natoaktual.cz

Žlutá zimnice, cholera, malárie. Před africkou misí dostali vojáci sadu očkování

8. března 2013  13:37
Bude to první novodobá mise českých vojáků na africkém kontinentě. Za necelý měsíc odletí 34 chrudimských výsadkářů do Mali, kde budou chránit velitelství v Bamaku.  

Velitel jednotky pro misi v Mali Marek Štěpánek | foto: Armáda ČR

"Bude to první mise v Africe. Bude to něco jiného a pro nás úplně nová zkušenost," řekl velitel jednotky Marek Štěpánek. Zvláštní jednotka vojáků ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi bude v rámci mise EU chránit několik měsíců velitelství spojeneckých sil v metropoli Bamaku. Pak by je měli vystřídat instruktoři a pomoci s výcvikem maliské armády.

Více o misi: Češi budou chránit velitelství

Jednotka právě ukončila zkrácenou přípravu. Většina vojáků, kteří do Afriky odletí, už v minulosti působila například v Afghánistánu. "Zaměřili jsme se zejména na taktiku a střeleckou přípravu, specifika doprovodů konvojů a VIP osob," popsal poslední týdny Štěpánek.

Připomněl, že všichni podstoupili hned celou sadu očkování proti žluté zimnici a choleře a také užívali preventivně léky proti malárii, tedy proti nemocem, které jsou pro tuto oblast typické.

Součástí přípravy byly ale také intenzivní přednášky expertů na africký kontinent. "Seznámili jsme se s podmínkami, do kterých jedeme, s historií země, s kulturními zvyklostmi a obyvatelstvem, kde je obrovská kmenová rozmanitost, a kvůli tomu i kulturní rozdíly, které jsou pak následně příčinou třenic a konfliktů," dodal Štěpánek.

Ačkoliv půjde o striktně nebojovou misi, Češi pochopitelně odletí ozbrojeni, aby se v případě napadení základny s velitelstvím mohli bránit. Jednotka je vyzbrojena novými útočnými puškami BREN a v Mali budou mít vojáci k dispozici tři vozidla Land Rover 130 "Kajman" a stejný počet lehkých obrněných vozidel Iveco. Techniku nechá armáda do Afriky přepravit pomocí velkokapacitních letounů An-124 Ruslan a Il-76.

"Zahajujete novou operaci, budete působit v naprosto jiném prostředí než doposud, ale úkoly, které budete plnit, nejsou pro vás ničím novým," řekl v pátek vojákům během inspekce před misí generál Aleš Opata, který má zahraniční operace českých vojáků na starost.

inc natoaktual.cz
zpět na článek