V Jeseníkách odstartoval extrémní Winter Survival. Závodníky trápí déšť

25. ledna 2016  20:06
Na Ovčárně pod vrcholem Pradědu odstartoval extrémní armádní závod Winter Survival. Závodníci v něm budou muset urazit desítky kilometrů napříč Jeseníky s veškerou výbavou pro přežití na zádech a zdolat například horský ledopád.  
Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách

Na start letošního ročníku závodu se postavilo sedmnáct tříčlenných týmů z nejrůznějších domácích i zahraničních jednotek včetně těch, které se na přežití a boj v horských podmínkách přímo specializují.

Z Německa přicestovalo družstvo z 231. praporu horských myslivců z Bad Reichenhallu a z Rakouska zase 6. horská brigáda v Absamu. Premiérový pak bude závod pro speciální jednotku ze 132. horského pluku Bohinjska Bela ze Slovinska.

Závodníky hned při startu o horské chaty Ovčárna odpoledne trápil vytrvalý déšť. Na první místo, kde tráví noc ve sněhu, tak přijeli už mokří. A prognóza pro další dny není o moc příznivější. „Počasí nám nepřeje. O to bude závod těžší,“ konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, který extrémní klání každoročně pořádá.

Tříčlenné vojenské týmy budou muset během čtyř dnů urazit až osmdesát kilometrů napříč horskou přírodou, zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněné a splnit také řadu záludných úkolů. Venku stráví dvě noci.

Fotografie

Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách
Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách
Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách
Start extrémního závodu Winter Survival v Jeseníkách

Hned v úterý budou zdolávat horský ledopád. Atraktivní disciplínu zařadili organizátoři do závodu po několika letech. Zajímavým úkolem bude podle Pazdery také vyhledávání osoby v lavině nebo pomoc zraněným po výbuchu granátu v budově.

Tradiční soutěž Winter Survival simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu a od závodníků vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a dovedností, stejně jako týmovou spolupráci.

Loňský ročník podruhé v řadě vyhrálo družstvo 7. mechanizované brigády ve složení Milan Wurst, Ivo Vrba (73. tankový prapor z Přáslavic) a Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice), kteří jsou na startu závodu i letos.

Skutečnými králi celé historie závodu jsou rakouští vojáci ze školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Těm se podařilo vyhrát čtyřikrát po sobě v letech 2004 až 2007.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.