natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Na obranu má jít příští rok 58,9 miliardy, doporučuje branný výbor

  6. prosince 2017  22:28
  Sněmovní výbor pro obranu doporučil návrh rozpočtu pro příští rok pro armádu. Ministerstvo obrany má hospodařit se sumou 58,9 miliardy korun. To je o 6,4 miliardy více než letos. Výdaje na obranu by tak měly růst na 1,13 procenta HDP.  

  Palebné posty s kulomety v okolí základny v Přáslavicích na Olomoucku. Armáda u tankové jednotky zkouší mobilizaci | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Návrh rozpočtu, který představilo ministerstvo obrany výboru pro obranu, počítá s vyšším objemem peněz pro platy nových vojáků nebo na nákup munice.

  Příští rok by měla obrana mít k dispozici 58,9 miliardy korun, o rok později by výdaje na obranu mohly růst až na 66,6 miliardy a v roce 2020 na 77,3 miliardy korun.

  I přes skokový nárůst obranného rozpočtu by podíl v roce 2020 mohl dosáhnout jen zhruba 1,35 procenta HDP. Dosavadní vládní koalice se ale slíbila, že zajistí, aby ČR dávala do roku 2020 na obranu 1,4 procenta HDP.

  Podle končícího ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je důvodem skutečnost, že se české ekonomice daří a roste také HDP.

  V době, kdy se začal návrh připravovat, byl rozpočet na obranu připraven ještě tak, že by výdaje na obranu skutečně v roce 2020 dosáhly 1,4 procenta HDP. Odhady růstu HDP se ale od té doby opět zlepšily a procentuální čerpání se proto změnilo.

  Stropnický nicméně věří, že v příštích letech budou obranné výdaje upraveny tak, aby odpovídaly slibu. V současné době dává Česká republika na svou obranu jen zhruba procento, což patří k nejnižším podílům v rámci NATO. ČR se přitom zavázala vydávat na obranu dvě procenta HDP.

  Této hranice by rozpočet mohl podle dřívějších proklamací dosáhnout v roce 2025. Ministerstvo obrany by tak mohlo hospodařit ročně se zhruba 126 miliardami korun.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media