natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pentagon poslal na manévry v Evropě neviditelné bombardéry B-2

  12. června 2014  14:02
  Spojené státy dál symbolicky posilují svou přítomnost v Evropě. Po třech strategických bombardérech B-52 vyslal Pentagon na starý kontinent také dvojici "neviditelných" bombardérů B-2 Spirit. Zapojí se do cvičení NATO v reakci na ruskou anexi Krymu.  

  Americký bombardér B-2 Spirit | foto: USAF

  Dva stroje B-2 Spirit s volacími znaky "Death 11" a "Death 12" dorazily do britského Fairfordu z mateřské základny Whiteman v Missouri.

  Mluvčí Pentagonu Steve Warren oznámil, že právě z Británie budou stroje startovat ke cvičení se spojenci. "Je to další z důkazů o neotřesitelném americkém závazku vůči spojencům v NATO," uvedl Warren.

  B-2 Spirit

  Posádka: 2

  Rozpětí: 52,12 m

  Délka: 20,9 m

  Výška: 5,1 m

  Hmotnost prázdného stroje: 71 575 kg

  Vzletová hmotnost: 152 634 kg

  Pohon: 4× dvouproudový F118-GE-100

  Maximální rychlost: Mach 0,85 (915 km/h)

  Dostup: 15 000 m

  Dolet: 12 000 km

  Zdroj: USAF

  Nasazení strojů bude podle jeho slov krátkodobé a bylo předem naplánováno.Letouny schopné nést jaderné zbraně se tak připojily k trojici strategických bombardérů B-52, které jsou na základně již od minulého týdne.

  Aliance tento týden spustila hned troje manévry - v pobaltských republikách, v Baltském moři a v Černém moři.

  Zámořské nasazení letounů B-2 je vcelku velkou vzácností. Spojené státy drahé stroje kvůli špičkovým technologiím pečlivě střeží a příliš je neukazují ani na nejrůznějších leteckých show.

  Loni letouny absolvovaly cvičné mise nad Korejským poloostrovem během velmi napjaté situace mezi jihokorejským Soulem a severokorejským Pchjongjangem.

  Víceúčelový strategický bombardér může díky technologii "stealth" snadno pronikat i nad velmi dobře střežená území. Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů. Tomu přispívají i speciální nátěry na povrchu.

  Letoun byl navržen jako náhrada za bombardéry B-1 Lancer a vývoj stál podle různých odhadů 20 až 25 miliard dolarů. Americké letectvo si objednalo 135 těchto strojů, nakonec byla objednávka snížena a vyrobeno pouze 21 strojů. B-2 Spirit je tak považován za jeden z nejdražších letounů vůbec. Cena jednoho stroje přesahuje 1,1 miliardy dolarů.

  Ve službě je dnes 20 strojů, z toho jeden testovací. O jeden letoun s označením "Spirit of Kansas" Američané přišli, když se 23. února 2008 zřítil po startu z Andersenovy základny na Guamu. Letouny byly poprvé nasazeny během operace Allied Force v roce 1999 v Kosovu. Z mateřské základny v Missouri létaly k ničení srbských cílů a zpět bez mezipřistání, jen s tankováním za letu. Nasazeny byly také v Afghánistánu a Iráku.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media