Extrémní závod Winter Survival vyhráli vojáci 7. mechanizované brigády

1. února 2019  8:58
Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky zná své vítěze. Čtyřdenní putování zimní horskou přírodou s plněním řady obtížných úkolů zvládl nejlépe tým vojáků ze 7. mechanizované brigády z Hranic. Závodníci během týdne urazili přes 70 kilometrů s veškerou výbavou na zádech.  
Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

„Bylo to těžké, ale motivace byla veliká. Jsme rádi, že jsme letos vyhráli my. Od začátku jsme se velmi snažili a také jsme měli štěstí,“ řekl člen vítězného týmu Viktor Novotný ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

Fotografie

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
Extrémní armádní závod Winter Survival napříč jeseníky
Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Se svými týmovými kolegy Josefem Zlámalem a Milanem Wurstem (73. tankový prapor Přáslavice) patřili od počátku k favoritům letošního závodu. Od roku 2014 třikrát za sebou zvítězili a loni byli v nejtěžším armádním klání tohoto typu druzí.

V extrémním armádním závodě Winter Survival musejí tříčlenné armádní týmy s veškerou výbavou na zádech urazit přes 70 kilometrů napříč Jeseníky, zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněné a splnit také řadu záludných úkolů. Dvě noci závodníci trávili venku.

Oproti předchozím letem panovaly v Jeseníkách vynikající sněhové podmínky. Závodníci tak dlouhé mnohakilometrové přesuny krajinou absolvovali po většinu času na lyžích.

Po třech dnech v terénu čekala ve čtvrtek na účastníky poslední disciplína - paralelní slalom na sjezdovce Ski arény v Karlově pod Pradědem. Tomu kraloval slovenský tým 5. pluku speciálního určení ze Žiliny.

Z vrcholu na vrchol nad ledovým krunýřem

To elitní slovenské vojáky vyneslo na třetí příčku celkového hodnocení, hned za tým vojáků z 13. dělostřeleckého pluku Jince. „Byl to lítý boj až do konce. Z třetího místa máme obrovskou radost,“ řekl po závodě jeden ze Slováků Martin Dlhopolec.

Závod dokončilo 16 družstev z 19 startujících. Před posledním dnem odstoupila družstva 26. praporu rakouských horských myslivců a 153. ženijního praporu z Olomouce. „Ze zdravotních důvodů,“ konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která klání každoročně pořádá. Připomněl, že prakticky každý rok ze závodu kvůli zdravotním problémům, zraněním nebo z vyčerpání odstoupí několik týmů.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.