natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zeman povyšoval. Náčelník štábu Pavel dosáhl nejvyšší vojenské hodnosti

  8. května 2014  12:46
  Prezident Miloš Zeman u příležitosti Dne vítězství povýšil na Pražském hradě tři vojáky a tři válečné veterány do vyšších hodností. Mezi oceněnými byl i současný náčelník generálního štábu Petr Pavel, který tak dosáhl na nejvyšší hodnost - armádního generála.  

  Náčelník generálního štábu Petr Pavel | foto: Armáda ČR

  V Trůnním sále prezident povýšil do nejvyšší vojenské hodnosti - armádního generála - současného náčelníka štábu české armády Petra Pavla.

  "Chtěl bych vyjádřit naději, že se Pavel v blízké budoucnosti stane jedním z čelních vojenských představitelů NATO," prohlásil Zeman s tím, že o možném působení českého generála jednal nedávno s šéfem Aliance Andersem Fogh Rasmussenem.

  Původně průzkumník a výsadkář působil počátkem devadesátých let jako operační důstojník v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Absolvoval studia na Královské akademii obranných studií v Británii a má za sebou práci v různýchmezinárodních štábech.

  V roce 2003 například zastupoval českou armádu ve velitelství protiteroristickéoperace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení v Kataru. V letech 2010 až 2011 byl národním vojenským představitelem na Vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu. Generální štáb vede od roku 2012.

  Milan Píka

  Těsně před druhou světovou válkou v roce 1939 utekl do Rumunska a později do Anglie, kde chtěl bojovat jako letec proti nacistům. Vrozená oční vada mu ale zabránila létat. A tak po absolvování anglické vojenské akademie sloužil u anglického letectva jako pobočník velitele a později jako velitel zásobovacího střediska. Domů se vrátil v září 1945 a začal studovat práva, ale ze studií byl brzy vyloučen, stejně jako z armády. V listopadu 1948 byl zatčen, obviněn z plánování únosu svého otce a vlastizrady. Jeho pronásledování bylo však později na nátlak Ludvíka Svobody pro nedostatek důkazů zastaveno.


  Zeman jmenoval také dva nové generály. Brigádními generály se stali zástupce velitele vzdušných sil a dlouholetý pilot vrtulníků Jaromír Šebesta a zástupce ředitele společného operačního centra ministerstva obrany Petr Mikulenka. Ten byl jedním z prvních českých pilotů a instruktorů na letounech Gripen.

  Ocenění pro válečné hrdiny

  Do generálských hodností Zeman jmenoval také tři válečné veterány, kteří se zapojili do bojů druhé světové války. Brigádním generálem se stal Milan Píka, syn slavného generála Heliodora Píky, kterého komunistický režim nechal v roce 1949 po vykonstruovaném soudním procesu popravit.

  "Do hodnosti generála byl jmenován za své vlastní zásluhy. Ale na druhé straně nemůžeme nevzpomenout na jeho otce Heliodora Píku, který byl zavražděn v roce 1949," řekl prezident Zeman.

  Povýšeni do generálské hodnosti byli také Emil Boček a Mikuláš Končický. Boček bojoval proti nacistům jako příslušník 312. perutě RAF v Anglii, později létal u 310. stíhací perutě RAF.  Jako šestnáctiletý v roce 1939 tajně odešel z domova. Dostal se do Bejrútu a zúčastnil se bojů ve Francii v létě 1940. V září téhož roku ve Velké Británii absolvoval pilotní výcvik a byl přijat do RAF.

  Končický byl příslušníkem prvního tankového praporu první československé samostatné tankové brigády a prošel všemi bojijednotky na území tehdejšího Sovětského svazu a Československa včetně krvavé Ostravsko-opavské operace.

  Končický se narodil 1. ledna 1925 na Volyni. V roce 1944 narukoval v SSSR do československé armády a záhy se stal velitelem tanku. Po válce zůstal v armádě a působil jako pedagog ve vojenské škole ve Vyškově. Za kritiku vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce v 1968 byl propuštěn a perzekvován.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media