Dvě procenta na obranu v roce 2025 jsou reálná, uvedl Sobotka

Vydáno 29.11.2016
Podle premiéra Bohuslava Sobotky i ministra obrany Martina Stropnického je reálné, že Česko zvýší do roku 2025 výdaje na obranu na 2 procenta HDP, jak se zavázalo se vstupem do NATO. Nyní na obranu dává asi 1,1 % HDP, do roku 2020 schválila vláda nárůst na 1,4 %.  

Příprava na slavnostní vojenskou přísahu ve Vyškově. Po šestitýdenním výcviku armáda získala 67 nových příslušníků Aktivních záloh | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Považuji tempo postupného navyšování výdajů na obranu za přiměřené a za užitečné. Umožní stabilní výhled, efektivní plánování všech armádních akvizic i vlastní činnosti armády a zároveň nepovede k přetížení kapacit a nepovede k plýtvání penězi daňových poplatníků,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tradičním velitelském shromáždění armády.

Zeman: Nepřítel není na východě, ale na jihu

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) patří resort obrany mezi rozpočtové priority vlády. Důkazem toho podle něj je i avizovaných více než 52 miliard pro příští rok. Už v roce 2018 by se pak obrana mohla přiblížit hranici, kdy 20 procent z výdajů na obranu půjde na investice do techniky, zbraňových systémů a dalšího vybavení, tak jak požaduje Severoatlantická aliance.

„Stoupá to o něco pomaleji, než bychom si přáli, ale to souvisí celkově s akvizičním procesem, který je nesmírně složitý,“ reagoval Stropnický a zároveň vyzval zástupce ministerstva a armády, aby se v následujících měsících pokusili akviziční proces co nejvíce zracionalizovat a urychlit.

Stropnický v projevu také upozornil, že se letos díky náboru podařilo do služebního poměru přijmout 2 148 nových vojáků a 200 příslušníků Aktivních zálohy. To podle něj svědčí o rostoucím zájmu občanů.

Ve stejném tempu bude podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře armáda pokračovat i příští rok. „Je legitimní otevřít i diskuzi o navýšení počtu vojáků nad stanovených 24 tisíc,“ konstatoval s tím, že výhledu je i možné přijetí dalších až 5 tisíc vojáků. Armáda by tak mohla mít až 30 tisíc příslušníků.

Bečvář ve svém zhodnocení uplynulého roku uvedl, že armáda musí reagovat vzhledem k současným bezpečnostním hrozbám, a to ať už se jedná o krize v regionu Blízkého východu a Afriky, situaci na východě Evropy nebo vznikající kybernetické hrozby.

„Přímou reakcí České republiky na vývoj bezpečnostního hodnocení ve světě je aktivní zapojení české armády v zahraničních operacích. V roce 2016 jsme se soustředili na Afghánistán, Mali, na Sinaj, region Balkánu a Irák,“ konstatoval. V příštím roce plánuje podle něj generální štáb vyslat na základě schváleného mandátu do zahraničních operací 546 vojáků.

Za zcela zásadní pak označil vládou přijatou Koncepci výstavby Armády České republiky do roku 2025. „Během letošního roku jsme dokončili stanovení priorit výstavby jednotlivých druhů sil do roku 2025. Máme tedy zcela přesně rozpracovány, do úrovně jednotlivých praporů ekvivalentních vojenských útvarů a zařízení, požadavky na veškeré akviziční procesy tak, abychom naplnili úkoly k zajištění obrany státu a naše mezinárodní závazky vůči Alianci, Evropské unii a dalším organizacím,“ dodal náčelník generálního štábu.

inc natoaktual.cz