natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Žlutá zimnice, cholera, malárie. Před africkou misí dostali vojáci sadu očkování

  8. března 2013  13:37
  Bude to první novodobá mise českých vojáků na africkém kontinentě. Za necelý měsíc odletí 34 chrudimských výsadkářů do Mali, kde budou chránit velitelství v Bamaku.  

  Velitel jednotky pro misi v Mali Marek Štěpánek | foto: Armáda ČR

  "Bude to první mise v Africe. Bude to něco jiného a pro nás úplně nová zkušenost," řekl velitel jednotky Marek Štěpánek. Zvláštní jednotka vojáků ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi bude v rámci mise EU chránit několik měsíců velitelství spojeneckých sil v metropoli Bamaku. Pak by je měli vystřídat instruktoři a pomoci s výcvikem maliské armády.

  Více o misi: Češi budou chránit velitelství

  Jednotka právě ukončila zkrácenou přípravu. Většina vojáků, kteří do Afriky odletí, už v minulosti působila například v Afghánistánu. "Zaměřili jsme se zejména na taktiku a střeleckou přípravu, specifika doprovodů konvojů a VIP osob," popsal poslední týdny Štěpánek.

  Připomněl, že všichni podstoupili hned celou sadu očkování proti žluté zimnici a choleře a také užívali preventivně léky proti malárii, tedy proti nemocem, které jsou pro tuto oblast typické.

  Součástí přípravy byly ale také intenzivní přednášky expertů na africký kontinent. "Seznámili jsme se s podmínkami, do kterých jedeme, s historií země, s kulturními zvyklostmi a obyvatelstvem, kde je obrovská kmenová rozmanitost, a kvůli tomu i kulturní rozdíly, které jsou pak následně příčinou třenic a konfliktů," dodal Štěpánek.

  Ačkoliv půjde o striktně nebojovou misi, Češi pochopitelně odletí ozbrojeni, aby se v případě napadení základny s velitelstvím mohli bránit. Jednotka je vyzbrojena novými útočnými puškami BREN a v Mali budou mít vojáci k dispozici tři vozidla Land Rover 130 "Kajman" a stejný počet lehkých obrněných vozidel Iveco. Techniku nechá armáda do Afriky přepravit pomocí velkokapacitních letounů An-124 Ruslan a Il-76.

  "Zahajujete novou operaci, budete působit v naprosto jiném prostředí než doposud, ale úkoly, které budete plnit, nejsou pro vás ničím novým," řekl v pátek vojákům během inspekce před misí generál Aleš Opata, který má zahraniční operace českých vojáků na starost.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media