natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda chce nové výcvikové centrum v Karlovarském kraji

  10. října 2017  20:12
  Nové výcvikové centrum se stálou posádkou má do čtyř let vzniknout ve vojenském prostoru Hradiště v Karlovarském kraji. Armáda chce ulehčit jedinému výcvikovém středisku ve Vyškově, jehož kapacita přestává stačit. Armáda chce totiž pokračovat v trendu a přijímat zhruba 2 tisíce nových profesionálů ročně.  

  Výcvikový prostor Hradiště | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Podle náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře by středisko mohlo začít fungovat přibližně za čtyři roky. „Náklady odhadujeme v řádek stovek milionů, až jednotek miliard,“ uvedl Bečvář s tím, že v úvaze zůstává i zřízení druhé střední vojenské školy. „Jelikož pro rodiče dětí z Čech nemusí být vždy ideální studium dětí v Moravské Třebové, která je jedinou současně podobnou školou,“ dodal.

  Nové centrum ve výcvikovém prostoru Hradiště by podle plánů mělo mít stálou posádku 200 až 300 vojáků. Armáda by výrazně ulehčila jedinému současnému výcvikovému středisku a vojenské akademii ve Vyškově, jehož kapacita přestává stačit.

  Po letech zavírání a rušení vojenských posádek na západě České republiky, by otevření centra bylo průlomem. „Našim cílem je posilování armády a pokračování v trendu přijímat přibližně dva tisíce rekrutů ročně, stejně tak chceme zdvojnásobit počet záložníků až na pět tisíc,“ nastínil ministr obrany Martin Stropnický s tím, že nové výcvikové centrum by umožnilo výcvik budoucích profesionálů, ale i těch stávajících ze západní části republiky.

  „Očekáváme, že by zde mohlo trvale sloužit 200 vojáků a prostorem by prošlo několik tisíc osob, což by mělo přímý vliv i na zaměstnanost v kraji,“ dodal Stropnický.

  Armáda chce také s Karlovarským krajem spolupracovat na využití letiště v Karlových Varech. To je stále považováno za jedno ze záložních vojenských letišť. proto zde armáda uvažuje o zřízení malého detašovaného pracoviště vzdušných sil.

  Svojí lokací má letiště ideální podobu a může zde přistát prakticky veškerá současná technika českých vzdušných sil. V případě zapojení letiště do větších plánů a mezinárodních cvičení by ovšem musela být rozšířena současná přistávací dráha zhruba o 15 metrů, aby splňovala podmínky i pro přistávání těch největších aliančních letounů.

  Vojenský újezd Hradiště s rozlohou 28 tisíc hektarů je největší výcvikový prostor české armády. Vznikl v roce 1953.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media