natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Potěšila mě solidarita NATO za Vrbětice, vzkázal na konferenci Zeman

  22. června 2021  9:37
  Českého prezidenta Miloše Zemana potěšila solidarita, kterou lídři NATO vyjádřili České republice za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích. Prezident to vzkázal ve zdravici účastníkům národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se věnuje aktuálním hrozbám a výzvám po pandemii covidu.  

  Šéf zahraniční kanceláře Hradu Rudolf Jindrák na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  „Chtěl bych věřit, že v pandemii obstáli i světoví politici, kteří jsou za globální bezpečnost spoluzodpovědní. Před pár dny jsem měl možnost mnoho z nich slyšet na summitu NATO, jehož jsem se v Bruselu minulý týden zúčastnil. Potěšilo mne vyjádření solidarity České republice, ale i míra otevřenosti diskuse,“ vzkázal Zeman účastníkům ve zdravici, kterou přečetl šéf zahraničního odboru jeho kanceláře Rudolf Jindrák.

  Škrtněte Česko a USA ze seznamu nepřátel, vyzývá NATO Moskvu

  Lídři NATO před týdnem na summitu v Bruselu vyjádřili České republice solidaritu vůči Rusku za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, které mají podle českých tajných služeb na svědomí ruští agenti a jejichž odhalení rozpoutalo koncem dubna ostrou diplomatickou válku mezi Prahou a Moskvou.

  „Patří sem i nelegální a ničivé akce ruských zpravodajských služeb na území aliance, z nichž některé si vyžádaly životy obyvatel a způsobily rozsáhlé materiální škody. V plné solidaritě stojíme za Českou republikou a dalšími zeměmi, které byly tímto způsobem postiženy,“ píše se ve společném prohlášení představitelů třiceti zemí NATO.

  Spojenci rovněž vyzvali Rusko, aby vyškrtlo Českou republiku a Spojené státy ze seznamu nepřátelských zemí.

  Zeman lituje, že se prestižní konference v Míčovně Pražského hradu nemůže osobně zúčastnit. Pandemie koronaviru podle něj nemůže být důvodem, abychom se tématům obrany a bezpečnosti nevěnovali. „Pandemie nám dokonce ukázala, jak a kde bychom mohli být zranitelní,“ uvedl.

  Poděkoval všem příslušníkům ozbrojených a bezpečnostních silza to, jak v koronakrizi obstáli.

  Afghánistán nesmí patřit teroristům

  Zopakoval, že osobně za jedno z důležitých bezpečnostních témat považuje Afghánistán, odkud se spojenci do poloviny září stáhnou.

  „Já osobně to stále považuji za chybu, kterou musíme společně napravit dříve, než se nám vymstí,“ konstatoval s tím, že odchod vojsk ale rozhodně neznamená opuštění politického bojiště.

  „Naše angažmá v zemi, včetně ztráty lidských životů, mělo smysl. Nedopusťme proto, aby se Afghánistán opět stal útočištěm teroristických skupin, což – uvážíme-li poslední vývoj v zemi – reálně hrozí,“ dodal.

  Varoval, že odchodem z Afghánistánu boj s terorismem určitě nekončí. Česká republika podle jeho slov musí být připravena nadále přispívat k boji proti teroru od Blízkého východu po Afriku, a to v rámci operací a iniciativ NATO, EU nebo ad hoc koalic.

  Připomněl, že na summitu NATO se spojenci dohodli, že bude zaktualizovaná alianční strategická koncepce. „Tu potřebujeme proto, abychom mohli současným bezpečnostním výzvám, včetně hrozby ze strany mezinárodního terorismu nebo autoritativních režimů, čelit kombinovanou politickou, vojenskou i ekonomickou silou,“ uvedl.

  S tím pak souvisí i pokračující navyšování investic do obrany. „Armáda ČR se musí připravovat na konflikty budoucí, nikoli minulé, čemuž musí odpovídat i její akvizice. Investujeme tedy do rozvoje moderních a přelomových technologií a nepodléhejme tlaku na snižování obranného rozpočtu,“ zopakoval.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media