„Odešel hrdina, který v řadách RAF neváhal nasadit život v boji za obnovení naší národní svobody. Čest jeho památce,“ uvedl v reakci ministr obrany Martin Stropnický.
Jaroslav Hofrichter se narodil v 23. září 1920 v Plzni. V roce 1938 se přihlásil do akce „1000 pilotů republice“. Stejně jako další věřil, že se Československo bude hrozícímu nacistickému Německu bránit. Po okupaci zamířil v roce 1940 přes Maďarsko a Jugoslávii do britské Palestiny, kde vstoupil do československé armády v zahraničí.
Po přesunu do Velké Británie se přihlásil k letectvu a působil u 311. československé bombardovací perutě RAF jako palubní střelec a inženýr. V letech 1941 až 1945 nalétal na strojích Wellington a Liberator 680 operačních hodin.
Po válce pak sloužil jako palubní mechanik u leteckého dopravního pluku v Praze-Kbelích. Po nástupu komunistů k moci byl v roce 1949 zatčen, vyslýchán a poté po čtrnácti dnech propuštěn. Bez udání důvodu byl s okamžitou platností uvolněn ze státních služeb s tím, že nesmí na letiště.
Pracovat mohl jen v dolech nebo zemědělství. Nakonec až do odchodu do důchodu v roce 1975 pracoval jako seřizovač automatů v podniku Tesla Karlín.
V roce 1990 byl mimořádně jmenován do hodnosti podplukovníka a následující rok byl jmenován plukovníkem. Obdržel řadu československých, českých i spojeneckých vyznamenání. V roce 2014 obdržel Záslužný kříž ministra obrany I. stupně.
„S velkou lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí plukovníka Jaroslava Hofrichtera, který se dožil krásného věku 95 let. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast jeho blízkým,“ napsal v kondolenci premiér Bohuslav Sobotka. O Hofrichterově statečnosti svědčí podle něj, že byl nositelem tří válečných křížů a medaile za chrabrost.