natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Babišovo ANO vyhrálo volby u vojáků v Afghánistánu

  29. října 2013  12:03
  Zatímco v přímé volbě prezidenta počátkem roku mezi českými vojáky v Afghánistánu drtivě zvítězil Miloš Zeman, do poslanecké sněmovny volili nové Hnutí ANO Andreje Babiše. I když v konečném volebním součtu nehrají "afghánské výsledky" vzhledem k počtu voličů takovou roli, zdá se, že odrážejí náladu, která mezi vojáky panuje.  

  Čeští vojáci v Afghánistánu | foto: PRT Lógar

  V zahraničních operacích v současné době působí na 300 českých vojáků. Nejvíce, přes 250, na území Afghánistánu. Zástupce do poslanecké sněmovny vojáci tam vojáci volili hned na dvou místech.

  České volby v Afghánistánu

  • ANO 2011
   28 hlasů (31,11 %)
  • ČSSD
   17 hlasů (18,89 %) 
  • TOP 09
   15 hlasů (16,67 %)
  • Úsvit
   7 hlasů (7,78 %)
  • Strana zelených
   5 hlasů (5,56 %)
  • Ostatní
   strany získaly 19,98 % hlasů

  Zdroj: ČSÚ

  Přímo na velvyslanectví v Kábulu a také v Bagrámu, kde nové působí česká strážní jednotka, která má na starosti ochranu jedné z největších koaličních základen v zemi.

  Ve volbách u českých voličů v Afghánistánu zvítězilo Hnutí ANO, získalo 31,11 procenta (28 hlasů), před druhou ČSSD s 18,89 procenta (17 hlasů) a třetí TOP 09 se ziskem 16,67 procenta (15 hlasů).

  V konečných volebních výsledcích to jsou pochopitelně zanedbatelné počty hlasů, ale na druhou stranu mohou podle expertů ukázat, jaká nálada mezi vojáky panuje.

  Jen pro zajímavost Strana Práv Občanů Zemanovci získala v Afghánistánu jediný hlas. Letos v lednu přitom v druhém kole prezidentské volby mezi vojáky drtivě zvítězil Miloš Zeman. Tehdy dostal 191 z 285 odevzdaných hlasů (68,21 %).

  Jistě, volební účast byla vyšší, šlo o historicky první přímou volbu prezidenta a na výběr byly jen dvě možnosti. Do poslanecké sněmovny si vojáci - voliči měli vybrat z dlouhého seznamu.

  Vojáci chtějí stabilitu

  Podle bezpečnostního experta Jiřího Šedivého byl přitom volební program v Afghánistánu vítězného Hnutí ANO v otázkách obrany stručný a jednoduchý. "Zdá se, že byl díky tomu srozumitelný a vojáci vsadili na jistou pragmatičnost, kterou v osobě Andreje Babiše vidí," řekl bývalý náčelník generálního štábu Šedivý.

  Podle něj vojáci chtějí po letech škrtů stabilitu. "Hnutí ANO sice neslíbilo, že bude zvyšovat výdaje na obranu, ale působí tak, že nepodlehne politickým vlivům," dodal Šedivý.

  České volby ve světě

  • TOP 09
   3 849 hlasů (36,56 %)
  • Strana zelených
   1 489 hlasů (14,14 %)
  • ODS
   1 101 hlasů (10,46 %)
  • KDU-ČSL
   1 048 hlasů (9,95 %)
  • ANO 2011
   1 006 hlasů (9,55 %)

  Zdroj: ČSÚ

  Hnutí ANO před volbami ve svém programu pouze jednoduše nastínilo, že chce "zastavit degradaci Armády České republiky, podporovat dokončení modernizace armády a těch jejích sil, které zvýší schopnosti České republiky podílet se na spojeneckých zahraničních operacích".

  Modernizací by měly projít také síly, které může Česká republika nasadit k ochraně vlastních obyvatel při odvrácení reálných bezpečnostních hrozeb a důsledků přírodních katastrof a průmyslových havárií.

  "Zasadíme se o provádění aktivní zahraniční i domácí politiky jako reakci na předvídatelný vývoj hrozeb," píše se v programu s tím, že ANO bude prosazovat, aby Česká republika byla plnohodnotným a důvěryhodným členem NATO a spolupracovat na tom, aby Evropská unie dál pokračovala v budování svých obranných schopností a Česko bylo schopné k nim úměrně přispívat.

  Zajímavé také je, čeští vojáci v misi volí zcela odlišně od Čechů, kteří v cizině dlouhodobě pracují nebo žijí. Podle analytiků to může to být tím, že jsou vojáci od poměrů doma v Česku "pryč jen na krátko" a vědí, že se do země zase vrátí. Jak jinak vysvětlit, že stejně jako během prezidentské volby zvítězila u voličů v zahraničí celkem jednoznačně TOP 09.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)