokud by měla tato situaci nastat, čínská vláda dala důrazně najevo, že by učinila veškerá dostupná opatření (včetně toho vojenského), aby takovému scénáři zabránila.

    USA a bezpečnostní garance

    V kontextu nedávných událostí na Ukrajině by bylo jistě zajímavé pozorovat, jak by USA reagovaly, kdyby se na Tchaj-wanu odehrál podobný scénář, jako na Ukrajině. Považovala by vláda USA uniformované vojáky „na dovolené“ za akt agrese?

    Zpráva tchajwanského ministerstva obrany shrnuje celkem šest důvodů, proč by Číňané mohli mít důvod podniknout invazi za účelem obsazení „odpadlické provincie“. Krom již zmiňované eventuality vyhlášení tchajwanské nezávislosti, by Peking nikdy netoleroval, pokud by Tchaj-wan získal jadernou zbraň nebo umožnil rozmístění zahraničních vojáků na svém území. K invazi by také mohlo dojít v případě, že by na ostrově vypukly rozsáhlé občanské nepokoje nebo by v Pekingu dospěli k přesvědčení, že tchajwanskou politiku ovládají zahraniční (nespecifikované) subjekty. V neposlední řadě je vysoce pravděpodobné, že by k čínské invazi došlo, kdyby vláda Tchaj-wanu bezdůvodně opustila mírových jednání s Čínou.

    Žádná z těchto možností zatím nenastala a tak bezprostřední hrozba ztráty tchajwanské nezávislosti není na pořadu dne. Přesto se nelze ubránit dojmu, že hlavní důvod, proč Tchaj-wan stále existuje jako samostatný stát, vyplývá ze smlouvy o obraně, které ostrovní zemi poskytují USA již od roku 1954. Tchajwanci si jsou toho dobře vědomí: jejich přežití nespočívá v jejich vlastních schopnostech a dovednostech, nýbrž ochotě vlády USA dodržet bezpečnostní garance. V kontextu nedávných událostí na Ukrajině by bylo jistě zajímavé pozorovat, jak by USA reagovaly, kdyby se na Tchaj-wanu odehrál podobný scénář, jako na Ukrajině. Považovala by vláda USA uniformované vojáky „na dovolené“ za akt agrese?

    Nejsem si jistý, zda historická zkušenost českého národa by Tchajwancům mohla být v jejich situaci jakkoli užitečná. Přesto si říkám, že pokud se u nás s nějakým potkám a dám se s ním do řeči, nezapomenu vyjádřit pár slov pochopení. Budoucnost Tchaj-wanu to sice nezajistí, ale možná ho/jí to potěší. Přinejmenším tak, jako Čechy potěší, když se o nich mluví jako o chytrém národu.

    Pavel Hlaváček
    autor působí na Západočeské univerzitě v Plzni

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media