natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Dýchej a hrabej! Neslo se ledovou stěnou při extrémním závodě

  26. ledna 2016  22:01
  Tenhle úkol zařadili organizátoři extrémního armádního závodu Winter Survival v Jeseníkách na trasu po dlouhých čtyřech letech. Zdolat asi třicetimetrový zamrzlý horský vodopád je jako hrabat se do obří klouzačky.  
  Zdolávání ledopádu na trase extrémního armádního závodu Winter Survival v Jeseníkách | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
  galerie Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách Déšť v teplém počasí rozpustil polovinu horského ledopádu na trase extrémní... Zdolávání ledopádu na trase extrémního armádního závodu Winter Survival v... Zdolávání ledopádu na trase extrémního armádního závodu Winter Survival v... Zdolávání ledopádu na trase extrémního armádního závodu Winter Survival v... Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách Zdolávání ledopádu na trase extrémního armádního závodu Winter Survival v...

  „Pojď, pojď. Pořádně dýchej a hrabej, pojď!“ neslo se roklinou nad Bělou pod Pradědem, kde voda Studeného potoka padá do zhruba třicetimetrové hloubky, v zimě pravidelně zamrzá a vytváří úchvatnou ledovou stěnu.

  Právě vydrápat se nahoru po ledopádu bylo nejatraktivnějším úkolem, který museli splnit účastníci extrémního armádního závodu během druhé dne soutěže.

  Disciplíny, jako je tato, mají prověřit připravenost a vytrvalost soutěžních týmů, které během úterka musely urazit zhruba 25 kilometrů s veškerou výbavou pro přežití na zádech.

  Na ledovou stěnu se mohl vydat vybaven mačkami a cepínem vždy pouze jeden z tříčlenného družstva. Déšť v teplém počasí z minulých dní totiž jednu stranu ledopádu doslova rozpustil a druhou z připravených cest po ledové hradbě tak museli organizátoři zrušit. I tak ale na závodníky čekal fyzicky velmi náročný úkol.

  Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách

  Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách

  „Výsledné časy přesunů máme dobré, ale nedařilo se nám při plnění disciplín. Například při zdolávání ledopádu kolegovi nedržely mačky,“ konstatoval Tomáš Jandera z družstva 102. průzkumného praporu.

  O několik kilometrů dál pak na závodníky čekala další disciplína, pojmenovaná „Skalnatý“. Celý tým nejprve musel zdolat vysokou skálu po zajištěných lezeckých cestách a přitom vyhledat indicie a opsat si z nich potřebné údaje.

  Sledujte postup týmů on-line

  Na vrcholu skály pak z údajů vytvořit text radiové zprávy pro přivolání vrtulníku k evakuaci zraněného člena týmu. Pod časovým tlakem se úkol podařilo splnit jen necelé polovině z šestnácti družstev.

  Počasí obecně zatím závodníky a především pořadatele závodu trápí. Zatímco při pondělním startu ve vrcholových partiích hor intenzivně pršelo, druhý den provázely husté mlhy. V lesích a údolích kvůli relativně teplému počasí leží jen minimum sněhu a mnohakilometrové přesuny mezi kontrolními body musí závodníci urazit většinou pěšky místo jízdy na lyžích, které mají s sebou.

  „Extrémní výkyvy počasí a vlezlé vlhko je nepříjemné,“ potvrdil Viktor Novotný z týmu 7. mechanizované brigády, jehož tým obhajuje vítězství z posledních dvou ročníků závodu. Připustil, že i jako vrcholový vytrvalostní běžec na lyžích má v rozbředlém sněhu problémy.

  Fotografie

  Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách
  Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách
  Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách
  Zdolávání ledopádu na trase extrémního armádního závodu Winter Survival v Jeseníkách

  „Prošlapávali jsme ostatním stopu. Snad obhájíme loňské vítězství. Povedlo se nám totiž pár drobností u disciplín pokazit. Jaksi letos nemáme štěstí,“ dodal Novotný.

  Podle průběžných výsledků ale zatím jeho tým vede. Na druhém místě se v těsném závěsu drží družstvo 73. tankového praporu z Přáslavic a na třetí pozici je družstvo Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze.

  Ve středu na vojáky čeká dalších zhruba 25 kilometrů horskou přírodou a několik náročných úkolů. Půjde o vyprošťování velkých a těžkých břemen z členitého terénu, vyhledávání zraněného vojáka v lavině nebo poskytnutí první pomoci kolegům, kteří byli zraněni výbuchem granátu v horské chatě. V soutěži zatím pokračují všechny týmy.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media