natoaktual.cz

V Jeseníkách odstartuje extrémní závod

28. ledna 2005  7:52
Pod nejvyšší jesenický vrchol Praděd míří nejlepší armádní týmy z šesti zemi. O víkendu tam začíná extrémní armádní závod v přežití Winter Survival. Organizátoři i sami účastníci tvrdí, že závod nemá co do náročnosti nikde ve světě obdoby.  

Extrémní vytrvalostní závod tříčlenných armádních družstev se uskuteční letos už pojedenácté.

V okolí nejvyššího jesenického vrcholu Pradědu změří od 30. ledna do 4. února armádní týmy své síly v dovednostech, jak přežít v nepříznivých zimních podmínkách uprostřed přírody.

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA

"Tento ojedinělý závod je v podmínkách české armády nejnáročnější sportovní soutěží, která zahrnuje adrenalinové outdoorové disciplíny sportovního charakteru a aktivity podobné bojovým činnostem malých skupin v zasněženém horském terénu," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obraně v Brně, která závod připravuje.

Závod začíná v neděli večer slavnostním nástupem a zapálením mistrovského ohně u chaty Ovčárna. Ceremoniálu by se měl zúčastnit náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Na trasu první etapy pak závodníci vyrazí v pondělí ráno.

Čekají je opravdu tvrdé podmínky. Zatímco v polovině ledna byl sníh jen na nejvyšších vrcholcích, nyní je prakticky v celých Jeseníkách od 100 do 180 centimetrů sněhu. Teploty klesly až na -15 stupňů Celsia a po většinu dne fouká silný nárazový vítr.

Horská služba vyhlásila čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály.

"Čím tvrdší podmínky, tím pochopitelně tvrdší závod," konstatoval mluvčí závodu Pazdera. Tratě jednotlivých etap organizátoři nasměrovali přes strmé skalní stěny a nepřístupná údolí. Vojákům bude putování ztěžovat náročná orientace, nebezpečí zranění a řada adrenalinových disciplín. - více zde

Do extrémního závodu Winter Survival 2005 se přihlásilo pět zahraničních a patnáct českých vojenských týmů. Ze zahraničí by se měly na start postavit týmy z Velké Británie, Německa, Rakouska, Belgie a Slovenska. Z domácích budou soutěžit družstva Společných sil, Sil podpory a výcviku, vojenských škol, vojenská policie a Hradní stráže.

Vrcholem závodu bude tradiční dvoudenní vytrvalostní etapa. Její součástí je překonávání skalních stěn, řeky a přenocování v zimní přírodě. Šedesát kilometrů nepřístupným horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech a přitom splnit ještě několik disciplín. - více zde

"Podrobné popisy jednotlivých úkolů zatím nezveřejníme, aby se soutěžní týmy nemohly předem na záludnosti závodu připravit," řekl Pazdera.

inc natoaktual.cz
zpět na článek