Vojáci KFOR zatkli tři Albánce

Vydáno 18.02.2003
Priština - Alianční mírové jednotky KFOR zatkly v centrální části Kosova tři Albánce, které Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu obvinil z válečných zločinů. Těch se měli dopustit během kosovského konfliktu z let 1998 až 1999, kdy jako příslušníci Kosovské osvobozenecké armády měli velet strážím v zajateckých táborech poblíž obce Lapušnik a městečka Glogovac.  

Tři zadržení Haradin Balaj, Isak Musliu a Agim Murtezi, jsou tak vůbec prvními zatčenými z řad bývalých albánských povstalců z Kosovské osvobozenecké armády.
V zajateckých táborech se měli podle obžaloby přímo podílet na popravách vězňů a krutém a nelidském zacházení se srbskými a albánskými civilisty.

Šestačtyřicetiletého Haradina Balaje ozbrojení a maskovaní vojáci sil NATO v doprovodu zástupců haagského tribunálu zadrželi přímo v ložnici jeho domu ve vesnici Gornja Koretica. Všichni tři zadržení by měli být v nejbližších dnech převezeni přímo k tribunálu do Haagu.

"Jsem vděčný vojákům KFOR a jejich velitelům za jejich kuráž a profesionalitu při této akci. Je to nový a významný krok Aliance, který všem ukazuje, že NATO bude pronásledovat všechny osoby obviněné z válečných zločinů a bez ohledu na jejich etnický původ," komentoval večer v oficiálním prohlášení k zatčení generální tajemník NATO George Robertson.

"Operace k zadržení je jako varování pro všechny obviněné ze strašlivých zločinů," prohlásil Robertson. Ten zároveň vyzval dva nejhledanější válečné zločince v oblasti Radovana Karadžiče a Radko Mladiče, aby se vzdali a předstoupili před haagský tribunál."Máte jen dvě možnosti na výběr: vydat se sami spravedlnosti, nebo spravedlnost přijde za vámi a síť se uzavře," adresoval svou výzvu bývalým srbským vůdcům Robertson.

Nová jugoslávská vláda v Bělehradě během poslední doby několikrát důrazně kritizovala Mezinárodní soudní tribunál v Haagu, že z válečných zločinů obžalovává pouze Srby.

Při kosovském konfliktu v letech 1998 až 1999, kdy Aliance svými leteckými nálety donutila jugoslávskou armádu a srbskou policii k ústupu z Kosova, zahynulo podle odhadů takřka 10 tisíc lidí. Od června 1999 je Kosovo pod správou OSN a Severoatlantické aliance, i když formálně stále náleží Srbsku.

V kosovské Prištině v pondělí navíc začal proces se čtyřmi bývalými příslušníky Kosovské osvobozenecké armády. Ti měli nezákonně zatýkat, mučit a vraždit kosovské Albánce, které obvinili z loajality k bělehradskému režimu Slobodana Miloševiče.

Loni v srpnu jednotky mírových sil v Kosovu (KFOR) a policie OSN zatkli vůdce albánských povstalců Rrustema Mustafu, který je podezřelý z vražd, mučení a nezákonného zadržování zajatců.

Mustafa, více známý pod přezdívkou "Remi", byl generálem povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která v letech 1998 a 1999 bojovala za odtržení Kosova od Srbska a Jugoslávie.

inc (natoaktual.cz)