natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Roční globální vojenské výdaje by pokryly 29 rozpočtů Česka

  6. června 2018  8:51
  Spojené státy, Čína, Saúdská Arábie, Rusko a Indie. Taková je první pětka zemí, které měly loni nejvyšší vojenské výdaje. Vyplývá to ze zveřejněných statistik švédského institutu SIPRI. Globálně vojenské výdaje vzrostly na více než 1,7 bilionu dolarů.  

  Nejvyššího absolutního nárůstu vojenských výdajů loni zaznamenala Čína. Na armádu dává přitom více a více už 29 let po sobě | foto: CJCS

  Roční celkové světové vojenské výdaje vzrostly podle SIPRI v roce 2017 o 1,1 procenta na 1,739 bilionu dolarů. Jen pro představu jde o tak astronomickou sumu, že by zajistila České republice současné výdaje státního rozpočtu na dalších takřka 29 let.

  „Top 15"

  1) USA 610 miliard dolarů

  2) Čína 228

  3) Saúdská Arábie 69,4

  4) Rusko 66,3

  5) Indie 63,9

  6) Francie 57,8

  7) Británie 47,2

  8) Japonsko 45,4

  9) Německo 44,3

  10) Jižní Korea 39,2

  11) Brazílie 29,3

  12) Itálie 29,2

  13) Austrálie 27,5

  14) Kanada 20,6

  15) Turecko 18,2

  Celkem: 1,396 bilionu

  Celkem svět: 1,739 bilionu

  „Pokračování růstu vojenských výdajů ve světě je důvodem k vážným obavám,“ uvedl ve zvláštní zprávě předseda SIPRI Jan Eliasson s tím, že tato skutečnost podkopává hledání mírových řešení konfliktů.

  Stockholmský institut ale odmítá označovat vojenské výdaje jen na zbrojení. Nákupy zbraní a techniky totiž tvoří jen zlomek celkových výdajů, mezi které institut počítá všechny vládní výdaje na provoz a operace vojenských sil, včetně platů a důchodů, výstavby základen nebo výzkumu a vývoje.

  První pětka zemí je několik posledních let stejná, ovšem mění se pořadí. Daleko nejvíce dávají tradičně na obranu Spojené státy (610 miliard). Následují Čína (228 miliard), Saúdská Arábie (69,4 miliardy), Rusko (66,3 miliardy) a Indie (63,9 miliardy).

  Vojenské výdaje představovaly podle zprávy loni 2,2 procenta světového HDP, což je asi 230 amerických dolarů na osobu a rok. „Zvýšení světových vojenských výdajů v posledních letech bylo z velké části způsobeno výrazným růstem výdajů zemí Asie, Oceánie a Blízkého východu, jako jsou Čína, Indie a Saúdská Arábie,“ konstatoval jeden z analytiků Nan Tian.

  Právě Čína vede pokračující růst výdajů v Asii a Oceánii. Čínské vojenské investice rostou podle SIPRI už 29 let po sobě. Loni to činilo 228 miliard dolarů a Pekingu tak patří druhé místo na světě. „Napětí mezi Čínou a mnoha jejími sousedy pokračuje v růstu vojenských výdajů v Asii,“ uvedl Siemon Wezeman, vedoucí vědecký pracovník výzkumného programu.

  A v „Top 10“ zemí s nejvyššími vojenskými výdaji jsou hned čtyři asijské země - kromě Číny a Indie také Japonsko a Jižní Korea.

  Globální mapa „vojenského zatížení“ států a regionů. Čím vyšší procento HDP země na armádu dává, tím je barva tmavší

  Pět zemí s nejvyššími vojenskými výdaji v Evropě

  Rusko po letech zbrojení škrtá

  Celkové vojenské výdaje Ruska podle SIPRI loni poklesly poprvé od roku 1998. Tedy krizového roku, kdy se ruská ekonomika prakticky zhroutila. Jen pro zajímavost v následujícím roce se stal ruským premiérem Vladimir Putin a na sklonku roku pak usedl do prezidentského křesla.

  Zajímavý vývoj

  • Čína dosáhla největšího absolutního nárůstu výdajů (12 miliard dolarů) v roce 2017 (v konstantních cenách roku 2016), zatímco Rusko zaznamenalo největší pokles (-13,9 miliardy dolarů)
  • vojenské výdaje v Jižní Americe vzrostly o 4,1%, především kvůli Argentině (o 15%) a Brazílii (o 6,3%)
  • v Africe výdaje poklesly o 0,5 procenta, což je třetí po sobě jdoucí meziroční pokles
  • sedm z deseti zemí s nejvyšším vojenským zatížením je na Blízkém východě: Omán (12% HDP), Saúdská Arábie (10% HDP), Kuvajt (5,8% HDP), Jordánsko (4,8% HDP), Izrael (4,7% HDP), Libanon (4,5% HDP) a Bahrajn (4,1% HDP).

  A byl to prudký propad o 20 procent oproti předchozímu roku. Před Rusko se tak v první pětce dostala Saúdská Arábie.

  „Modernizace armády zůstává v Rusku prioritou, ale vojenský rozpočet byl omezen kvůli ekonomickým problémům, kterým země čelí od 2014,“ připomněl Wezeman s odkazem na sankce Západu vůči Moskvě za ruskou anexi Krymu a podporu separatistů na východě Ukrajiny a také kolaps cen ropy.

  Podle Wezemana zůstává otázkou, zda bude muset Moskva výrazně škrtat a snižovat vojenské výdaje i v dalších letech vzhledem nedávným proklamacím prezidenta Putina o posílení sociálních programů, zdravotnictví nebo školství. Už v březnu Kreml uvedl, že Rusko sníží v příštích pěti letech svůj obranný rozpočet na méně než 3% HDP.

  Naopak vedené částečně pocitem hrozby v podobě Ruska a jeho chování loni vzrostly vojenské výdaje ve střední i západní Evropě a to o 12 a 1,7 procenta. Valná část evropských států je členem NATO. Zpráva SIPRI upozorňuje, že celkově výdaje všech 29 členských států Aliance loni činily 900 miliard dolarů (včetně USA), což představuje 52 procent světových výdajů.

  V první desítce zemí s nejvyššími výdaji na světě jsou kromě USA další tři evropští členové NATO - Francie, Británie a Německo.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)