natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vojáci přejeli české novináře tankem

  20. dubna 2007  16:37
  Přes čtyřicet tun valícího se železa nad hlavou, rachot a dým, když ležíte mezi pásy projíždějícího tanku. Takový pocit dopřála armáda novinářům a humanitárním pracovníkům, kteří se ve Vyškově účastní speciálního kurzu přežití.  

  "Je to zvláštní pocit, když je nad vámi 45 tun železa. Je to adrenalin. Těm lidem na druhou stranu věřím, takže strach jsem neměl," popsal své bezprostřední dojmy zahraniční redaktor TV Prima Jan Novák.

  S dalšími dvěma desítkami novinářů, humanitárních pracovníků a studentů se ve Vyškově účastní speciálního týdenního kurzu přežití, který je má připravit na pobyt ve válečných nebo krizových oblastech.

  Po prvních dnech teorie, kdy vojenští instruktoři účastníky kurzu seznamovali s riziky, na něž mohou váleční novináři nebo humanitární pracovníci při své práci narazit, přišel na řadu praktický výcvik v terénu.

  Účastníci kurzu si tak vyzkoušeli, jaké to je nechat se bezpečně přejet tankem nebo bojovým vozidlem. "Je to součást výcviku, aby přestali mít strach z těžké techniky," řekl velitel kurzu František Heideker.

  Pod tankem se ocitla i cvičitelka Hanka Kynychová. "Hrábla jsem si na dno. Myslela jsem si, že jsem docela statečná. Když jsme byla malá, tak jsme si hráli na vojáky, ale teď jsem si tady uvědomila, že jsem trochu posera," řekla.

  Kurz vyvrcholí cvičením v terénu
  Během devítidenního speciálního kurzu se účastníci naučí zásady přežití v neznámém terénu, orientaci za ztížených podmínek, překonávání umělých i přírodních překážek a také zásady první pomoci.

  "Mám v plánu vycestovat do krizové oblasti a zkušenosti se mi mohou hodit. V kurzu si můžu vyzkoušet, jestli na to vůbec mám," uvedla Jana Kynclová z organizace International humanity.

  Během prvních pěti dní účastníci absolvovali lezecký výcvik, základy sebeobrany s využitím bojového umění Musado nebo použití ochranných masek na skutečné ohňové dráze. Seznámili se s nástražnými výbušnými systémy a řízením terénních vozidel. Zvláštní důraz armádní specialisté kladou na zdravotnickou přípravu.

  Hlavní část kurzu - třídenní komplexní cvičení v terénu - na novináře a humanitární pracovníky teprve čeká. Během něj by měli prožít ozbrojené přepady, výslechy, mučení i osvobození.

  "Předpokládám, že v budoucnu se budu dostávat do krizových oblastí. Znalosti ale nemusím využít pouze při práci v zahraničí, ve válečných konfliktech, ale také v běžném životě," pochvaloval si účastník kurzu Jan Novák.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media