KLDR rozmístila rakety, USA přesouvají protiraketovou obranu na Guam

Vydáno 05.04.2013
Severokorejský režim instaloval podle svého jižního souseda dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země. USA v reakci na výhrůžky Pchjongjangu rozmístí na ostrově Guam prvky protiraketové obrany.  

Americký protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) | foto: MDA

První zprávy o instalaci severokorejských raket o údajném dosahu tři až čtyři tisíce kilometrů se objevily už ve čtvrtek, teprve v pátek ale jihokorejské zdroje upřesnily, že jde o střely Musudan a na místo byly dopraveny vlakem.

Mohly by přitom zasáhnout kromě Jižní Koreje také Japonsko nebo americký tichomořský ostrov Guam.

Po sérii výhrůžek jde o první konkrétní vojenský krok Pchjongjangu, který zároveň upozornil zahraniční velvyslanectví v zemi, aby se pracovníci ambasád připravili na na odchod. Po 10. dubnu prý KLDR nebude moci "zajistit bezpečnost ambasád a mezinárodních organizací v zemi v případě konfliktu".

Spojené státy v reakci oznámily, že na ostrově Guam rozmístí protiraketový systém THAAD. Washington už dříve do oblasti vyslal dvě válečné lodě s protiraketovým systémem Aegis a blíže přesunul také speciální plovoucí radar XBS, umístěný na bývalé ropné plošině.

První nasazení

Systém THAAD určený primárně k ochraně jednotek na bojišti před raketami, prodělal rozmístěním na Guamu svou operační premiéru. Střely ničí kinetickou silou v poslední fázi letu. Podle amerického ministerstva obrany jde o preventivní krok k obraně regionu proti případnému útoku z KLDR. "Spojené státy zůstávají ostražité tváří v tvář severokorejským provokacím a jsou připraveny bránit americké teritorium, své spojence a své národní zájmy," uvedl Pentagon.

Podle náčelníka generálního štábu Martina Dempseyho existují obavy, že nemusí jít jen o provokace, na které byl svět ze strany KLDR zvyklý po několik uplynulých desetiletí. Severní Korea je podle něj již delší dobu velmi neprůhledná.

"Zdá se, že Spojené státy mají skutečně obavy, že by se KLDR mohlo podařit Guam zasáhnout," konstatoval expert na vojenství a publicista Lukáš Visingr.

Je však podle něj otázkou, zda severokorejské rakety do takové vzdálenosti doletí. Čistě teoreticky to možné je, i když pochybnosti panují i ohledně spolehlivosti a přesnosti severokorejských střel. "Američané nechtějí riskovat. I malá šance, že by se to KLDR mohlo podařit, je pro ně příliš velké riziko," dodal Visingr.

"Nevíme, jak dlouho bude nasazení trvat, ale víme že jsme připraveni," oznámil generál Dana Pittard, velitel 1. obrněné divize a základny Fort Bliss, kam baterie systému THAAD spadají.

inc natoaktual.cz