natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • V Jeseníkách odstartuje extrémní závod

  28. ledna 2005  7:52
  Pod nejvyšší jesenický vrchol Praděd míří nejlepší armádní týmy z šesti zemi. O víkendu tam začíná extrémní armádní závod v přežití Winter Survival. Organizátoři i sami účastníci tvrdí, že závod nemá co do náročnosti nikde ve světě obdoby.  

  Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev se uskuteční letos už pojedenácté.

  V okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu změří od 30. ledna do 4. února armádní týmy své síly v dovednostech, jak přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody.

  SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA

  "Tento ojedinělý závod je v podmínkách české armády nejnáročnější sportovní soutěží, která zahrnuje adrenalinové outdoorové disciplíny sportovního charakteru a aktivity podobné bojovým činnostem malých skupin v zasněženém horském terénu," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obraně v Brně, která závod připravuje.

  Závod začíná v neděli večer slavnostním nástupem a zapálením mistrovského ohně u chaty Ovčárna. Ceremoniálu by se měl zúčastnit náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Na trasu první etapy pak závodníci vyrazí v pondělí ráno.

  Čekají je opravdu tvrdé podmínky. Zatímco v polovině ledna byl sníh jen na nejvyšších vrcholcích, nyní je prakticky v celých Jeseníkách od 100 do 180 centimetrů sněhu. Teploty klesly až na -15 stupňů Celsia a po většinu dne fouká silný nárazový vítr.

  Horská služba vyhlásila čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály.

  "Čím tvrdší podmínky, tím pochopitelně tvrdší závod," konstatoval mluvčí závodu Pazdera. Tratě jednotlivých etap organizátoři nasměrovali přes strmé skalní stěny a nepřístupná údolí. Vojákům bude putování ztěžovat náročná orientace, nebezpečí zranění a řada adrenalinových disciplín. - více zde

  Do extrémního závodu Winter Survival 2005 se přihlásilo pět zahraničních a patnáct českých vojenských týmů. Ze zahraničí by se měly na start postavit týmy z Velké Británie, Německa, Rakouska, Belgie a Slovenska. Z domácích budou soutěžit družstva Společných sil, Sil podpory a výcviku, vojenských škol, vojenská policie a Hradní stráže.

  Vrcholem závodu bude tradiční dvoudenní vytrvalostní etapa. Její součástí je překonávání skalních stěn, řeky a přenocování v zimní přírodě. Šedesát kilometrů nepřístupným horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech a přitom splnit ještě několik disciplín. - více zde

  "Podrobné popisy jednotlivých úkolů zatím nezveřejníme, aby se soutěžní týmy nemohly předem na záludnosti závodu připravit," řekl Pazdera.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media