natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Více skal i pátrání v lavině. Extrémní závod bude techničtější

  20. ledna 2020  7:52
  Více lezení ve skalách nebo hledání zavaleného v lavině. Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky bude podle organizátorů letos techničtější. Na konci ledna změří v okolí Pradědu síly 20 armádních týmů. Musí urazit až sto kilometrů s veškerou výbavou na zádech a splnit řadu obtížných úkolů.  
  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
  galerie Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

  Extrémní armádní závod v zimním přežití Winter Survival odstartuje 26. ledna pod nejvyšším jesenickým vrcholem Pradědem. Na tříčlenné týmy čeká čtyřdenní putování horským terénem na lyžích a sněžnicích, zdolávání skal, říčních roklí, měřené sjezdy a řada obtížných úkolů včetně adrenalinových výzev.

  Dohromady až 100 kilometrů. Dvě noci stráví týmy venku ve sněhu.

  FOTOGRAFIE

  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč jeseníky

  „Letos vojáci absolvují více lezeckých disciplín a úkolů ve skalách včetně vyprošťování uvízlého člena týmu ze skalní průrvy,“ naznačil mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která mezinárodní mistrovství české armády v zimním přírodním víceboji každoročně pořádá.

  Letošní šestadvacátý ročník tak bude podle organizátorů techničtější, než v uplynulých letech. Po několika letech se vrátí disciplína, při které budou týmy vyhledávat figuranta zavaleného lavinou s pomocí lavinového vyhledávače. Vynalézavost a zručnost vojáků zase prověří úkol spočívající v přemístění 200 kilogramového kamenného kvádru v terénu na vzdálenost 10 metrů.

  Čeká je také střelba z armádních zbraní a hod granátem na cíl. Přesné zadání úkolů se ale účastníci dozví až krátce před startem, aby se nemohli předem připravit. Každoročně zařazují pořadatelé i různé skoky ze skal do natažených sítí a další „speciality“.

  Dvacítka týmů na startu

  Na start se letos postaví dvacítka týmů. Šestnáct z různých jednotek české armády, další čtyři armádní týmy přijedou z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska.

  „Armádní soutěž ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách a klade před něj všemožné nástrahy a nečekané situace, s nimiž se může při plnění skutečných bojových úkolů setkat,“ konstatoval Pazdera.

  Důmyslné disciplíny podle něj nutí závodníky k přemýšlení, vlastní volbě způsobu provedení úkolu a kreativitě. „Každý musí najít své řešení, vystačit pouze s vlastními silami a nesenými prostředky. Specifikou je i extrémní psychická zátěž,“ dodal. Každoročně během závodu odstoupí několik týdnů, kvůli zraněním nebo z vyčerpání.

  Loňský ročník vyhráli vojáci ze 7. mechanizované brigády z Hranic, kteří posledním ročníkům kralují. Tým ve složení Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice) se svými týmovými kolegy Josefem Zlámalem a Milanem Wurstem (73. tankový prapor Přáslavice) zvítězili předtím od roku 2014 třikrát v řadě a předloni skončili druzí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu