Čeští vojáci budou sloužit v devítce misí na třech kontinentech

Vydáno 21.10.2014
V devítce operací a misí na třech kontinentech mají v příštích dvou letech sloužit čeští vojáci. Vláda schválila plán zahraničních misí pro roky 2015 a 2016. Priroritou zůstává podle ministerstva obrany stále Afghánistán, kde se Češi budou podílet na výcviku afghánských bezpečnostních sil.  

Čeští vojáci chrání základnu Bagrám v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Vládou schválený plán nasazení v zahraničí pro další dva roky s výhledem na rok 2017 musí schválit ještě poslanci a senátoři.

Podle dokumentu by se měli čeští vojáci zapojit celkem do devíti operací a pozorovatelských misí NATO, Evropské unie a MFO (Multinational Force and Observers) v Evropě, Asii a Africe. Příští rok by mělo v zahraničí působit až 664 vojáků, v následujícím roce pak 739 příslušníků české armády.

Prioritním podle ministerstva obrany zůstává působení v Afghánistánu, kde budou čeští vojáci pokračovat ve výcviku příslušníků Afghánské národní armády a policie a nadále budou se podílet i na ochraně spojeneckých vojsk.

Čeští vojáci zůstanou také na Balkáně, konkrétně v Kosovu a Bosně a Hercegovině. Prodlužuje se i nasazení v operaci MFO na Sinajském poloostrově a ve výcvikové misi Evropské unie v Mali.

V roce 2016 se pak české vzdušné síly již počtvrté zapojí do ochrany vzdušného prostoru některé z členských zemí NATO, které nedisponují stíhacím letectvem. „Naši vojáci budou pokračovat v operacích, v nichž máme dlouhodobé zkušenosti i úzce navázané vztahy s našimi koaličními partnery. Otevřená pak zůstává i možnost případného nasazení našich vojáků v dalších regionech,“ konstatoval náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Podle ministra obrany Martina Stropnického je Česká republika připravena případně vyslat vojáky do některé z misí OSN nebo Evropské unie. V posledních měsících často diskutovaná možnost nasazení českých sil na Golanských výšinách však v plánu pro nejbližší dva roky chybí. O vyslání vojáků na území rozdělující Sýrii a Izrael se zasazoval i prezident Miloš Zeman.

„Pokud jde o Golanské výšiny, čekáme na rozhodnutí OSN, která má v nejbližších týdnech nově definovat parametry této mise,“ uvedl Stropnický.

Česko se chce podle něj nadále aktivně podílet na opatřeních NATO přijímaných v souvislosti s krizí na Ukrajině. Jedním z konkrétních opatření bude i vojenský příspěvek ČR do nově vytvářených Sil velmi vysoké pohotovosti NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF). V první polovině roku 2016 pak bude Česká republika zapojena do Bojového uskupení EU, které pod vedením Polska vytvoří země Visegradské skupiny a v druhé polovině roku 2016 do Bojového uskupení EU vedeného Německem.

Ministerstvo obrany předpokládá, že by celkově měla účast českých vojáků v misích v roce 2015 vyjít na 1,47 miliardy korun a v roce 2016 na 1,71 miliardy korun.

inc natoaktual.cz